| |
Zagrożenie!
Arktyczne powietrze napłynie do Polski. Nagle pojawi się ryzyko przymrozków. Wiemy, gdzie temperatury będą najniższe

Arktyczne powietrze napłynie do Polski. Nagle pojawi się ryzyko przymrozków. Wiemy, gdzie temperatury będą najniższe

Początek września przynosi w Polsce zapowiadane ochłodzenie szczególnie odczuwalne w nocy w rejonie większych przejaśnień i rozpogodzeń. To skutek napływu powietrza arktycznego oraz nocnej radiacji. Jest to sytuacja, gdy ciepło zgromadzone w ciągu dnia w warstwie przypowierzchniowej wypromieniowuje w nocy w przestrzeń kosmiczną. Dodatkowym czynnikiem są lokalne inwersje. Temperatura w Polsce już spadła do 3 stopni C., ale na tym nie koniec bo kolejna noc 1/2 września będzie jeszcze zimniejsza. Niewykluczone, że zdarzą się pierwsze lokalne przymrozki.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 2 września 2022 nad ranem

Powietrze arktyczne napłynie do Polski, czy będzie pierwszy przymrozek, mapa temperatury 2 września 2022

Nagła adwekcja zimnego powietrza arktycznego do Polski jest możliwa dzięki wyżowi, jaki znad Morza Norweskiego obecnie przesunął się nad Morze Północne oraz niżowi znad Rosji. Między tymi ośrodkami barycznymi powstał korytarz z zaciąganą masą powietrza wprost z Arktyki.

Trajektoria wsteczna masy powietrza napływającego do Warszawy w Polsce, 2 września 2022

Powietrze arktyczne napływa do Polski, czy będą przymrozki, mapa powietrza 1-2 września 2022

Na powyższej mapie widzimy, że napływające powietrze na wszystkich trzech głównych poziomach dociera do Polski z Arktyki. To powietrze 2-3 dni temu krążyło daleko za kołem podbiegunowym między północno zachodnią Skandynawią i Grenlandią. Jest to więc powietrze czyste i chłodne. Stąd w ciągu dnia mimo panowania wyżu zamiast 30 st. C. o tej porze roku notujemy temperatury maksymalne na poziomie około 17-23 st. C.

Zimna noc w Polsce. Zanotowana temperatura minimalna przy gruncie z 31 sierpnia na 1 września 2022

Przymrozki w nocy, gdzie wystąpią w Polsce, mapa temperatury 1-2 września 2022

Miniona noc w Polsce miejscami była już chłodna, a nawet zimna. Temperatura miejscami przy gruncie spadła do 3-5 st. C. na wschodzie, północnym wschodzie, w centrum oraz na północy. Najbliższa noc będzie jeszcze chłodniejsza szczególnie na wschodzie kraju.

Prognozowana temperatura przy gruncie w Polsce, noc 1/2 września 2022

Zimne noce w Polsce, gdzie będą przymrozki, prognoza temperatury 2 września 2022

W nocy z 1/2 września ma być zimno szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie Polski, gdzie prognozowane są rozpogodzenia. Temperatura przy gruncie, od Podlasia przez wschodnie i południowe Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie, wschodnią i południowo wschodnią Ziemie Świętokrzyską po południową Małopolskę może spaść miejscami do około 0-4 st. C. W takiej sytuacji punktowo w zastoiskach chłodu nie można wykluczyć pierwszego niewielkiego przymrozku.

Prognozowany zasięg napływającego zimnego powietrza do Europy oraz temperatura jego anomalii na wysokości 1,5 km, 2 września 2022

Czy będą przymrozki w Polsce, prognozowane ochłodzenie 2 września 2022

Po chłodnej nocy, w piątek 02.09 w ciągu dnia temperatury w Polsce ponownie wzrosną do poziomu około 17-22 st. C. Kolejne noce miejscami również przyniosą miejscami spadki temperatur poniżej 10 st. C. na wysokości 2m, lokalnie do zaledwie kilku stopni C., ale ryzyko przymrozków przy gruncie będzie niewielkie ze względu na wzrost zachmurzenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!