| |
Zagrożenie!
Wykryto radioaktywne skażenie w grzybach. Pochodzi z wybuchu elektrowni w Czarnobylu

Wykryto radioaktywne skażenie w grzybach. Pochodzi z wybuchu elektrowni w Czarnobylu

Sezon grzybowy nadal trwa. Walory smakowe grzybów zaciągają do lasu wiele osób. Mimo, że od wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu minęło już ponad 35 lat, to nadal w grzybach jest wykrywane radioaktywne skażenie. Poziom zanieczyszczenia różni się w zależności od odmiany i lokalizacji, ale jest on wykrywany, szczególnie w lasach Bawarii w Niemczech - podaje Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS).

Skażenie radioaktywne w grzybach. Pochodzi po wybuchu z elektrowni w Czarnobylu

W grzybach wykryto radioaktywny cez-137 i metale ciężkie

W grzybach z Bawarii wykryto radioaktywny cez-137. Pochodzi z wybuchu elektrowni w Czarnobylu. W badaniu ujawniono również metale ciężkie, takie jak ołów, kadm i rtęć, pochodzące z przemysłu i gospodarstw domowych. W zbyt wysokim stężeniu substancje te mogą powodować np. uszkodzenie nerek.

Obszary leśne w południowych Niemczech narażone na promieniowanie

Zanieczyszczenie po wybuchu reaktora szczególnie dotknęło taki obszar jak Monachium, Las Bawarski, rejon Alp i Las Palatynacki. Zwiększone promieniowanie w grzybach jest możliwe również na południowy zachód od Ingolstadt oraz w regionie Mittenwald. W tych regionach padał deszcz wkrótce po wybuchu w Czarnobylu, co spowodowało, że szczególnie duża ilość cząstek promieniowania przeniknęła do ziemi. 

Położenie lasu bawarskiego w Niemczech

W opinii ekspertów wysoki poziom zanieczyszczenia na tych obszarach prawie się nie zmieni w nadchodzących latach, ponieważ radioaktywny cez-137 (Cs-137) rozpada się dopiero w połowie po około trzydziestu latach i ponownie w połowie po kolejnych trzydziestu latach.

Niektóre grzyby są szczególnie silnie radioaktywne

Jak podał Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS), niektóre rodzaje grzybów mogą nadal zawierać do kilku tysięcy jednostek cezu-137 na kilogram świeżej masy. Jednostka bekereli wskazuje liczbę rozpadów promieniotwórczych na sekundę. W Niemczech dopuszczalna norma, to 600 bekereli promieniowania na kg. Stopień narażenia na cez-137 jest bardzo różny w zależności od rodzaju grzyba. Szczególnie dotknięte skażeniem są borowiki i kurki.

Rozprzestrzenienie radioaktywnej chmury po wybuchu reaktora w Czarnobylu

W skrajnych przypadkach jeden posiłek z tych grzybów zawiera więcej cezu-137 niż z innymi produktami rolnymi w ciągu całego roku. Stopień skażenia radioaktywnego grzybów zależy również od rodzaju gleby. Podczas gdy Cs-137 nie odgrywa prawie żadnej roli na gruntach rolnych, ponieważ jest tam mocno związany z cząsteczkami gleby, w lesie jest jednak łatwo dostępny dla korzeni. Co ważne, grzyby sprzedawane w sklepach nie mogą przekraczać limitu 600 bekereli na kilogram świeżej masy. Zgodność z normą jest wyrywkowo sprawdzana przez urzędową kontrolę żywności.

Jedzmy grzyby z umiarem

Spożywanie zebranych grzybów w zwykłych ilościach (BfS zakłada od 200 do 250 gramów tygodniowo) nie będzie mieć negatywnych konsekwencji zdrowotnych z powodu zawartości radioaktywności. Dodatkowa ekspozycja na promieniowanie pozostaje wtedy niska. Niemniej jednak BfS wydał zalecenie - „Ci, którzy chcą utrzymać niską osobistą ekspozycję na promieniowanie, powinni powstrzymać się od regularnego spożywania wysoce skażonych dzikich grzybów, które sami zebrali”. BfS bada radioaktywne skażenie grzybów leśnych w południowych Niemczech od 2005 roku.

DobraPogoda24.pl, BfS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!