| |
Zagrożenie!
Będą gwałtowne burze. Superkomórki przyniosą gradobicia, ulewy i wichury. Jest ryzyko zalania

Będą gwałtowne burze. Superkomórki przyniosą gradobicia, ulewy i wichury. Jest ryzyko zalania

Przed nami kolejne silne zjawiska burzowe, które rozwiną się szczególnie w godzinach popołudniowych w chwiejnym powietrzu polarnomorskim. Komórki burzowe będą rozproszone, ale liczne. Niektóre mogą przybrać formę superkomórki z nawalnym deszczem, gradobiciem i wiatrem o sile wichury. Istnieje ryzyko lokalnych zalań i podtopień. Burze miejscami osiągną pierwszy stopień alertu pogodowego. Lokalnie możliwe będzie również rozwinięcie leje kondensacyjnego, a w skrajnym przypadku niewykluczone zejście trąby powietrznej.

Gwałtowne burze rozwiną się w Polsce do 30 lipca 2023

Gwałtowne burze rozwiną się w Polsce, będą ulewy, gradobicia i wichury, rozwiną się superkomórki do 30 lipca 2023

W porównaniu do minionej doby ryzyko trąby powietrznej jest mniejsze, ale nie można go zupełnie wykluczyć. Ponownie nad krajem zalega dość ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze. Dodatkowo pojawi się wyraźna linia zbieżności wiatru, która będzie głównym zapalnikiem do powstania komórek burzowych. Rozwój zjawisk konwekcyjnych jest prognozowany szczególnie w godzinach popołudniowych, ale również wieczorem, a nawet najbliższej nocy burze w mniejszej ilości mogą występować.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 17:00, 29 lipca 2023

Silne i gwałtowne burze przyniosą grad, ulewy i wichury, jest ryzyko zalania do 30 lipca 2023

W ciągu najbliższej doby najwięcej przelotnych opadów konwekcyjnych i miejscami burz pojawi się w zachodniej i południowej połowie kraju, a tylko lokalnie na północnym wschodzie. Przygotowaliśmy stosowną prognozę z przewidywanym prawdopodobieństwem i siłą burz.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 30 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 30 lipca 2023

Głównym zagrożeniem w rejonie burz z uwagi na stopień uwodnienia atmosfery będą nawalne opady deszczu, miejscami z sumami opadów do około 20-45 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie może spaść również grad o średnicy około 2-4 cm, a wiatr w porywach osiągnie do 60-80 km/h. Zjawiska miejscami mogą więc mieć formę nawałnic powodujących szkody.

Prognoza burz dla Polski do godziny 20:00, 29 lipca 2023 według IMGW

Meteorolodzy IMGW dodatkowo zdecydowali się na wydanie wysokiego 2 stopnia alertu meteorologicznego w północno zachodniej Polsce, z uwagi na ryzyko nawalnych opadów deszczu mogących powodować zalania i podtopienia, a nawet w skrajnym przypadku powódź błyskawiczną. Najwięcej komórek burzowych powstanie w ciągu dnia miejscami na zachodzie, w centrum, na południu i północnym zachodzie kraju. Wieczorem i nocą burz będzie mniej, ale nadal w wielu regionach lokalnie o mniejszej sile mogą wystąpić. Zalecamy bieżącego sprawdzanie wskazań radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!