| |
Zagrożenie!
Arktyczny podmuch już blisko Polski. Niebawem wrócą przymrozki. Załamanie pogody przesuwa się na południe

Arktyczny podmuch już blisko Polski. Niebawem wrócą przymrozki. Załamanie pogody przesuwa się na południe

Warunki atmosferyczne w Polsce w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin zmienią się diametralnie. Z bardzo ciepłego podmuchu babiego lata przejdziemy nagle do podmuchu arktycznego powietrza z możliwością wystąpienia przymrozków. Na szczęście ochłodzenie nie będzie długotrwałe. Później ponownie wrócimy do umiarkowanych i przyjemnych temperatur. W ostatniej dekadzie października będzie jeszcze okres ponownie i zdecydowanie cieplejszy, zwłaszcza w południowej Polsce z temperaturami oscylującymi w pobliżu 18-20 st. C. Mimo nielicznych dni z przymrozkami, październik w tym roku pozwala nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, co również jest zgodne z naszą prognozą sezonową na ten miesiąc.

Arktyczny podmuch powietrza dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie na wysokości 1,5 km. Noc 19/20 października 2022

Arktyczny podmuch dotrze do Polski, wrócą przymrozki, prognoza temperatury 20 października 2022

Po bardzo ciepłym poniedziałku 17.10 z powiewem babiego lata, gdy temperatura miejscami sięgała nawet 24-25 st. C., szczególnie na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce, zmiana pogody we wtorek 18.10 już wkroczyła do północnej Polski. Strefa chłodnego frontu atmosferycznego przyniosła wzrost zachmurzenia i miejscami opady deszczu. Front w ciągu najbliższej doby przejdzie przez cały kraj.

Zasięg chłodnego frontu nad północną i zachodnią Polską o godzinie 09:50, 18 października 2022. Dane: Eumetsat / Windy

Załamanie pogody wkroczyło do Polski, chłodny front ściągnie przymrozki, mapa satelitarna 18-19 października 2022

Przed frontem panuje jeszcze pogodna i ciepła pogoda, a za frontem rozpoczyna się adwekcja coraz chłodniejszej masy powietrza. W całej Polsce ochłodzenie poczujemy już w środę 19.10, gdy temperatura maksymalna sięgnie jedynie 9-14 st. C. Lokalnie nieco chłodniej może być w rejonach podgórskich. Dodatkowo temperaturę odczuwalną obniży okresami silniejszy wiatr oraz miejscami przelotne opady deszczu, szczególnie we wschodniej połowie kraju, w porywach do 40-65 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 19 października 2022

Ochłodzenie dotrze do Polski, będą przymrozki, prognoza wiatru 19 października 2022

Nocą z 19/20 października po odsunięciu się drugorzędnego frontu chłodnego, Polska dostanie się pod wpływ mobilnego układu wyżowego. Nad krajem pojawią się przejaśnienia i miejscami rozpogodzenia, które będą sprzyjać wystąpieniu przymrozków, zwłaszcza przy gruncie.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 20 października 2022 nad ranem

Podmuch arktycznego powietrza w Polsce, prognozowane przymrozki 20 października 2022

Prognozowany powyżej zasięg przymrozków jest wstępny, gdyż ostatecznie będzie zależny od wielkości zachmurzenia, dlatego warto przed nastaniem nocy sprawdzić najnowsze prognozy i zdjęcia satelitarne. Będziemy to weryfikować na bieżąco. Zimno zapowiada się również noc z 20/21 października, szczególnie we wschodniej połowie kraju ze wskazaniem, zwłaszcza na południowy wschód. Przymrozki pojawią się nie tylko przy gruncie, ale będą możliwe również miejscami na wysokości 2m.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 21 października 2022 nad ranem

Ochłodzenie w Polsce, będą przymrozki, prognoza temperatury 21 października 2022

Podmuch arktycznego powietrza będzie jednak krótkotrwały, bo już od 22 października i w kolejnych dniach temperatury wzrosną. Jeszcze zobaczymy na termometrach wartości na poziomie 15-20 st. C. i to na znacznym obszarze kraju. Anomalia średniej temperatury w Polsce od początku miesiąca do 26 października może być o około 2 st. C. wyższa względem normy klimatycznej. Tegoroczny październik ostatecznie zapisze się więc, jako ciepły w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!