| |
Zagrożenie!
Babie lato wróci do Polski. Temperatura sięgnie 26 stopni. To będzie ostatni tak gorący dzień

Babie lato wróci do Polski. Temperatura sięgnie 26 stopni. To będzie ostatni tak gorący dzień

Początek nowego tygodnia w Polsce przynosi spore ochłodzenie z nocnymi przymrozkami, dlatego coraz częściej pytacie, kiedy temperatury wzrosną i czy będzie jeszcze babie lato. Nasze prognozy nie ulegają zasadniczej zmianie. W kolejnych dniach temperatury ponownie wzrosną i ich szczyt przypadnie na początek najbliższego weekendu, gdy temperatura miejscami osiągnie w okolicach 26 st. C. To będzie prawdopodobnie ostatni tak gorący dzień w tym roku na obszarze naszego kraju. Później ma wkroczyć głębsze ochłodzenie.

Ciepłe powietrze napłynie do Polski. Poczujemy późny oddech lata. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 14 października 2023

Babie lato wróci do Polski w październiku 2023, kiedy będzie cieplej bez przymrozków

Obecnie nad Polską zalega zimne powietrze arktyczne, dlatego w wielu regionach zanotowaliśmy kilkustopniowe przymrozki, przy czym najzimniej było w wysokich górach, bo poniżej -8 st. C. Nad Europą zachodzą jednak zmiany w rozkładzie pola barycznego i już od 11 października możemy liczyć na powrót adwekcji cieplejszego powietrza odczuwalnego praktycznie w całym kraju. W tym dniu spodziewamy się maksymalnie do około 17-24 st. C., przy czym najcieplej będzie na obszarze między Dolnym Śląskiem i Małopolską.

Poczujemy powiew babiego lata w Polsce. Prognozowane temperatury, 14 października 2023. Model GFS

Babie lato w prognozach, kiedy temperatury wzrosną i czy będzie gorąco w październiku 2023

Szczyt ocieplenia w tym tygodniu przypadnie jednak na sobotę 14 października (+/- 1 dzień). Do kraju napłynie wtedy przed frontem z południowego zachodu bardzo ciepłe powietrze. Aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne wiodących modeli pogodowych potwierdzają, że ma być to najcieplejszy dzień tuż przed głębszym ochłodzeniem. Temperatury maksymalne w kraju osiągną do około 20-26 st. C. Chłodniej ma być północnym zachodzie oraz wzdłuż wybrzeża.

Prognozowane temperatury w Polsce, 14 października 2023, model ECMWF

Kiedy będzie cieplej w Polsce i czy wróci babie lato październik 2023

Omawiany trend pogodowy potwierdza także europejski model ECMWF. Niestety, to ocieplenie również nie będzie stałe, gdyż tak jak się spodziewamy październik będzie przynosił zmienne warunki termiczne i już w niedzielę 15 października za chłodnym frontem w całym kraju odczujemy kolejne ochłodzenie. Wygląda na to, że tym razem będzie trwalsze, a to oznacza, że potrwa dłużej, zwłaszcza jeśli uwzględnimy aktualne wyliczenia wiązki kontrolnej modelu długoterminowego.

Prognozowane temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 23 października 2023

Babie lato w Polsce a po nim silne ochłodzenie w drugiej połowie października 2023

W kolejnych prognozach musimy bardzo uważnie śledzić prognozy na początek drugiej połowy października, bo z pewnością zrobi się okresowo chłodniej, w tym znowu wystąpią przymrozki, a przy odpowiednim układzie barycznym niewykluczone, że spadnie miejscami pierwszy śnieg poza górami na nizinach. Będziemy to weryfikować w najnowszych rozdaniach prognoz, ale obecnie zaczyna być sygnalizowany pierwszy taki trend.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!