| |
Zagrożenie!
Apokalipsa w USA. Zeszło 30 tornad. Szokujące nagrania i zdjęcia. Zginęło ponad 70 osób

Apokalipsa w USA. Zeszło 30 tornad. Szokujące nagrania i zdjęcia. Zginęło ponad 70 osób

Około 30 tornad między 10-11 grudnia 2021 zanotowano na obszarze 6 amerykańskich stanów. Część z nich uderzyła w nocy! Jedno z nich było wyjątkowe, bo prawdopodobnie pobiło rekord długości przebytej ścieżki, pokonując aż 350-380 km, czyli przemierzyło 4 stany. Gubernator Kentucky w USA poinformował, że zginęło ponad 70 osób. Ekipy ratownicze nadal poszukują rannych i zaginionych. Zdjęcia i nagrania z rejonu przejścia tornada szokują.

Nocne tornado, które zrównało z ziemią Mayfield w stanie Kentucky w USA. Foto: TT - Mitchell Knight

Apokalipsa w USA. Około 30 tornad uderzyło w 5 stanów, 10-11 grudnia 2021. Zdjęcia i nagrania szokują. Zginęło ponad 70 osób

Największe zagrożenie niosą właśnie nocne tornada, bo ich lej jest często niewidoczny, tylko czasami pojawia się przy błysku wyładowań. Takie tornada często zaskakują mieszkańców, mimo wydania ostrzeżeń meteorologicznych. Poniższe nagranie dokładnie pokazuje, jak wyglądało to tornado ukryte pod osłoną nocy.

Skutki przejścia nocnego tornada w Mayfield

Około 30 tornad na obszarze 6 stanów

Tornada zarejestrowano w Arkansas, Tennessee, Kentucky, Illinois, Missouri i Alabamie. Leje powietrza pozostawiły za sobą poważne zniszczenia. Tornada niszczyły domy, unosiły i przewracały auta oraz robiły z drzew "pociski". - Na odcinku ponad 300 km zginęło ponad 70 osób, ale ta liczba ofiar może jeszcze znacznie wzrosnąć - powiedział Andy Beshear - Gubernator Kentucky.

Najwięcej ofiar tornada w stanie Kentucky

Do największej tragedii doszło w miasteczku Mayfield. Krajobrazy wyglądają jak po wybuchu bomby. Tornado uderzyło tam w fabrykę świec, w której pracowało ponad 100 osób. Prawdopodobnie większość z nich zginęła w zawalonym budynku.

Zdjęcia skutków tornada w USA. Mayfield w stanie Kentucky

Z powodu tornada runął też dach magazynu firmy Amazon w Illinois. Tam również są ofiary śmiertelne. Co najmniej trzy osoby zginęły w Tennessee i jedna w Arkansas. Tornada zniszczyły linie energetyczne. Aktualnie około 300 tysięcy domów w USA nie ma prądu. Szacowanie strat trwa.

Duża liczba tornad w USA mimo grudnia

Tornada w USA powstały w wyniku nietypowego grudniowego dotarcia ciepłego i wilgotnego powietrza w obszar ekstremalnej chwiejności. Grudzień 2021 przynosi w USA z południa duży transport masy powietrza tropikalnego. Powietrze to trafiło na obszar silnego wiatru górnego (prądu strumieniowego) i wysokiej niestabilności w całej pionowej atmosferze, a to oznaczało doskonałe, ekstremalne warunki do powstania burz i tornad.

Przyczyna rekordowych tornad w USA. Mapy pogodowe, 11 grudnia 2021

Służby ratunkowe nadal poszukują zaginionych i przeszukują zniszczone budynki. Bilans strat i ofiar może jeszcze wzrosnąć. Seria nietypowych grudniowych silnych tornad w USA zapisze się na kartach historii meteorologii tym bardziej, że zwykle o tej porze roku jesteśmy już po apogeum sezonu burzowego w danym roku. Jeśli dane zostaną potwierdzone odnośnie przejścia jednego z tornad przez obszar około 350-380 km, to zostanie ustanowiony nowy rekord długości szlaku zniszczeń. Tornado to przez amerykańskie media już otrzymało nazwę Quad-State Tornado. Aktualny rekord długości szlaku zniszczeń dokonanego przez jedno tornado należy do tornada Tri-State z 1925 roku, gdy tornado pozbawiło życia 695 osób i pokonało 352 km. 

DobraPogoda24.pl, CNN


Komentarze
Monia

Strach na to patrzeć. To nagranie z Mayfield wygląda jak z horroru.

11 grudzień 2021 - 19:06
Odpowiedz