| |
Zagrożenie!
Bardzo wczesna fala upałów na wschodzie. Padł rekord temperatury. Piekielny żar pochłonie kolejne kraje

Bardzo wczesna fala upałów na wschodzie. Padł rekord temperatury. Piekielny żar pochłonie kolejne kraje

Przed nami perspektywa najbliższych dni nadal dość chłodnych w Polsce, a nawet z możliwymi opadami śniegu i lokalnymi śnieżycami w trakcie pierwszej połowy marca, ale są już regiony na półkuli północnej Ziemi, gdzie piekielny upał pojawił się wyjątkowo wcześnie. Mało tego, padł rekord temperatury, bo po raz pierwszy o tej porze roku zanotowano ponad 40 st. C. w Indiach. Setki milionów ludzi już zmaga się z silnym upałem, a ten będzie się rozszerzał o kolejne kraje.

Wczesna fala upałów w Indiach. Prognozowana temperatura, 2 marca 2023

Rekordowy piekielny upał w Indiach, temperatura przekroczyła 40 st. C. na przełomie lutego i marca 2023

Zazwyczaj pierwszy silny upał w Indiach pojawia się w trakcie marca i nasila przed nadejściem opadów deszczu związanych z monsunem w maju lub w czerwcu. W tym roku fala upałów już się pojawiła wyjątkowo wcześnie, bo w lutym. Padł również nowy rekord temperatury maksymalnej dla tego miesiąca. Po raz pierwszy w całej historii pomiarów temperatura w lutym na obszarze Indii przekroczyła 40 st. C. Rekord wynoszący 40,3 st. C. zanotowano na stacji Bhuj-Rudramata.

Pierwsza piekielna fala upałów w Indiach. Prognozowana temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 4 marca 2023

Rekordowo wczesny upał w Indiach, temperatura przekroczyła 40 st. C., prognoza 4 marca 2023

W kolejnych dniach po 16 lutego do końca miesiąca upał w Indiach nadal się utrzymywał, choć już nigdzie nie przekroczył 40 st. C. W kolejnych miesiącach nie odpuści, a będzie jeszcze większy. Początek marca zapowiada się z upałem na sporym obszarze kraju na poziomie nawet 35-42 st. C.

Upał notowany w Indiach, 28 lutego 2023. Dane: Ogimet

Wczesna fala upałów na wschodzie, padł rekord temperatury w Indiach, marzec 2023

W tym kraju zamieszkiwanym przez ponad 1,4 mld ludzi jest to najwcześniejsza fala piekielnych upałów od początku całej historii pomiarów meteorologicznych. Zmiany klimatyczne szczególnie w tej części świata powodują wcześniejsze wystąpienie i coraz późniejsze zakończenie upałów. Ten trend zaczynamy obserwować niemal z roku na rok.

Prognozowana anomalia temperatury w rejonie Indii na południu Azji, 5 marca 2023

Rekordowo wczesna fala upałów w Indiach, padł rekord temperatury, prognoza anomalii 5 marca 2023

Bardzo wczesny upał w Indiach przyniesie sporo problemów, bo zacznie się nasilać susza, ponadto spodziewane jest uaktywnienie zjawiska El Nino, które w południowej Azji znacznie podnosi temperaturę. Miliony ludzi ponownie będzie cierpieć z powodu ograniczenia zasobów wody szczególnie między Pakistanem i Indiami, a to przełoży się również na olbrzymie straty w rolnictwie.

Rekordowo wczesna fala upałów w Indiach. Prognozowana temperatura, 6 marca 2023

Piekielny rekordowy upał w Indiach, to wyjątkowo wczesna fala upałów, prognoza temperatury 6 marca 2023

Zwykle upał z Indii rozlewa się w kolejnych tygodniach na Pakistan i Bliski Wschód, gdzie piekielna fala upałów będzie się ciągnąć miesiącami, niekiedy przekraczając temperaturę 50 st. C. Aktualnie temperatury między Arabią Saudyjską, Omanem, Katarem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi przekraczają w dzień 26-35 st. C. Ekstremalne upały jeszcze nie dotarły.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Śmiech

A u nas szykuje się kolejna zimna wiosna...

01 marzec 2023 - 15:47
Odpowiedz
JG

no to się ciesz

02 marzec 2023 - 08:02
Odpowiedz