| |
Zagrożenie!
Arktyczne powietrze zmrozi Polskę. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Prognozy szaleją

Arktyczne powietrze zmrozi Polskę. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Prognozy szaleją

Okres krótkotrwałej odwilży jest już policzony. Z każdym kolejnym dniem temperatura w Polsce zacznie ponownie spadać, a w ostatniej dekadzie grudnia 2021 uderzy najchłodniejszy okres tego miesiąca. Potwierdzają to w zasadzie wszystkie najnowsze prognozy temperatury. Sprawdzi się więc nasza prognoza pogody w której zapowiadamy pierwsze od wielu lat mroźne święta Bożego Narodzenia z szansą miejscami na opady śniegu. Fala siarczystego mrozu do Polski napłynie z Arktyki i częściowo Syberii. Temperatura w szczycie ochłodzenia miejscami może spaść poniżej -20/-15 stopni C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Europie o poranku, 25 grudnia 2021 w Boże Narodzenie

Arktyczne powietrze zmrozi Polskę. Prognoza temperatury w święta Bożego Narodzenia i Wigilię 2021 w Polsce

Najzimniej ma być na wschodzie, południu oraz przejściowo na północy Polski szczególnie w czasie nocnych większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Ryzyko silnego całodobowego mrozu w Polsce jest wysokie

O potencjale czekającego nas mrozu możemy się dowiedzieć z wybranych prognoz długoterminowych przedstawiających wiązki modelu Ensemble. Na aktualnym wydaniu prognozy widzimy uśrednienie wielu wiązek, wiązkę operacyjną i wiązkę główną. Właśnie dane tych wiązek są wiodące i najbardziej wiarygodne.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Zakopanem, między 17-31 grudnia 2021

Siarczysty mróz i śnieg wróci do Polski. Święta będą mroźne, prognoza temperatury od 17, do 31 grudnia 2021

Prognoza różni się nieco przewidywaną temperaturą w konkretnym dniu, ale trend ochłodzenia i całodobowego mrozu jest pewny. Jeśli marzycie o śnieżnych i mroźnych świętach, to Podhale w tym Zakopane, będzie dobrym wyborem. Początek większego ochłodzenia jest widoczny od 20 grudnia i będzie kontynuowany w kolejnych dniach. Innym regionem, gdzie może być notowany siarczysty mróz mogą być Bieszczady.

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury dla Ustrzyk Dolnych, między 17-31 grudnia 2021

Siarczysty mróz w Polsce, prognoza temperatury, od 17, do 31 grudnia 2021. Najnowsze mapy temperatury

Generalnie w Polsce, między 20-31 grudnia w wielu regionach w nocy temperatura spadnie do -23/-10 st. C., a w dzień będą miejsca gdzie temperatura nie przekroczy -8/-2 st. C. Od czasu do czasu będą możliwe również opady śniegu. Termicznie będziemy mieć prawdziwą zimę. Podane wartości są wstępne i będziemy je weryfikować w kolejnych aktualizacjach prognoz numerycznych, gdyż prognoza temperatury dla poszczególnych regionów w Polsce, będzie się zmieniać.

Wstępnie prognozowana temperatura w nocy w Polsce 24/25 grudnia 2021

Najnowsza prognoza temperatury na 25 grudnia 2021 w Polsce, Wigilia i Boże Narodzenie

Zimne powietrze obejmie znaczny obszar Europy

Prognoza zasięgu mrozu w Europie nadal jest niepewna, ale ochłodzenie na pewno poczujemy co najmniej na wschodzie, w centrum i prawdopodobnie na południu kontynentu aż po Grecję i Turcję. Siarczysty mróz pojawi się również w rejonie Alp.

Wstępnie prognozowany mróz w Europie, 26 grudnia 2021

Mróz w Polsce i Europie, prognoza temperatury 26 grudnia 2021

Wrócą opady śniegu

W czasie wkraczania zimnej masy powietrza zacznie rosnąć ryzyko opadów śniegu. Na pewno w wielu miejscach wystąpią przelotne opady śniegu, miejscami o charakterze konwekcyjnym. W tym czasie lokalnie będą możliwe prawdziwe śnieżyce, a nawet burze śnieżne. Ich zasięg i możliwość wystąpienia będziemy weryfikować na bieżąco w poszczególnych dniach. Najbliższym dniem, gdy na przeważającym obszarze kraju mogą wystąpić przelotne opady śniegu ma być około 20 grudnia. Aktualnie prawdopodobieństwo opadów wynosi aż 70-95%.

Procentowe prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 20 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu, najnowsze mapy opadów 23 grudnia 2021

W kolejnych dniach ryzyko wystąpienia miejscami opadów śniegu w Polsce oraz w innych krajach Europy również będzie występować.

Prognozowane procentowe ryzyko opadów śniegu, 23 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 23 grudnia 2021, mapa opadów

Podsumowując, ochłodzenie w 3 dekadzie grudnia jest pewne. Ostateczne temperatury minimalne i maksymalne w poszczególnych dniach i regionach Polski stoją jeszcze pod znakiem zapytania, bo zależą od wielu czynników, dlatego aktualne wyliczenia dla danego regionu to wstępne dane i mogą się zmienić w kierunku wyższej lub niższej temperatury. Wszystko będziemy weryfikować w prognozach bieżących. Mimo to, należy w w przyszłym tygodniu oczekiwać powrotu do całodobowego mrozu na znacznym obszarze kraju, z silnym mrozem miejscami w nocy oraz z szansą na opady śniegu. Krótko mówiąc - poczujemy zimę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

I bardzo dobrze, niech mrozi. Zima ma być zimą.

16 grudzień 2021 - 20:26
Odpowiedz
Jerzy

Bzdura. Nie będzie żadnych mrozów! To straszenie jest od dawna. Prognozy pogody sprawdzają się co najwyżej na 2 doby do przodu.

16 grudzień 2021 - 21:40
Odpowiedz
Monia

Tak? Ciekawe co powiesz 21-22 grudnia jak będzie silny mróz na 100% w wielu regionach Polski. Na 2 dni? Przecież na tym portalu przewidzieli z dużym wyprzedzeniem pojawienie się zimy z upływem 1 dekady grudnia, odwilż w 2 dekadzie i możliwy powrót zimowych akcentów na przełomie 2 i 3 dekady grudnia. Trend na 10-14 dni spokojnie można przewidzieć gorzej z trafieniem z takim wyprzedzeniem na konkretny dzień.

17 grudzień 2021 - 07:17
Odpowiedz
Robert

Z tych wielkich mrozów pozostały przymrozki, jedynie na wschodzie i południu troche większy mróz, w modelach wszystko fajnie wyglądało na mroźne dni ale pojawiły się w prognozach niże i prawdopodobnie nastąpi blokada spływu arktycznych chłodów.

17 grudzień 2021 - 08:10
Odpowiedz