| |
Zagrożenie!
100 metrowa asteroida o włos minęła Ziemię

100 metrowa asteroida o włos minęła Ziemię

Astronomowie cały czas monitorują przestrzeń kosmiczną w celu wykrycia potencjalnie niebezpiecznych asteroid, ale nadal się zdarza, że nie jesteśmy w stanie dostrzec ich na czas nawet w przypadku dość dużych obiektów. Najnowszy przykład dotyczy asteroidy o szerokości około 100 metrów, która wczoraj 25.07 w odległości 70 tys. km od powierzchni Ziemi prześlizgnęła się nad Australią.

Obiekt został wykryty przez brazylijskie badanie SONEAR zaledwie kilka dni temu, a jego obecność w pobliżu Ziemi zauważono zaledwie kilka godzin przed minięciem naszej planety. Ta sytuacja uzmysławia nam potencjalnie niebezpieczeństwo na które nie jesteśmy w żaden sposób przygotowani. Asteroidę oznaczono 2019 OK.

Wkrótce potem została również wykryta przez sieć teleskopów ASAS-SN. Oba te badania wykorzystują stosunkowo małe teleskopy z czułymi kamerami do przeszukiwania dużych obszarów nieba, zamiast wykorzystywać duże teleskopy do badania małych plam nieba.

Obiekty bliskie Ziemi, takie jak Bennu i 2019 OK, stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Foto: NASA

Asteroidy zagrażające Ziemi

Asteroida 2019 OK ma bardzo eliptyczną orbitę, zabierającą ją z pasa asteroid poza Marsem do orbity zarówno Ziemi, jak i Wenus. Pełny obieg trwa 2,7 roku, ale nie zawsze będzie przebiegać tak blisko Ziemi, jak to miało miejsce wczoraj 25.07.

Czy możemy się uchronić przed uderzeniem dużej asteroidy?

Jednym z pomysłów było rozbicie asteroidy, ale to rozwiązanie nie wydaje się dobre, bowiem mogłoby spowodować deszcz wielu niszczycielskich asteroid. Innym rozwiązaniem jest delikatne szturchnięcie niebezpiecznej asteroidy w celu zmiany jej orbity. Takie draśnięcie mogłoby zmienić jej prędkość o zaledwie 1km/h, jednak przez lata ta zmiana mogłaby zmienić jej orbitę o tysiące kilometrów. Biorąc pod uwagę, że jasnoniebieska kropka Ziemi ma tylko 12 750 km szerokości, to rozwiązanie mogłoby wystarczyć, aby uniknąć unicestwienia. Oczywiście mówimy tu o przypadku, gdy wykryta asteroida znajduje się na kursie kolizyjnym, ale na tyle daleko, aby mieć czas na przeprowadzenie takiej operacji. W przypadku wczorajszego zdarzenia, takie rozwiązanie nie miałoby sensu.

Opracowanie DobraPogoda24 na podstawie Theconversation


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!