| |
Zagrożenie!
Będą niszczące wichury. Nadciągnie ogromny cyklon. Wiemy, kiedy wiatr w Polsce spowoduje straty

Będą niszczące wichury. Nadciągnie ogromny cyklon. Wiemy, kiedy wiatr w Polsce spowoduje straty

Za nami kolejne aktualizacje prognoz i niestety nadal widnieje ogromny cyklon, jaki ma sprowadzić wichury i opady do Polski, a także niewykluczone burze.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą napędzającego wichury, 18 lutego 2023

Ogromny cyklon sprowadzi wichury do Polski, wiatr będzie niszczący, najnowsza prognoza 17-18 lutego 2023

Zagrożenie ze strony wiatru ma być spore, bo miejscami w porywach zanotujemy ponad 90-105 km/h, a taki wiatr potrafi już wyrządzać szkody. Kluczowa będzie trajektoria przemieszczenia cyklonu, gdyż od niej będzie zależna ostateczna siła wichury. Zmiany zapowiadające uderzenie wiatru w rejonie Polski są już widoczne na Atlantyku.

Kiedy centrum cyklonu pojawi się nad Bałtykiem?

Prognozy wskazujące na powstanie cyklonu i ryzyka silnej wichury w rejonie Polski są już dość stabilne. Najnowsze wyliczenia wiodących modeli numerycznych przewidują powstanie cyklonu nad Atlantykiem i później jego przemieszczenie nad Bałtyk. W tym czasie wpłynie na pogodę w naszej części Europy. Zmiany te są już widoczne na aktualnych zdjęciach satelitarnych. W kolejnych dniach warto śledzić, jak dojdzie do rozwoju cyklonu i jaką ostatecznie podąży trajektorią.

Zdjęcie satelitarne Atlantyku i Europy z naniesionym zaburzeniem, rejonem powstania cyklonu i trasą przemieszczenia między 15-18 lutego 2023. Dane: Eumetsat / Windy z godziny 11:40, 14 lutego 2023

Nadciągnie ogromny cyklon, będą silne wichury, ulewy i burze w Polsce, prognoza 15-18 lutego 2023

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widoczny jest obszar zaburzenia ze strefą zachmurzenia i wilgoci nad Atlantykiem. Obszar ten zacznie się przesuwać na północny wschód, aż dotrze w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii. Na zachód lub północny zachód od Irlandii pojawią się dobre warunki do pogłębienia i rozwoju cyklonu. Następnie trafi on w oś prądu strumieniowego i zacznie się przemieszczać na zachód nad Morze Północne, Skandynawię i dalej w kierunku Morza Bałtyckiego.

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu nad Bałtykiem o godzinie 01:00, 18 lutego 2023

Niszczące wichury i podejście cyklonu w rejon Polski, prognoza ciśnienia i wiatru 18 lutego 2023

Głęboki niż przemieszczający się nad Morzem Bałtyckim wywoła dużą różnicę poziomego ciśnienia, która na obszarze Polski może sięgać nawet 20 hPa. Na prędkość wiatru wpłynie również obecność dość silnego prądu strumieniowego w warstwach troposfery.

Prognozowane wichury w Polsce o godzinie 01:00, 18 lutego 2023

Będą niszczące wichury, kiedy uderzy cyklon w Polsce, prognoza godzinowa wiatru 18 lutego 2023

Mamy więc pewną sytuację dotyczącą rozwoju cyklonu i jego przejścia przez Bałtyk w kierunku wschodniej Europy nad Rosję, ale nadal nie ma dokładnej prognozy trajektorii wspomnianego ośrodka wraz z ostatecznym minimalnym ciśnieniem w jego centrum. To będą kluczowe czynniki, które wpłyną na maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w poszczególnych regionach Polski. Prognozy wiatru nadal niemal co aktualizację znacznie się różnią, co jest charakterystyczne dla prognoz ze znacznym wyprzedzeniem. 

Prognoza porywów wiatru i zasięgu wichury w Polsce, do godziny 07:00, 18 lutego 2023

Wichury uderzą w Polsce, będzie ogromny cyklon, prognoza godzinowa wiatru 18 lutego 2023, możliwe zniszczenia

Wichura ma wkroczyć do północnej i północno zachodniej Polski w nocy z 17/18 lutego. Z upływem godzin strefa silnego wiatru obejmie kolejne regiony kraju w kierunku centrum, południa i wschodu. Wiatr ma być szczególnie silny w północnej Polsce, ale i w innych regionach może powodować miejscami straty. Z kolei w górach wiatr może mieć siłę huraganu, szczególnie na Śnieżce, gdy prąd strumieniowy znajdzie się bezpośrednio nad szczytem Sudetów i Karkonoszy. 

Prognozowany wiatr i zasięg wichury w Polsce, do godziny 13:00, 18 lutego 2023

Groźne wichury i olbrzymi cyklon sięgną Polski, wiatr będzie niszczący, prognoza godzinowa 18 lutego 2023 popołudnie

W wyliczeniach nadal występują duże rozbieżności w prognozach wiatru. Wystarczy porównać aktualne dane prognostyczne modelu ECMWF do amerykańskiego GFS. Ten ostatni obecnie można powiedzieć, że jest ekstremalny, bo przewiduje silną wichurę na obszarze niemal całego kraju z wiatrem powyżej 80-105 km/h, a nad morzem miejscami znacznie więcej. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce w czasie przejścia cyklonu nad Bałtykiem, 18 lutego 2023. Model GFS

Najnowsza prognoza wichury, gdzie przejdzie cyklon, mapa wiatru 17-18 lutego 2023, model GFS

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i wymagająca monitorowania. Do omawianego uderzenia wichury pozostało 3 dni, dlatego możliwe będą jeszcze korekty prognoz. Miejmy nadzieję, że prognozy wichury złagodnieją. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Niewykluczone, że będzie to najsilniejsza wichura w Polsce tej zimy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!