| |
Zagrożenie!
Będą lokalne burze i wichury. Wiatr do 60-100 km/h. Front chłodny przejdzie przez Polskę

Będą lokalne burze i wichury. Wiatr do 60-100 km/h. Front chłodny przejdzie przez Polskę

Naszą uwagę przykuwa obecnie chłodny front atmosferyczny, jakie przejdzie przez Polskę wieczorem oraz w nocy z 26/27 grudnia 2022. Front wkroczy z Niemiec na zachód kraju, a następnie przesunie się w głąb Polski do centrum, na wschód i południowy wschód. W jego rejonie pojawią się przelotne opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić również nieliczne burze i silne porywy wiatru do 60-100 km/h, zwłaszcza, że nie są wykluczone formacje liniowe. Warto w tym czasie sprawdzać, gdzie znajduje się front atmosferyczny oraz aktywne opady konwekcyjne, bo właśnie w ich rejonie wiatr będzie najsilniejszy.

Prognoza zasięgu opadów związanych z chłodnym frontem nad Polską do godziny 22:00

Burze i wichury przyniesie chłodny front w Polsce, gdzie zagrzmi prognoza 27 grudnia 2022

Przed wkroczeniem frontu do Polski warto w drugiej połowie dnia sprawdzać rozwój sytuacji pogodowej nad Niemcami, gdyż nad tym krajem front zacznie się uaktywniać, w tym z możliwymi lokalnymi burzami. Następnie rozproszone struktury opadów pojawią się nad zachodnią Polską w godzinach wieczornych, a w nocy front zacznie wędrować w kierunku centrum i wschodnich dzielnic kraju. Niewielkie ryzyko lokalnych burz obejmie, głównie Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze.

Prognozowana chwiejność powietrza sprzyjająca powstaniu lokalnych burz w Polsce, 26 grudnia 2022 w godzinach wieczornych

Front chłodny przyniesie burze i wichury w Polsce, 27 grudnia 2022

Przy wkroczeniu frontu chłodnego do zachodniej Polski pojawi się podwyższona chwiejność termodynamiczna CAPE do około 100-200 J/kg. W tych warunkach nie można wykluczyć powstania nielicznych lokalnych burz. Zjawiska burzowe mogą być rozproszone, ale możliwe jest również powstanie formacji liniowej wędrującej przez kraj. Zalecamy sprawdzać na radarze opadów i detektorach gdzie jest burza.

Prognoza zasięgu chłodnego frontu z opadami w Polsce, do godziny 01:00, 27 grudnia 2022

Burze i wichury przejdą przez Polskę, prognoza chłodnego frontu 27 grudnia 2022

Prognozy kilku wiodących modeli numerycznych wskazują na możliwe powstanie liniowej formacji opadów związanych z wędrującym chłodnym frontem. Wówczas w ich rejonie w czasie przejścia pojawi się krótkotrwała wichura z wiatrem w porywach do około 60-90 km/h, a lokalnie na wybrzeżu i na otwartych wodach południowego Bałtyku do 90-100 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 22:00

Wichury i burze w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 27 grudnia 2022

W drugiej połowie nocy za frontem na północnym zachodzie Polski będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Front we wtorek 27.12 o poranku będzie opuszczał dzielnice południowo wschodnie kraju. W górach miejscami, zwłaszcza w rejonie Sudetów i Tatr dodatkowo popada śnieg.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 03:00, 27 grudnia 2022

Burze z chłodnym frontem i wichurami w Polsce, prognoza wiatru 27 grudnia 2022

We wtorek 27.12 w ciągu dnia za frontem w wielu regionach Polski pojawią się przelotne opady, ale będą one bardzo rozproszone. Wystąpią również większe przejaśnienia. Lokalnie popada przelotnie nie tylko deszcz, ale miejscami ze względu na chłodniejsze powietrze możliwe będą również opady deszczu ze śniegiem, gdyż temperatura spadnie do kilku st. C. na kilkadziesiąt godzin. Kolejnej nocy z 27/28 grudnia miejscami, zwłaszcza na południu, w centrum i na północy pojawi się niewielki przymrozek.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!