| |
Zagrożenie!
Atak zimy na wschodzie. Siarczysty mróz i śnieżyce w wielu regionach. Czy zimne powietrze sięgnie Polski?

Atak zimy na wschodzie. Siarczysty mróz i śnieżyce w wielu regionach. Czy zimne powietrze sięgnie Polski?

Pierwsza dekada listopada w Europie poza miejscami w Skandynawii, Islandii, Rosji i rejonem Alp nie przynosi ataku zimy. Jest wręcz przeciwnie, nadal pogoda jest bardzo łaskawa z temperaturą znacznie powyżej normy. Dynamiczne warunki atmosferyczne związane z cyklonami atlantyckimi panują na zachodzie i północnym zachodzie, zwłaszcza w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie co jakiś czas przechodzą ulewne opady deszczu, wichury i nawet lokalne burze. Z kolei nad Rosją potężny atak zimy obejmuje coraz więcej regionów i od wschodu zbliża się do Europy. Temperatura spada już do prawie -42 st. C., a pokrywa śnieżna przekracza 50 cm śniegu. Czy to zimne powietrze ze wschodu dotrze do Polski?

Siarczysty mróz na przeważającym obszarze Rosji. Prognozowana temperatura minimalna, jaka może wystąpić w pierwszej połowie listopada 2022

Atak zimy na wschodzie, mróz już -42 st. C., przechodzą śnieżyce, czy ochłodzenie dotrze do Polski, listopad 2022

Silny mróz w Rosji w kolejnych dniach obejmie coraz większy obszar tego kraju, ale także bardzo zimno zrobi się miejscami w zachodniej połowie Chin. Temperatura spada już w wielu regionach Rosji do -42/-30 st. C. Prawdziwa zima jest nie tylko mroźna, ale zaczyna być coraz bardziej śnieżna. Obszar zimowych warunków nadal będzie się poszerzał ze wschodniej azjatyckiej Rosji na południe i zachód m.in. w kierunku Europy.

Potężny mróz zanotowany w Rosji, 8 listopada 2022. Dane: Ogimet

Siarczysty mróz w Rosji, przechodzą śnieżyce, czy zima dotrze do Polski, pomiary temperatury, listopad 2022

Wiele regionów, zwłaszcza wschodniej połowy Rosji paraliżuje już nie tylko coraz większy mróz, ale także przechodzące śnieżyce. Opady śniegu są związane z nurkującymi ośrodkami niżowymi schodzącymi na południe z Arktyki. W ich rejonie pojawiają się śnieżyce, zawieje i zamiecie śnieżne, a także wichury.

Prognozowane średnie ciśnienie między Azją i Europą za okres do 18 listopada 2022

Mróz i śnieżyce na wschodzie, atak zimy w Rosji, listopad 2022

Niże z Arktyki są blokowane przez ogromny obszar wyżowy na południu rozciągający się od wschodniej Azji po wschodnią Europę. Zaciągnięte zimne powietrze z północy dostaje się w obszar wyżowy i tutaj zaczyna być blokowane, a przez to nocami w czasie rozpogodzeń pojawiają się ogromne spadki temperatur. To dopiero początek, bo zwykle w tej części naszej planety największy mróz występuje pod koniec grudnia i na początku stycznia. W minionych latach zdarzały się wówczas spadki temperatur w Rosji nawet do -72/-50 st. C.

Prognozowana pokrywa śnieżna i jej zasięg między Azją i Europą do 17 listopada 2022. Dane: ECMWF / Windy

Atak zimy na wschodzie, prognoza śniegu i mrozu, do 18 listopada 2022

Do połowy listopada w wielu regionach Rosji, zwłaszcza od Uralu po Daleki Wschód ma zalegać co najmniej 10-60 cm śniegu, a w górach oraz na wyspach w Arktyce znacznie więcej. Chłodne powietrze znad Rosji zacznie się zbliżać do Europy w trakcie drugiej połowy listopada. Jego zasięg jest wciąż niepewny, ale z pewnością obejmie co najmniej wschodnie regiony kontynentu. Część tego powietrza ma szansę dotrzeć również do Polski, dlatego przymrozki w rejonach nocnych rozpogodzeń przy pogodzie wyżowej, zwłaszcza nad ranem zaczną być częstsze.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce, 16 listopada 2022 nad ranem

Zima ze śniegiem i mrozem na wschodzie, czy mróz dotrze do Polski, mapa temperatury 16 listopada 2022

W najbliższych dniach zaczną powracać do Polski przymrozki, ale będą jeszcze nieliczne i wystąpią w nocy tylko miejscami, głównie na południu. W okolicach połowy listopada lub w trakcie drugiej połowy miesiąca zaczną być bardziej powszechne, także w głębi kraju. Temperatury w dzień będą jednak nadal umiarkowane i dość przyjemne, jak na listopad. Pewnego pierwszego powiewu zimy w Polsce na nizinach jeszcze nie widać, zwłaszcza, że w długi weekend na pogodę wpłynie kolejny antycyklon. To się może jednak zmienić w okolicach 3 dekady listopada. W razie zmian pojawią się najnowsze prognozy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!