| |
Zagrożenie!
Babie lato wróci do Polski. Eksplozja ciepła już blisko. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najcieplej

Babie lato wróci do Polski. Eksplozja ciepła już blisko. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najcieplej

Zanim zakończy się październik, to w Polsce czeka nas kolejny powiew babiego lata. Jest to niezwykle ciepły i przeważnie dość pogodny okres w trakcie jesieni, gdy temperatury często osiągają lub przekraczają 20 st. C. Nie inaczej będzie w najbliższych dniach, gdy dotrze eksplozja ciepłego powietrza z południowo zachodniej Europy. Kłopotem mogą być miejscami występujące mgły z towarzyszącym niskim zachmurzeniem, które po nocy nie od razu będzie ustępować, a przez to w niektórych regionach może być ograniczany wzrost temperatury, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju. Sprawdźmy, kiedy będzie najcieplej, jakie temperatury zanotujemy i czy zostanie pobity tegoroczny rekord temperatury maksymalnej w październiku.

Eksplozja ciepła sięgnie Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 31 października 2022

Babie lato wróci do Polski, eksplozja ciepła napłynie z ołudniowej Europy, prognoza 31 października 2022

Do Polski przez Niemcy zaczęła ponownie napływać bardzo ciepła masa powietrza znad Hiszpanii i Francji. Wcześniej to powietrze przyniosło znowu upał na południu Półwyspu Iberyjskiego oraz miejscami we Francji. Temperatury maksymalne w naszym kraju w najbliższych dniach miejscami osiągną lub przekroczą 20 st. C. Tak ciepło jest dzisiaj miejscami na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Przykładem jest stacja IMGW w Jeleniej Górze, gdzie o godzinie 15:00 zanotowano 20,9 st. C.

Babie lato wraca do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres 27 października - 1 listopada

Babie lato wróci do Polski, prognoza temperatury do 1 listopada 2022

Strumień bardzo ciepłego powietrza będzie kierowany do Polski przez ośrodki niżowe znad zachodniej Europy lub wschodniego Atlantyku w obszar górnego wyżu w formie układu Omega. Ten antycyklon znajduje się obecnie nad środkową i południową Europą. Temperatury, jak na ostanie dni października będą bardzo wysokie. W nocy nadal nie przewidujemy przymrozków, a przez to średnia temperatura dobowa w Polsce będzie o około 6-9 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tego okresu.

Powiew babiego lata w Polsce. Prognozowana temperatura, 28 października 2022

Eksplozja ciepła sięgnie Polski, gdzie będzie babie lato, prognoza temperatury 28 października 2022

Temperatury maksymalne w Polsce w ostatnich dniach października na znacznym obszarze kraju wzrosną do 17-22 st. C., a miejscami mogą przekroczyć 23-24 st. C. Bardzo ciepło będzie szczególnie na zachodzie, południu i południowym zachodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Lubuską, częściowo Wielkopolską, Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną i Małopolską.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 29 października 2022

Powiew babiego lata w Polsce, prognoza temperatury 29 października 2022

W tym roku w październiku w Polsce do tej pory najwyższą temperaturę wynoszącą 25,2 st. C. zanotowano w Jeleniej Górze. Podczas tej adwekcji bardzo ciepłego powietrza spodziewamy się maksymalnie około 23-24 st. C. Ale kto wie, jeśli pojawią się zjawiska fenowe, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, to może ponownie zbliżymy się lokalnie do 25 st. C.

Uderzenie ciepła w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 30 października 2022

Powiew babiego lata w Polsce, gdzie i kiedy będzie najcieplej, prognoza temperatury 30 października 2022

W najbliższych dniach warto więc codziennie śledzić najnowsze prognozy temperatury szczególnie dla zachodnich i południowych regionów Polski, zwłaszcza od Ziemi Lubuskiej i częściowo Wielkopolski przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę po Małopolskę. W tych regionach temperatury osiągające lub przekraczające 20 st. C. będą zdarzać się najczęściej. Miejmy nadzieję, że suchsze i cieplejsze powietrze z południa będzie sięgać w głąb kraju i rozbije możliwe mgły lub zachmurzenie warstwowe, które miejscami nieoczekiwanie może blokować powiewy babiego lata.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 31 października 2022

Babie lato znowu w Polsce, prognoza temperatury 31 października 2022

Potwierdzają się więc nasze prognozy długoterminowe, które wskazywały, że październik w tym roku pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Prognozy wskazują, że miesiąc ten w Polsce zapisze się ostatecznie jako bardzo ciepły z anomalią temperatury w skali całego kraju o około 2,5-2,6 st. C. powyżej normy klimatycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!