| |
Zagrożenie!
Arktyczny jęzor powietrza wkroczy do Polski. W dzień kilka stopni, w nocy przymrozki

Arktyczny jęzor powietrza wkroczy do Polski. W dzień kilka stopni, w nocy przymrozki

Powiew wrześniowego lata już za nami. O temperaturach dochodzących w ostatnich dniach do 25-29 stopni C., będziemy musieli szybko zapomnieć. Zmiana układu barycznego nad Europą sprowadzi do Polski zimne arktyczne powietrze. Stopniowe ochłodzenie już obserwujemy, jednak główne uderzenie arktycznego jęzora chłodu spodziewane jest na początku przyszłego tygodnia. Prognoza temperatury nadal wskazują możliwe przymrozki nad ranem, a w ciągu dnia miejscami wzrost temperatury do zaledwie kilku stopni C., szczególnie na wschodzie Polski. Zimno zapowiada się zwłaszcza noc z wtorku na środę 21/22 września i ze środy na czwartek 22/23 września 2021. W tym czasie, w sprzyjających warunkach, szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, temperatura może być ujemna, zwłaszcza przy gruncie na południu i wschodzie Polski.

Pogoda. Arktyczny jęzor chłodu wkroczy do Polski, kiedy będą przymrozki, wrzesień 2021

Powiew Arktyki w Polsce i początek nocy polarnej

Co ciekawe, ochłodzenie związane z napływem arktycznego powietrza przypadnie w okresie dokładnie równonocy jesiennej przypadającej 22 września. Od środy noc będzie dłuższa od dnia, co oznacza, że na półkuli północnej w kolejnych dniach i tygodniach, będzie docierać coraz mniej promieniowania słonecznego. Z kolei na biegunie północnym rozpocznie się noc polarna. W następnych tygodniach jej zasięg będzie się stopniowo rozszerzać na południe. Możemy to śledzić na specjalnej mapie z codziennym zasięgiem nocy i dnia. Od tej chwili zacznie również szybciej rosnąć różnica w temperaturze między biegunem a umiarkowanymi szerokościami geograficzny, co z kolei przełoży się na wzmocnienie prądu strumieniowego. Od jego położenia, siły i prędkości, będzie wiele zależeć w kolejnych miesiącach, w tym w dużej części zima, która jeszcze nie wiadomo, jaka będzie.

Kiedy będą przymrozki w Polsce, jaka będzie zima, prognoza temperatury do 23 września 2021

Wróćmy jednak do spodziewanego ochłodzenia. Już w najbliższą niedzielę 19 września ma być wyjątkowo zimno na wschodzie Polski. Powyżej jedna z prognoz temperatury. Prognozy ulegają jeszcze wahaniom względem zasięgu na wschodzie izotermy 10 stopni, co nie zmienia faktu, że temperatura maksymalna w ciągu dnia może miejscami wzrosnąć do jedynie 6-9 st. C.

Jęzor chłodu, powietrze arktyczne w Polsce, do kiedy zimno wrzesień 2021

Model większej rozdzielczości na mapie powyżej, lokalnie w rejonie Tatr wskazuje w niedzielę 19.09 nawet całodobowy niewielki mróz. Anomalia temperatury będzie ujemna. Na wschodzie Polski w poniedziałek 20.09, może być o 7-12 st. C. chłodniej od normy wieloletniej.

Zimno w Polsce, wrzesień 2021, kiedy będzie cieplej

Najzimniej zapowiadają się jednak noce. Poniższe prognozy przedstawiają jedną z wersji temperatur przewidywanych przez model GFS na wysokości 2m, pamiętajmy jednak, że najzimniej będzie niżej przy gruncie, ponadto model ten często zawyża temperatury minimalne. To prognoza na środowy 22.09 poranek.

Pogoda we wrześniu 2021. Kiedy przymrozki w Polsce, czy wróci ciepło

Możliwa jest również ujemna temperatura na 2 m, szczególnie w dolinach i różnych zagłębieniach terenu, gdzie spływa cięższe chłodne powietrze, stąd w tym przypadku mówimy o tzw. zastoiskach zimna, czy mrozowiskach. Poniżej wstępnie prognozowana temperatura w czwartkowy 23.09 poranek.

Przymrozki, ujemne temperatury w Polsce, wrzesień 2021, kiedy będzie cieplej

Wyż rosyjski sprowadzi arktyczne powietrze

Jeszcze niedawno cieszyliśmy się powiewem wrześniowego lata z temperaturami osiągającymi 24-29 st. C., ale przed nami ochłodzenie, które początkuje niż Roland. Psuje on nam pogodę niosąc opady deszczu, wcześniej miejscami burze. Prognoza trajektorii wstecznej powietrza wskazuje, że jęzor chłodu z arktycznym powietrzem w dolnej warstwie troposfery (kolor czerwony), spłynie do Polski z Arktyki przez Rosję. Poniżej przewidywana ścieżka powietrza na 18 września.

Powietrze arktyczne napłynie do Polski, wrzesień 2021, kiedy będą przymrozki

Niż odsuwa się nad wschód w kierunku wschodniej Ukrainy, jednocześnie za nim sięgnie Polski klin związany z wyżem znad Rosji. Na mapie widzimy prognozowane położenie m.in. wyżu rosyjskiego i niżu nad wschodnią Ukrainą w nocy z 19/20 września.

Pogoda wrzesień 2021. Ochłodzenie w Polsce, jęzor chłodu z arktycznym powietrzem

Wyż ten ściągnie do Polski zimne arktyczne powietrze, które wcześniej zaciągnął niż zalegający nad Rosją. Dobra wiadomość jest taka, że po chwilowym ochłodzeniu, wyż odsunie się bardziej na wschód, a przez to w Polsce około 24-26 września zrobi się trochę cieplej, zwłaszcza na zachodzie kraju, co będzie mieć związek z niżem na zachodzie Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!