| |
Zagrożenie!
Arktyczne powietrze sięgnie Polski. Temperatury runą i będą silne przymrozki. Wiemy, kiedy i gdzie wystąpią

Arktyczne powietrze sięgnie Polski. Temperatury runą i będą silne przymrozki. Wiemy, kiedy i gdzie wystąpią

Do Polski dodarło apogeum babiego lata, ale będzie to krótkie ocieplenie, gdyż niebawem pogoda ponownie się zmieni i nadciągnie podmuch arktycznego powietrza. Temperatury z dnia na dzień runą, aż do pojawienia się silnych przymrozków w nocy, szczególnie nad ranem. Będzie temu sprzyjać adwekcja zimnego powietrza z północy, a także obecność antycyklonu z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Lokalne spadki temperatur, zwłaszcza przy gruncie do około -8/-3 st. C. są jak najbardziej realne. Ostateczne wartości temperatur minimalnych będziemy weryfikować przed nastaniem nocy, gdyż będą zależne od wielkości zachmurzenia.

Arktyczne powietrze sięgnie Polski. Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km nad Europą, 20 października 2022

Arktyczne powietrze sięgnie Polski, silne przymrozki, prognoza temperatury 20-21 października 2022

Ochłodzenie będzie silne, bo temperatura z ponad 20 st. C. w dzień, spadnie do zaledwie 8-14 st. C., a w nocy pojawią się w wielu regionach przymrozki, szczególnie we wschodniej połowie kraju. Ujemna temperatura wystąpi nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości 2m. 

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 października 202 nad ranem

Powietrze arktyczne w Polsce, babie lato ustąpi i będą przymrozki, prognoza temperatury 20 października 2022

Z wysokiej dodatniej anomalii temperatury szybko przejdziemy do wartości ujemnej. Można powiedzieć, że przeżyjemy szok termiczny, bo po babim lecie nagle napłynie arktyczne powietrze i chwycą przymrozki. Amplituda temperatury między wartością maksymalną i minimalną, szczególnie między 17 października, a 20 października w wielu regionach przekroczy ponad 20 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 października 2022

Silne przymrozki wrócą do Polski, zrobi się zimno, prognoza temperatury 20 października 2022

W całym kraju po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego z opadami deszczu między 18/19 października (najpóźniej na południowym wschodzie) ochłodzi się od środy 19.10. Zimno zapowiada się szczególnie noc z 19/20 i z 20/21 października, gdy nad Polskę spłynie powietrze arktyczne i nad naszym krajem znajdzie się mobilny układ wyżowy - antycyklon.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 21 października 2022

Przymrozki znowu możliwe w Polsce, prognoza temperatury 21 października 2022

Zimne powietrze arktyczne skieruje z północy do Polski układ niżowy znad północnej Europy, a następnie to powietrze przez pewien okres podtrzyma układ wyżowy.

Prognozowane położenie antycyklonu nad Polską, 20 października 2022

Antycyklon i przymrozki w Polsce, prognoza ciśnienia i temperatury, 20 października 2022

Ochłodzenie nie będzie jednak długotrwałe, bo potrwa tylko kilkadziesiąt godzin. Po 2-3 dniach wrócimy na ogół do umiarkowanych wartości temperatur, a co najmniej w południowej połowie Polski nawet nieco wyższych ponownie często w pobliżu 15-19 st. C., zwłaszcza między 22-26 października. Lokalnie na południu mogą się znowu zdarzyć jesienne 20-stki na termometrach, aczkolwiek pogoda w Polsce stanie się bardziej zmienna i co pewien okres z możliwymi opadami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!