| |
Zagrożenie!
Arktyczne powietrze już blisko Polski. Na południu spadnie śnieg i będą przymrozki. Ochłodzenia nic nie zatrzyma

Arktyczne powietrze już blisko Polski. Na południu spadnie śnieg i będą przymrozki. Ochłodzenia nic nie zatrzyma

Nad Europą obecnie sporo dzieje się w pogodzie. Uwagę zwraca stopniowa adwekcja powietrza arktycznego postępująca z północy w głąb kontynentu. To powietrze dotrze także do Polski. Już w piątek 16 września rozpocznie się okres stopniowego napływania powietrza wprost z Arktyki. Będzie ono pochodzić z rejonu Grenlandii, arktycznej Rosji oraz norweskiej wyspy Spitsbergen, gdzie niedawno spadł śnieg. Zachodzące zmiany doskonale widać na aktualnym kompozytowym zdjęciu satelitarnym. Zasięg nadciągającego powietrza arktycznego obrazuje odcień koloru filetowego. Spadek temperatury nie będzie jednak nagły, ale stopniowy, aż za kilka dni spadnie śnieg w górach, zwłaszcza w Tatrach, a wcześniej w Alpach oraz miejscami w Karpatach w Rumunii i Ukrainie. Później miejscami wystąpią przymrozki w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Zasięg arktycznego powietrza i kierunek jego przemieszczenia do Polski. Dane: Eumetsat, godzina 14:30, 15 września 2022

Arktyczne powietrze napłynie do Polski, będą przymrozki, na południu w Tatrach spadnie śnieg, wrzesień 2022

Główny strumień arktycznego powietrza napływającego do Europy znajduje się obecnie nad Morzem Arktycznym i stopniowo przez Morze Norweskie i Północne będzie się wdzierać na południe w głąb kontynentu aż dotrze nad basem Morza Śródziemnego. Po drodze oczywiście nieco się ociepli, ale i tak ochłodzenie będzie odczuwalne. 

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 16 września 2022

Powietrze arktyczne spłynie do Polski, będą przymrozki i opady śniegu na południu, trajektoria powietrza 16 września 2022

Ochłodzenie będzie stopniowe, ale potrwa nawet tydzień (to jest jeszcze kwestia otwarta). W piątek 16.09 już nigdzie w Polsce temperatura nie przekroczy 20 st. C., bo będziemy przeważnie notować maksymalnie do około 13-18 st. C. Główna faza ochłodzenia rozpocznie się 18-20 września, gdy na przeważającym obszarze Polski zanotujemy maksymalnie do 10-15 st. C., ale będą również regiony chłodniejsze z temperaturą poniżej 10 st. C. szczególnie na południu w rejonach podgórskich. Zimno zrobi się na Podhalu aż w Tatrach pojawią się opady śniegu.

Prognozowana temperatura powietrza nad Polską na wysokości 1,5 km, 20 września 2022

Przymrozki i powietrze arktyczne pojawi się w Polsce, spadnie śnieg w Tatrach, mapa temperatury 20 września 2022

O napływie powietrza arktycznego do Polski będzie świadczyć m.in. temperatura powietrza na wysokości 1,5 km. Podczas głównej adwekcji temperatura na tym poziomie spadnie do około 1-2 st. C. Możemy więc przewidywać, że w rejonie pojawienia się stref wilgoci od wysokości około 1600-1800 m n.p.m. mogą pojawić się opady śniegu. Jest szansa, że zabieli się Kasprowy Wierch, Rysy, Łomnica, a także inne tatrzańskie szczyty szczególnie między około 19-20 września. 

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach, do 20 września 2022

Prognoza opadów śniegu w Tatrach, 20 września 2022

Po okresie umiarkowanych temperatur w Polsce czeka nas zdecydowane ochłodzenie. Do tej pory ujemna anomalia średniej temperatury we wrześniu względem normy klimatycznej jeszcze bardziej spadnie. Aktualnie w skali całego kraju jest o około -0,9 st. C. poniżej normy, a do 24 września spadnie do około -1,2 st. C. Średnia oznacza, że będą regiony z jeszcze większą ujemną anomalią. Przykładowo, na obszarze od Podlasia i Mazur po Lubelszczyznę średnia dobowa temperatura powietrza od początku września będzie już o ponad 2 st. C. poniżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 września 2022

Ochłodzenie z przymrozkami w Polsce, mapa temperatury 20 września 2022

Przed licznymi przymrozkami w Polsce w czasie ochłodzenia będzie nas często chronić zachmurzenie, ale w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń będą jak najbardziej możliwe temperatury ujemne szczególnie przy gruncie, dlatego musimy szczególnie śledzić przed nastaniem nocy prognozę zachmurzenia. Prognozy temperatur minimalnych będziemy weryfikować na bieżąco w czasie rzeczywistym dla podanego terminu ochłodzenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
B. Wanga

Jeśli ktoś liczył, że jest globalne ocieplenie, w wyniku którego będziemy mieć coraz więcej ciepłych miesięcy, a kiedyś klimat, jak nad Morzem Śródziemnym, to... się przeliczył ;P Ubierzcie się grubo, bo ciepło zrobi się dopiero latem.

15 wrzesień 2022 - 20:13
Odpowiedz
me

Jeśli ktoś nie potrafi odróżnić pogody od klimatu to wypowiedzi w temacie zmian klimatycznych nie mają żadnej wartości merytorycznej.

16 wrzesień 2022 - 09:44
Odpowiedz
Ironia

Znaczy, klimat mamy ciepły, tylko pogodę przez większą część roku chłodną i zimną na przemian? Cóż, zawsze to jakieś pocieszenie, kiedy zmarznięci w podwójnym swetrze siedzimy przytuleni do grzejnika... ;P

16 wrzesień 2022 - 19:47
Odpowiedz