| |
Zagrożenie!
Asteroida 3200 Phaethon o średnicy 5 km minie Ziemie. Wcześniej zobaczymy meteory z roju Geminidów

Asteroida 3200 Phaethon o średnicy 5 km minie Ziemie. Wcześniej zobaczymy meteory z roju Geminidów

Przed nami kolejne bliskie spotkanie z asteroidą, która jest zaliczana do potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi. NASA potwierdziła, że 3200 Phaethon podejdzie 16 grudnia, gdy zbliży się na odległość około 10 mln km.

Orbita asteroidy Phaethon

Asteroida nazywana 3200 Phaethon mierzy 5 km średnicy. Oznacza to, że jest trzecią co do wielkości, która przelatuje w bliskiej odległości od Ziemi. 16 grudnia będzie prowadzona szczegółowa analiza asteroidy. Naukowcy mają nadzieje na uzyskanie dokładnych zdjęć, z których zostanie stworzony model 3D.

Asteroida 3200 Phaethon

Amerykanie twierdzą, że orbita Phaethona ma swoje źródło w rejonie pomiędzy Marsem a Jowiszem, gdzie powstaje spora liczba asteroid. Tymczasem Rosjanie z Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego Immanuela Kanta przekonują, że asteroida była wcześniej znacznie większym obiektem. W wyniku licznych przejść w pobliżu Słońca rozpadła się na mniejsze kawałki, które ostatecznie utworzyły meteoryczny rój Geminidów. Zobaczymy go wcześniej, bowiem jego szczyt przypada 14 grudnia. Sama asteroida jest prawdopodobnie rdzeniem pozostałym po komecie. Kolejne jej zbliżenie do Ziemi nastąpi w 2093 roku.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!