Atak zimy na wschodzie. Siarczysty mróz i śnieżyce w wielu regionach. Czy zimne powietrze sięgnie Polski?
Pierwsza dekada listopada w Europie poza miejscami w Skandynawii, Islandii, Rosji i rejonem Alp nie przynosi ataku zimy. Jest wręcz przeciwnie, nadal pogoda jest bardzo łaskawa z temperaturą znacznie powyżej normy. Dynamiczne warunki atmosferyczne związane z cyklonami atlantyckimi panują na zachodzie i północnym zachodzie, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie co jakiś czas przechodzą ulewne opady deszczu, wichury i nawet lokalne burze. Z kolei nad Rosją potężny atak zimy obejmuje coraz więcej regionów i od wschodu zbliża się do Europy. Temperatura spada już do prawie -42 st. C., a pokrywa śnieżna przekracza 50 cm śniegu. Czy to zimne powietrze ze wschodu dotrze do Polski?
Siarczysty mróz na przeważającym obszarze Rosji. Prognozowana temperatura minimalna, jaka może wystąpić w pierwszej połowie listopada 2022
Silny mróz w Rosji w kolejnych dniach obejmie coraz większy obszar tego kraju, ale także bardzo zimno zrobi się miejscami w zachodniej połowie Chin. Temperatura spada już w wielu regionach Rosji do -42/-30 st. C. Prawdziwa zima jest nie tylko mroźna, ale zaczyna być coraz bardziej śnieżna. Obszar zimowych warunków nadal będzie się poszerzał ze wschodniej azjatyckiej Rosji na południe i zachód m.in. w kierunku Europy.
Potężny mróz zanotowany w Rosji, 8 listopada 2022. Dane: Ogimet
Wiele regionów, zwłaszcza wschodniej połowy Rosji paraliżuje już nie tylko coraz większy mróz, ale także przechodzące śnieżyce. Opady śniegu są związane z nurkującymi ośrodkami niżowymi schodzącymi na południe z Arktyki. W ich rejonie pojawiają się śnieżyce, zawieje i zamiecie śnieżne, a także wichury.
Prognozowane średnie ciśnienie między Azją i Europą za okres do 18 listopada 2022
Niże z Arktyki są blokowane przez ogromny obszar wyżowy na południu rozciągający się od wschodniej Azji po wschodnią Europę. Zaciągnięte zimne powietrze z północy dostaje się w obszar wyżowy i tutaj zaczyna być blokowane, a przez to nocami w czasie rozpogodzeń pojawiają się ogromne spadki temperatur. To dopiero początek, bo zwykle w tej części naszej planety największy mróz występuje pod koniec grudnia i na początku stycznia. W minionych latach zdarzały się wówczas spadki temperatur w Rosji nawet do -72/-50 st. C.
Prognozowana pokrywa śnieżna i jej zasięg między Azją i Europą do 17 listopada 2022. Dane: ECMWF / Windy
Do połowy listopada w wielu regionach Rosji, zwłaszcza od Uralu po Daleki Wschód ma zalegać co najmniej 10-60 cm śniegu, a w górach oraz na wyspach w Arktyce znacznie więcej. Chłodne powietrze znad Rosji zacznie się zbliżać do Europy w trakcie drugiej połowy listopada. Jego zasięg jest wciąż niepewny, ale z pewnością obejmie co najmniej wschodnie regiony kontynentu. Część tego powietrza ma szansę dotrzeć również do Polski, dlatego przymrozki w rejonach nocnych rozpogodzeń przy pogodzie wyżowej, zwłaszcza nad ranem zaczną być częstsze.
Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 16 listopada 2022 nad ranem
W najbliższych dniach zaczną powracać do Polski przymrozki, ale będą jeszcze nieliczne i wystąpią w nocy tylko miejscami, głównie na południu. W okolicach połowy listopada lub w trakcie drugiej połowy miesiąca zaczną być bardziej powszechne, także w głębi kraju. Temperatury w dzień będą jednak nadal umiarkowane i dość przyjemne, jak na listopad. Pewnego pierwszego powiewu zimy w Polsce na nizinach jeszcze nie widać, zwłaszcza, że w długi weekend na pogodę wpłynie kolejny antycyklon. To się może jednak zmienić w okolicach 3 dekady listopada. W razie zmian pojawią się najnowsze prognozy w stosownym czasie.
DobraPogoda24.pl