| |
Zagrożenie!
Co nas czeka w 2020 roku? Zapowiada się niezwykły rok dla astronomii i eksploracji kosmosu

Co nas czeka w 2020 roku? Zapowiada się niezwykły rok dla astronomii i eksploracji kosmosu

Kilka dni temu rozpoczęliśmy nowy rok 2020. Zapewne przyniesie on sporo ciekawych, a nawet ekstremalnych zjawisk pogodowych, ale zapowiada się również niezwykle ciekawy rok dla astronomii i eksploracji kosmosu.

Dokowanie Crew Dragon do ISS podczas pierwszego lotu bezzałogowego. 3 marca 2019 r.

Wydarzenia zjawiska astronomia 2020

Na uwagę zasługuje m.in. SpaceX planujący kolejną misję statku kosmicznego Crew Dragon. Będzie to pierwszy lot z udziałem astronautów, zwłaszcza Douga Hurleya i Boba Behnkena. Polecą oni na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Lot już jest opóźniony, jednak powinien się on odbyć do lutego.

Ciekawym zjawiskiem będzie również największy i najjaśniejszy Księżyc w pełni w ciągu całego roku. Tegoroczny różowy superksiężyc zobaczymy 7 kwietnia. Z powodu odległości około 28 tys. km bliżej Ziemi względem średniej, Księżyc będzie przez całą noc nieco większy i zauważalnie jaśniejszy.

Porównanie najbliższej i najdalszej pełni Księżyca w 2020 roku

Superksiężyc, kwiecień 2020

Z kolei w czerwcu Boeing CST-100 Starliner ma odbyć swój pierwszy testowy lot z załogą do stacji kosmicznej. Biorąc pod uwagę nieoczekiwaną komplikację związaną z pierwszym uruchomieniem (pod koniec ubiegłego roku), lot ten może zostać przesunięty na inny termin.

Kolejnym zjawiskiem będą Perseidy. Rój meteorów osiągnie szczyt w nocy z 12/13 sierpnia. Następnym zjawiskiem godnym wagi, będzie niebieski mini Księżyc. 31 października nasz naturalny satelita w porównaniu do 7 kwietnia br. również będzie się znajdował w pełni, ale tym razem znajdzie się w odległości najdalszej od Ziemi, a przez to zapowiada się najmniejszym i najciemniejszym Księżycem w roku.

Wreszcie, 14 grudnia zobaczymy meteoryty Geminidów. Księżyc będzie się wtedy znajdował w fazie nowiu. Jeśli zachmurzenie nie stanie nam na przeszkodzie, to będą doskonałe warunki do obserwacji zjawiska. Ponadto w tym dniu, drugi rok z rzędu w Chile i Argentynie będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie.

Bonusem na koniec roku będzie kolejna rakieta Falcon Heavy wystrzelona przez SpaceX. Ponadto na Ziemię ma powrócić japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 z pobranymi próbkami z planetoidy Ryugu.

Eksploracja Księżyca

W tym roku planuje się wysłać lądownik Lunar Scout na powierzchnię Księżyca. Obecny harmonogram przewiduje czerwiec lub lipiec, jako termin jego lądowania w pobliżu bieguna południowego Księżyca. W rejonie Księżyca zaplanowano wiele misji. Pod koniec tego roku prawdopodobnie zobaczymy uruchomienie chińskiego lądownika i łazika Chang'e 5 , indyjskiego lądownika Chandrayaan-3 oraz księżycowego orbitera CAPSTONE NASA, który przetestuje długoterminową stabilność planowanej stacji Lunar Gateway. Ponadto zobaczymy rozpoczęcie misji Artemis 1 z bezzałogowym statkiem kosmicznym Orion NASA lecącym na trajektorii wokół Księżyca, a następnie z powrotem na Ziemię.

Eksploracja Marsa

Liczba aktywnych robotów na Marsie spadła w 2019 roku o jeden, ale łazik Curiosity i lądownik InSight wkrótce będą mieli więcej „przyjaciół” na powierzchni Marsa. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w lipcu tego zostanie wystrzelony statek kosmiczny z Ziemi na Marsa. Obecnie w harmonogramie są cztery różne misje. Łazik Mars 2020 NASA (wkrótce zostanie przemianowany) jest pierwszym z harmonogramu, który ma wystartować z Kennedy Space Center 17 lipca.

Łazik Mars 2020 przechodzący testy w laboratorium NASA. Foto z 17 grudnia 2019 roku

Nowy łazik na Marsa

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dotrze na Marsa i wyląduje na jego powierzchni 18 lutego 2021 r. Łazik ten ma eksplorować rejon, który dawniej był deltą rzeki na Marsie. Niewykluczone, że dostarczy dowodów na to, że kiedyś było żyło na Czerwonej Planecie.

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!