| |
Zagrożenie!
Antycyklon Yannes ściągnie przymrozki. Temperatura w Polsce spadnie do -5 stopni. Napłynie powietrze z Arktyki

Antycyklon Yannes ściągnie przymrozki. Temperatura w Polsce spadnie do -5 stopni. Napłynie powietrze z Arktyki

Polska w ciągu najbliższej doby 17/18 maja 2022 dostanie się bezpośrednio pod wpływ antycyklonu Yannes. Wyż ten jest zbudowany z chłodnego powietrza, ponadto w czasie przesuwania się znad Szwecji nad nasz kraj, będzie nadal zaciągał chłodną masę powietrza wprost z Arktyki, w tym z Bieguna Północnego i to w dolnej troposferze. W wielu regionach kraju pojawią się przymrozki, zwłaszcza przy gruncie. Temperatura miejscami może spaść do -5 st. C. Sprawdźmy, kiedy i gdzie przymrozki będą największe i gdzie warto zabezpieczyć uprawy.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne wskazujące kierunek adwekcji arktycznego powietrza do Polski. Dane: Eumetsat, godzina 09:45, 17 maja 2022

Antycyklon Yannes ściągnie przymrozki do Polski, temperatura 18-19 maja 2022 miejscami spadnie do -5 stopni

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widzimy pogodny obszar nad centralną i południową Szwecją. Tam właśnie znajduje się obecnie centrum antycyklonu Yannes. Jednocześnie nad Rosją znajduje się niż, który kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara również zaciąga chłodne powietrze na południe w głąb Europy. Między wspomnianymi układami barycznymi powstał korytarz z adwekcją arktycznego powietrza wprost z Arktyki.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Warszawy, 18 maja 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury i napływu powietrza 18-19 maja 2022

Zwróćmy uwagę szczególnie na czerwony wykres, który oznacza kierunek napływającego powietrza w warstwie przyziemnej troposfery. Wyż z chłodnym powietrzem arktycznym dotrze do Polski. Jego centrum w środę 18 maja znajdzie się nad północną Polską w rejonie Warmii.

Prognozowane położenie schodzącego wyżu z północy na południe, noc 17/18 maja 2022

Wyż Yannes spowoduje przymrozki w Polsce, mapa ciśnienia 18-19 maja 2022

Nocne rozpogodzenia i osiadanie zimnego powietrza, będą stwarzać idealne warunki do wystąpienia przymrozków w wielu regionach Polski szczególnie przy gruncie. Temperatura miejscami spadnie do -5/-1 st. C. - tak wynika z prognozy modelu ECMWF. Lokalnie temperatura do około -2/0 st. C. może spaść również na wysokości 2m.

Prognozowane przymrozki przy gruncie w Polsce, 18 maja 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 18 maja 2022

Najbliższej nocy 17/18 maja największe ryzyko takich przymrozków obejmie obszar, od województwa pomorskiego i wschodnich dzielnic zachodniopomorskiego przez kujawsko-pomorskie, częściowo wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie po świętokrzyskie i małopolskie. W regionach ościennych przymrozki pojawią się tylko lokalnie.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 19 maja 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce, mapa temperatury 19 maja 2022

W nocy z 18/19 maja również są prognozowane miejscami przymrozki w Polsce, zwłaszcza przy gruncie. Temperatura szczególnie we wschodniej połowie kraju, a także na Kujawach ma spaść miejscami do -5/0 st. C. Późne przymrozki mogą spowodować straty, dlatego w miarę możliwości warto zabezpieczyć uprawy np. geowłókniną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!