| |
Zagrożenie!
Asteroida 2020JJ o włos minęła Ziemię. Została odkryta kilka godzin wcześniej

Asteroida 2020JJ o włos minęła Ziemię. Została odkryta kilka godzin wcześniej

Astronomowie monitorujący przestrzeń kosmiczną w pobliżu Ziemi mają pełne ręce roboty, bo co pewien okres odkrywają nowe asteroidy. Niektóre z nich znajdują się na tyle blisko, aby w przyszłości być na liście obiektów zagrażających naszej planecie.

Czasami asteroidę udaje się odkryć zaledwie kilka godzin przed jej przejściem w pobliżu Ziemi. Przykładem może być Asteroida 2020JJ odkryta 4 maja 2020 roku przez obserwatorium Catalina Sky Survey Uniwersytetu Arizona.

Asteroida 2020JJ minęła Ziemię w odległości zaledwie 13 400 km

Asteroida 2020JJ o włos minęła Ziemię bardzo bliskie podejście

Nowa asteroida tymczasowo oznaczona jako C2QQFV2, została wykryta między godziną 05:53, a 06:16 UTC. Gdy obiekt został potwierdzony przez obserwatorów, został szybko zgłoszony do RPP, która obserwacje odkrycia zapisała na godzinę 06:38 UTC. W ciągu kilku minut różne służby monitorujące przeprowadziły analizę, z której stało się jasne, że obiekt był już bardzo blisko i miał około 5% szansy na kurs kolizyjny z Ziemią w najbliższych 6 godzinach.

Automatyczne alarmy uaktywniły różnych obserwatorów, w celu zebrania dodatkowych danych nowego obiektu. O godzinie 07:12 UTC, niecałą godzinę po dokonaniu pierwszego odkrycia, zaczęły nadchodzić pierwsze obserwacje, a w ciągu kolejnych dwóch godzin trzy inne teleskopy zgromadziły dodatkowe obserwacje z innych lokalizacji. Dzięki nowemu zestawowi danych natychmiast stało się jasne, że Asteroida 2020JJ przeleci około godziny 12:03 UTC, w odległości zaledwie 13 400 km od centrum Ziemi!

Animacja zbliżającej się do Ziemi asteroidy 2020JJ. Każda nowa klatka animacji przedstawia zmianę czasu o jedną godzinę

Asteroida 2020JJ odkryta kilka godzin przed bardzo bliskim przejściem w pobliżu Ziemi

Średnicę asteroidy 2020JJ oszacowano na 3-6 metrów. Gdyby doszło do kolizji, nie spowodowałaby znaczącego zagrożenia, biorąc pod uwagę jej niewielki rozmiar. Imponujący jest jednak fakt, że końcowy zestaw danych, zebrany w ciągu zaledwie dwóch godzin, wystarczył do określenia okoliczności przelotu z dokładnością do około 10 sekund i odległości 5 kilometrów! Jeśli obiekt znajdowałby się na kursie kolizyjnym, bylibyśmy w stanie przewidzieć punkt wejścia do atmosfery ziemskiej z porównywalną precyzją, pokazując, jak skuteczna może być natychmiastowa obserwacja w zlokalizowaniu możliwego bezpośredniego zagrożenia uderzeniem.

DobraPogoda24, ESA/NEO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!