| |
Zagrożenie!
Arktyczny mróz dotrze do Polski. Temperatury spadną poniżej -20 stopni. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Arktyczny mróz dotrze do Polski. Temperatury spadną poniżej -20 stopni. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Z każdym kolejnym dniem zbliżamy się do okresu śnieżnej i mroźnej zimy w Polsce, jaka nastanie z upływem drugiej dekady miesiąca. Najnowsze prognozy temperatury potwierdzają główną adwekcję arktycznej masy powietrza szczególnie między około 14-16 grudnia 2022. To właśnie w tym czasie w rejonach przejaśnień i nocnych rozpogodzeń może chwycić silny mróz z temperaturą poniżej -20/-10 st. C. i to w wielu regionach kraju. Wcześniej mróz w Polsce również będzie występował, ale słabszy wraz z przechodzącymi intensywnymi opadami śniegu. Sprawdźmy aktualne przewidywania niskich temperatur.

Polska w czasie adwekcji zimnego powietrza arktycznego ma się znajdować w polu obniżonego ciśnienia z wieloośrodkowym niżem. Prognoza anomalii ciśnienia w środkowej troposferze, 15 grudnia 2022

Arktyczny mróz dotrze do Polski, temperatura spadnie poniżej -20 stopni, prognoza temperatury i ciśnienia 14-16 grudnia 2022

Po przejściu śnieżyc, jakie spowodują w Polsce spore problemy na drogach i nie tylko, niż przesunie się nad północno wschodnią Europę w pobliże południowo wschodniej Skandynawii. Z tego obszaru przy ruchu cyklonu odwrotnie do wskazówek zegara, niż zacznie zaciągać coraz chłodniejszą masę powietrza z północnej Europy i Arktyki. Aktualne wyliczenia numeryczne kilku wiodących modeli numerycznych nadal potwierdza możliwy większy mróz między około 14-16 grudnia (+/- 1 dzień).

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 15 grudnia 2022, model GFS

Silny mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 15 grudnia 2022

Potwierdzają to prognozy z wiązkami GFS, ECMWF i GEM, czyli wszystkich najważniejszych modeli z danymi wejściowymi do prognoz modeli regionalnych.

Prognozowany mróz w Polsce, 15 grudnia 2022, model GEM

Kiedy silny mróz w Polsce, aktualna prognoza temperatury 15-16 grudnia 2022

Największy mróz prognozuje tradycyjnie kanadyjski model GEM. Jego prognozy mogą się sprawdzić w przypadku faktycznie wystąpienia większych przejaśnień i rozpogodzeń, a także przy uwzględnieniu temperatur przy gruncie. Wskazane regiony w podanej prognozie z najniższą temperaturą nie możemy jeszcze odczytywać dosłownie. Prognoza wskazuje jedynie możliwy potencjał niskich temperatur w sprzyjających warunkach w Polsce.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce między 15-16 grudnia 2022, model ECMWF

Mróz z Arktyki dotrze do Polski, najnowsza prognoza temperatura 16 grudnia 2022

Mamy więc sytuację, gdy wszystkie najważniejsze długoterminowe modele pogodowe wskazują dwucyfrowy mróz w Polsce, jaki może się pojawić w okolicach połowy grudnia, z tym, że regiony z największym mrozem poznamy w prognozach krótkoterminowych przed omawianym terminem. Dopiero te prognozy uwzględnią precyzyjnie zasięg głównej adwekcji zimnego powietrza, pokrywy śnieżnej i wielkość zachmurzenia. Te czynniki będą mieć najważniejszy wpływ na spadek temperatury.

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 22 grudnia 2022

Po śnieżycach silny mróz w Polsce, prognoza temperatury do 23 grudnia 2022

Na powyższej prognozie widać wyraźnie, że wszystkie wiązki z prognozą temperatury w centrum Polski, od 11 grudnia spadają na wartości ujemne. To oznacza, że prawdopodobieństwo ochłodzenia w trakcie drugiej dekady grudnia jest pewne.

Prognoza temperatury i opadów na przykładzie Krakowa do 22 grudnia 2022

Będzie potężny mróz w Polsce, kiedy temperatura spadnie poniżej -20 stopni, grudzień 2022

Przed nami więc faktyczne uderzenie śnieżnej i mroźnej zimy, którego już nic nie zatrzyma. Pytaniem otwartym jest nadal grubość pokrywy śnieżnej, jaka powstanie w poszczególnych regionach oraz największy mróz, jaki zostanie zanotowany w czasie tego ochłodzenia. Zależy to od kilku czynników, które zweryfikujemy dopiero bliżej terminu wystąpienia omawianych zjawisk. Jeżeli jeszcze nie jesteście przygotowani na wydanie prawdziwej zimy, to czas nadrobić ostatnie zaległości.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!