| |
Zagrożenie!
Antycyklon „zgnił” nad Polską. Ciśnienie wzrosło do 1035 hPa. Możemy odczuwać ból głowy

Antycyklon „zgnił” nad Polską. Ciśnienie wzrosło do 1035 hPa. Możemy odczuwać ból głowy

Zapowiadaliśmy, że długi listopadowy weekend w Polsce upłynie pod znakiem pogody kształtowanej przez antycyklon Charly przesuwający się w kierunku Rumunii. Niestety, wyż jesienią nie zawsze jest pogodnym ośrodkiem barycznym. Przewidywaliśmy, że może „zgnić”, gdyż w wielu regionach utworzą mgły i zamglenia lub powstanie niskie zachmurzenie warstwowe pod inwersją. Takie zachmurzenie jest uwięzione przy słabej cyrkulacji i wysokiej wilgotności powietrza. Pogodniej i cieplej jest zawsze tam, gdzie powietrze jest suchsze. Sprawdźmy, gdzie antycyklon jest pogodny, a gdzie pochmurny i lokalnie z mżawką. 

Zgniły wyż nad Polską o godzinie 13:00, 12 listopada 2022. Dane: Eumetsat / Windy

Zgniły antycyklon i wyż w Polsce, ciśnienie wzrosło do 1035 hPa, możliwy ból głowy, 12 listopada 2022

Sobota 12.11 jest pogodna w pasie południowym Polski, od obecnie południowej części Ziemi Lubuskiej przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę po częściowo Ziemie Świętokrzyską i Podkarpacie, czyli dokładnie tak, jak wskazaliśmy w prognozie bieżącej. Na pozostałym obszarze kraju dominuje całkowite zachmurzenie stratus, lokalnie z niewykluczoną mżawką. Obszar całkowitego zachmurzenia do wieczora zmniejszy się w kierunku południowym. Wilgotność powietrza w regionach pochmurnych waha się od 80, do 95%. Na południu powietrze jest suchsze i jego wilgotność waha się od 50, do 70%. Przy tej okazji przypomnimy komentarz naszej czytelniczki Ewy, która napisała - "Przed chwilą oglądałam prognozę pogody w TV. Podawali i pokazywali mapy, że ma być bardzo słonecznie". Jak widać, tak jak zapowiadaliśmy wyż zgnił i regionów pogodnych jest niewiele, dlatego zawsze zalecamy sprawdzać nasze prognozy przygotowywane przez ekspertów.  

Wysokie ciśnienie w Polsce notowane o godzinie 12:30, 12 listopada 2022

Wysokie ciśnienie w Polsce, pomiary 12 listopada 2022

Antycyklon przynosi w Polsce wysokie ciśnienie, od 1028 hPa w Suwałkach, do 1035 hPa w Kłodzku. Ciśnienie jeszcze nieznacznie do końca dnia wzrośnie na południu i południowym wschodzie kraju wraz z przesuwaniem się wyżu nad Rumunię. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza nie powinno jednak przekroczyć 1036 hPa, czyli tak jak zapowiadaliśmy maksymalnie miało osiągnąć 1035 hPa. Osoby podatne na wysokie ciśnienie mogą odczuwać rozdrażnienie i ból głowy. 

Silny antycyklon widoczny także w środkowej i górnej troposferze. Prognozowana anomalia ciśnienia na wysokości 5600 m n.p.m., 12 listopada 2022

Silny antycyklon w Polsce, wyż zgnił, mapa ciśnienia 12-13 listopada 2022

O stabilności wyżu świadczy jego obecność w całym pionowym profilu troposfery. Bardzo ważna jest jego "siła" w środkowej troposferze, wówczas takie ośrodki baryczne są trwałe. Ciśnienie na tym poziomie jest dziś w środkowej Europie nawet o 30-40 hPa wyższe niż powinno być o tej porze roku.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, 12 listopada 2022

Anomalia ciśnienia w Polsce, wyż zgnił, mapa ciśnienia 12-13 listopada 2022

Z kolei na dolnym poziomie troposfery w warstwie przyziemnej, ciśnienie jest nawet o 10 hPa wyższe od normy wieloletniej. Mamy więc silny wyż, ale warstwy inwersyjne z wilgotnym powietrzem pod nią powodują jednak powstawanie zwartego zachmurzenia warstwowego w wielu regionach. Szczęście pogodowe uśmiecha się tylko do mieszkańców południowej i południowo zachodniej Polski. Wspaniała pogoda panuje w górach, szczególnie od Beskidu Niskiego przez Tatry po Sudety.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, 13 listopada 2022

Silny zgniły wyż w Polsce, mapa ciśnienia 13 listopada 2022

Wpływ antycyklonu Charly na pogodę w Polsce zacznie słabnąć od niedzieli 13.11. Będzie o tym świadczyć spadające ciśnienie, zwłaszcza w drugiej połowie dnia. Niestety, pochmurna pogoda obejmie jeszcze większy obszar kraju. Wcześniej w nocy ponownie w wielu regionach rozwiną się mgły, szczególnie od całego Wybrzeża przez centrum po Lubelszczyznę. Lokalne mgły możliwe również na południu w kotlinach. W ciągu dnia na przejaśnienia i rozpogodzenia możemy liczyć ponownie miejscami na południu, głównie w południowej połowie Małopolski, na Górnym i Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wspaniała pogoda nadal utrzyma się w Tatrach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!