| |
Zagrożenie!
Atak siarczystego mrozu w Polsce. Temperatura w nocy spadnie do -25 stopni. Mapa anomalii przeraża

Atak siarczystego mrozu w Polsce. Temperatura w nocy spadnie do -25 stopni. Mapa anomalii przeraża

Zgodnie z prognozami przed nami apogeum siarczystego mrozu w Polsce w czasie tej fali niskich temperatur. Najniższa temperatura jest prognozowana w nocy 26/27 grudnia 2021. Na znacznym obszarze kraju temperatura spadnie do -20/-10 stopni C., a lokalnie może być niższa nawet do -25 st. C. i to nie tylko przy gruncie. Największy mróz jest prognozowany miejscami na obszarze, od województwa zachodniopomorskiego przez kujawsko pomorskie, wielkopolskie, częściowo łódzkie i wielkopolskie po świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, południowe dzielnice lubelskiego i śląskiego.

Silny mróz w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie w nocy 26/27 grudnia 2021

Prognoza temperatury w nocy 26/27 grudnia 2021 w Polsce. Najnowsza mapa temperatury i mrozu

Polska najbliższej nocy, będzie wśród najzimniejszych krajów w Europie. Anomalia temperatury miejscami o 17-12 st. C. ma być niższa od normy wieloletniej. Siarczysty mróz ma się szczególnie rozciągać, od północnych Niemiec przez Polskę po Ukrainę. 

Prognozowany mróz w Polsce, noc 26/27 grudnia 2021. Model GEM

Mróz w Polsce. Prognoza temperatury w nocy 26/27 grudnia 2021

Wyjątkowo niska temperatura jest przewidywana w Małopolsce w rejonie Kotliny Orawsko - Nowotarskiej, gdzie znajduje się słynny Biegun Zimna. Czy faktycznie temperatura spadnie tutaj poniżej -25 st. C? Przekonamy się niebawem.

Główna oś powietrza arktycznego znajduje się nad Polską. Powietrze to jest nieco suchsze w wyższych partiach troposfery od masy powietrza sprzed kilku dni. Świadczy o tym odcień żółtego i zielonego koloru na zdjęciu kompozytowym Polski.

Zdjęcie satelitarne Polski z naniesionym zasięgiem powietrza arktycznego w środkowej Europie. Dane: Eumetsat, godzina 17:30, 26 grudnia 2021

Siarczysty mróz w Polsce. Zasięg powietrza arktycznego, noc 26/27 grudnia 2021

Mróz w Polsce w czasie napływu arktycznego powietrza jest naprawdę spory. Świadczy o tym pomiar temperatury zanotowany przy gruncie. Poprzedniej nocy w Pile zanotowano aż -25 stopni!

Temperatura przy gruncie zanotowana w Polsce, 26 grudnia 2021

Mróz w Polsce zanotowany przy gruncie noc 26-27 grudnia 2021

Przed nami więc najzimniejsza noc tegorocznego grudnia. Warunki do spadku temperatury są bardzo dobre. Nad krajem zalega powietrza arktycznego, ponadto znajdujemy się w pogodnym obszarze wyżowym ze słabym wiatrem. Jeśli nie rozwiną się chmury i mgły, to spadek temperatury będzie dwucyfrowy na przeważającym obszarze kraju. Czekamy na informację od Was z wykonanym pomiarem mrozu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Rycho

U mnie koło Rzeszowa w Krasnem w tej chwili -19 stopni!

26 grudzień 2021 - 20:17
Odpowiedz