| |
Zagrożenie!

Co by się stało, gdyby asteroida uderzyła w ocean? (animacja)

Co pewien czas słyszymy o przelatujących asteroidach w pobliżu Ziemi. NASA obecnie śledzi ponad 1750 takich obiektów, uważanych za potencjalnie niebezpieczne. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad konsekwencjami zderzenia asteroidy z Ziemią?

Obliczenia komputerów z wysoką wydajnością wskazują, że duża część energii kinematycznej asteroidy zostanie przeniesiona do atmosfery oraz w głąb oceanu.

Animacja Asteroida na morzu

Statystycznie największe prawdopodobieństwo kolizji przypada na oceany, bowiem zajmują one aż 71% powierzchni planety. Naukowcy z Laboratorium Narodowego w Los Alamos, stworzyli wielokrotnie nagradzany film, który pokazuje szczegółową symulację zderzenia asteroidy z oceanem.

W czasie potencjalnego zderzenia, rozpadająca się asteroida może wysłać do atmosfery miliony ton wody (znaczna część w formie pary wodnej, co może mieć wpływ na klimat – wzmocnienie wzrostu temperatury globalnej), ale ryzyko wywołania katastrofalnego tsunami jest niepewne, a nawet dość niskie. Ważny jest również kąt, pod jakim dojdzie do kolizji oraz wysokość na której asteroida ulegnie eksplozji.

Naukowcy twierdzą, że asteroida w rejonie kolizji jest w stanie wywołać falę o wysokości kilkuset metrów, a w skrajnym przypadku nawet 1 km. Nie jest jednak pewne, czy z tej fali może się rozwinąć duże tsunami rozprzestrzeniające się po oceanach. Stwierdzono, że im bliższe będzie uderzenie linii brzegowej, tym zwiększy się ryzyko katastrofy, która może pochłonąć mnóstwo ofiar.

Wszystko ostatecznie zależy od:

- prędkości asteroidy

- kąta uderzenia

- wielkości

- temperatury

- miejsca uderzenia (zatoka, otwarty ocean itp.)

Niektóre symulacje wskazują, że wielkość fal w pobliżu brzegu, będzie można porównać do fal wywołanych przez najsilniejsze huragany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Marcin Szerląg

Byłoby niezłe tsunami...

27 wrzesień 2017 - 22:44
Odpowiedz
DobraPogoda24

To katastrofalne tsunami wcale nie jest takie pewne.

27 wrzesień 2017 - 23:11
Odpowiedz