| |
Zagrożenie!
Atak zimy na południu Polski. Pokrywa śnieżna ma blisko pół metra. Powstają duże zaspy śnieżne

Atak zimy na południu Polski. Pokrywa śnieżna ma blisko pół metra. Powstają duże zaspy śnieżne

Minionej doby na południu Polski pojawił się silny atak zimy. Pokrywa śnieżna znacznie wzrosła w Tatrach, ponadto krajobrazy zabieliły się miejscami na Podhalu w tym w Zakopanem. Miejscami zalega blisko 50 cm śniegu, a w nawianych zaspach jest znacznie więcej. Bez odpowiedniego przygotowania nie zalecamy wyprawy w góry, zwłaszcza, że już obowiązuje w tym sezonie pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W prognozach widnieją kolejne opady śniegu, które umocnią zimę w tym regionie.

Atak zimy uderzył w południową Polskę. Śnieg zasypał Tatry, miejscami biało na Podhalu. Foto: ilustracyjne

Atak zimy na południu Polski, śnieg zasypał Tatry i Podhale, zaspy przekraczają 50 cm

W jednej z ostatnich prognoz zapowiadaliśmy, że podczas weekendowej śnieżycy w rejonie Tatr spadnie ponad 10-25 cm śniegu, przy czym najmocniej miało sypać w nocy na niedzielę. Śnieg miał również dosypać w Karkonoszach, ponadto niewykluczony był również w Bieszczadach. Zweryfikujmy zatem prognozę i sprawdźmy, ile już spadło śniegu i gdzie jest go obecnie najwięcej w Polsce.

Śnieżyce przeszły na południu Polski. Zasypana Dolina Pięciu Stawów w Tatrach, 12 listopada 2023

Atak zimy w Tatrach i na Podhalu, śnieg zasypał południe Polski

Najwięcej śniegu spadło oczywiście w Tatrach. Według pomiarów wykonanych na stacjach meteorologicznych IMGW, największą pokrywę śnieżną wynoszącą 45 cm o poranku notowano w Dolinie Pięciu Stawów. Na Hali Gąsienicowej było 37 cm, a na Kasprowym Wierchu 36 cm. Śnieg spadł również w głębi Podhala, gdzie notuje się miejscami do 1-7 cm, w tym w rejonie Zakopanego. Prognoza sprawdziła się więc bardzo dobrze, zwłaszcza, że przed tą śnieżycą w Tatrach notowano miejscami maksymalnie 12-14 cm.

Pokrywa śnieżna na południu Polski notowana w rejonie Tatr i Podhala, 12 listopada 2023

Śnieżyca na południu Polski, zima przyniosła pokrywę śniegu, gdzie najwięcej śniegu na Podhalu oraz w Tatrach

W czasie weekendowej śnieżycy pokrywa śnieżna wzrosła również na szczycie Karkonoszy na Śnieżce, gdzie aktualnie zalega 21 cm. Ponadto pokrywę śnieżną o wysokości 12 cm notuje się również na Jaworzynie. Zima wkroczyła więc już na dobre do południowej Polski i wygląda na to, że w górach będzie się już na ogół utrzymywać i wzmacniać. O prawdziwej zimie możemy szczególnie mówić w Tatrach. Trzyma mróz na poziomie -6/-2 st. C., a wiatr tworzy zaspy miejscami przekraczające 50 cm i po kolana trzeba się przedzierać po zaśnieżonych szlakach. Bardzo zimowe warunki panują szczególnie od wysokości 1400-1500 m n.p.m.

Skutki ataku zimy na południu Polski w rejonie Tatr i Podhala, 12 listopada 2023

Odstępstwem w prognozach będą jednak Bieszczady, gdyż w tym rejonie Polski, co najwyżej do poniedziałku miejscami mogą się zabielić krajobrazy w rejonie Tarnicy. Ze względu na temperaturę przeważą opady deszczu.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, wieczór 13 listopada 2023

Opady śniegu w prognozach, kiedy będzie biało 13 listopada 2023

W kolejnych dniach warunki zimowe na południu Polski szczególnie w Tatrach nadal będą się umacniać, bo spodziewane są nowe dostawy śniegu. Przy występowaniu ujemnych temperatur w górach pokrywa śnieżna będzie stopniowo rosnąć. Z tego powodu rekomenduje sprawdzanie komunikatów lawinowych. - W niektórych miejscach mogą występować małe poduchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru taka sytuacja może mieć miejsce na wszystkich wystawach względem kierunków świata. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych - podaje aktualnie TOPR.

Prognozowane opady śniegu i deszczu w Polsce nocą na 18 listopada 2023

Zima na południu Polski, biało w Tatrach i na Podhalu listopad 2023

W nowym tygodniu czeka nas zmienna i dynamiczna pogoda, zarówno z opadami deszczu, jak również śniegu nie tylko w górach, ale miejscami nawet na nizinach. Spadnie również średnia temperatura. Przymrozki i mróz w Polsce będą częstsze, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia. Szczegóły podamy wkrótce w prognozie długoterminowej.

Źródło: DobraPogoda24.pl, TOPR, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!