| |
Zagrożenie!
Będą częste ataki zimy. Wzór pogodowy wskazuje kilka śnieżyc. Pojawi się silny mróz

Będą częste ataki zimy. Wzór pogodowy wskazuje kilka śnieżyc. Pojawi się silny mróz

Wzór pogodowy na co najmniej pierwszą i drugą dekadę grudnia 2022 w Polsce jest bardzo wyraźny. Nasz kraj ma być często na pograniczu łagodniejszego i chłodniejszego powietrza, przy czym zasięg konkretnej masy będzie się zmieniać. Z tego powodu możemy oczekiwać zarówno opadów śniegu, jak również deszczu i marznących opadów. Zdarzy się również kilka ataków zimy, gdy przejdą śnieżyce związane z ośrodkami niżowymi i strefami frontowymi. Mogą się również pojawić krótkie okresy klinów wyżowych i rozpogodzeń i wtedy wystąpi miejscami silniejszy dwucyfrowy mróz. Najnowsze prognozy zapowiadają dużą zmienność pogody z trendem ochłodzenia w trakcie drugiej dekady grudnia. Spodziewane większe ochłodzenie ma być więc przesunięte o kilka dni względem wcześniejszych prognoz.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w środkowej troposferze w Europie, 12 grudnia 2022

Będą ataki śnieżnej i mroźnej zimy w Polsce, najnowszy wzór pogodowy na pierwszą i drugą dekadę grudnia 2022

Trend pogodowy do około 10 grudnia jest dla Polski dość stabilny i jednoznaczny. Czekają nas miejscami zarówno opady śniegu, jak również deszczu w cieplejszych sektorach powietrza podchodzących z południa. Rodzaj opadów będzie uzależniony od zasięgu danej masy powietrza i konkretnej temperatury w dolnej troposferze, dlatego zalecamy śledzić codzienne prognozy. Prawdziwej zimy nadal jednak nie będzie, bo śnieg, który spadnie będzie osiadał i ponownie topniał. Jeśli powstanie pokrywa śnieżna, to raczej bez szansy na trwalsze utrzymanie, ale w trakcie opadów poczujemy oddechy zimy. Wpływ wyżu znad Rosji i Skandynawii zostanie przyhamowany.

Prognoza trendu pogodowego w Polsce do 18 grudnia na przykładzie Warszawy. Model GFS

Kiedy uderzy prawdziwa zima w Polsce, prognoza temperatury i opadów do 20 grudnia 2022

Sytuacja ma się zmienić w okolicach początku lub w trakcie drugiej dekady grudnia. Aktualnie wszystkie wiodące modele numeryczne wskazują, że w Polsce temperatury spadną. Ma być to związane zarówno z pojawieniem się niżów, w tym górnych z chłodnym powietrzem, jak również możliwym klinem wyżowym antycyklonu znad Rosji.

Trend pogodowy w Polsce do 18 grudnia 2022 na przykładzie Warszawy, model ECMWF

Mroźna i śnieżna zima pojawi się w Polsce, kiedy będzie atak zimy w grudniu 2022

Również europejski model ECMWF wskazuje w trakcie drugiej dekady grudnia, że z północy i północnego wschodu w głąb Polski ma postępować adwekcja chłodnego powietrza. Przewiduje to zarówno czarna wiązka ze średnią wszystkich, jak również ważna zielona wiązka operacyjna i niebieska kontrolna. 

Prognozowany trend temperaturowy w Polsce, model GEM

Ochłodzenie, mróz i śnieżyce w Polsce, zima pojawi się w grudniu 2022, najnowsza prognoza temperatury

Kanadyjski model GEM również przewiduje wyraźne ochłodzenie w Polsce w trakcie drugiej dekady grudnia. Co ciekawe nie ma to być wyłącznie okres dominacji układu wyżowego. Zdarzą się również strefy frontowe i podchodzące ośrodki niżowe, w tym górne niże. To oznacza, że możemy również oczekiwać opadów śniegu. Poniższej prognozy temperatury nie traktujemy obecnie dosłownie odnośnie terminu i regionu z możliwym największym spadkiem temperatury. Prognoza ta jedynie wskazuje możliwy potencjał spadku temperatury, jaki może się zdarzyć w sprzyjających warunkach w drugiej dekadzie grudnia.

Wstępnie prognozowany potencjał silnego mrozu w Polsce, 14 grudnia 2022

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Wygląda więc na to, że zima w Polsce w grudniu co jakiś czas będzie się zaznaczać zarówno opadami śniegu, jak również mrozem, ale pojawią się również okresy z wyższą temperaturą i łagodniejszym powietrzem wdzierającym się z południa. Trend ochłodzenia po około 9-11 grudnia (+/- 2 dni) wydaje się jednak coraz pewniejszy. Jeśli lubicie zimę, to trzymajcie kciuki za to ochłodzenie, chyba, że znowu prognozy długoterminowe się zmienią, mimo obecnie wyraźnego trendu przewidywanego przez wszystkie wiodące ośrodki prognostyczne. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!