| |
Zagrożenie!
Antycyklon wtargnie po śnieżycach. Będzie dwucyfrowy mróz i termiczna zima. Fala mrozu może zaskoczyć

Antycyklon wtargnie po śnieżycach. Będzie dwucyfrowy mróz i termiczna zima. Fala mrozu może zaskoczyć

Śledzimy najnowsze prognozy zapowiadające spore ochłodzenie w Polsce związane z wtargnięciem antycyklonu zbudowanego z chłodnego powietrza. Wcześniej przejdą jeszcze śnieżyce i miejscami ulewy, a także wichury na zachodzie i południu kraju. Później przez co najmniej kilka dni czeka nas całodobowy mróz, miejscami silniejszy w nocy, bo dwucyfrowy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. To oznacza, że wróci termiczna zima na znacznym obszarze Polski. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy temperatury i ciśnienia.

Fala mrozu wkroczy do Polski. Prognozowana temperatura, 5 lutego 2023

Wtargnie antycyklon po śnieżycach, będzie silny całodobowy mróz w Polsce, prognoza temperatury 5 lutego 2023

Już najbliższa noc z 2/3 lutego przyniesie niemal w całej Polsce mróz, ale będzie jeszcze słaby, bo kilkustopniowy. Podobnie będzie w nocy z 3/4 lutego. Sytuacja zmienia się w najbliższy weekend w nocy z soboty na niedzielę, gdy miejscami, zwłaszcza w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń oraz zalegania śniegu pojawi się silniejszy dwucyfrowy mróz, miejscami do około -15/-10 st. C.

Silny mróz w Polsce prognozowany 6 lutego 2023 nad ranem

Antycyklon ściągnie mróz do Polski, będzie całodobowy mróz i zima termiczna, prognoza temperatury 6 lutego 2023

Mało tego, w najbliższych dniach, co najmniej do wielu regionów wschodniej połowy Polski powróci całodobowy mróz. Również w ciągu dnia utrzymają się ujemne temperatury, choć oczywiście znacznie mniejsze od tych notowanych w nocy. Czeka nas zatem okres zimy termicznej. Mówimy o niej wtedy, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 0 st. C., lub notujemy mróz przez całą dobę. Tak też będzie w tym przypadku. Obecnie zima termiczna utrzymuje się co najwyżej miejscami w rejonach podgórskich i górskich. 

Prognozowany potencjał mrozu w sprzyjających warunkach w Polsce w czasie nadchodzącego ochłodzenia między 5-10 lutego 2023

Zima termiczna i dwucyfrowy silny mróz w Polsce, wkroczy antycyklon, prognoza temperatury 7 lutego 2023

Okres trwania mrozu, jak również najniższych temperatur w poszczególnych regionach jest nadal kwestią otwartą, bo będzie zależny od dokładnego położenia antycyklonu i wielkości zachmurzenia. Aktualne najbardziej skrajne wiązki modelu GEM, który dobrze przewiduje mróz w korzystnych warunkach, wylicza największy mróz miejscami do -24/-20 st. C. Aby tak się stało niebo musi być pogodne, ponadto wiatr słaby i noc bez mgły. Wówczas miejscami w zastoiskach chłodu będzie możliwy taki epizod.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 10 lutego 2023

Fala mrozu nawiedzi Polskę w lutym, nadciągnie antycyklon, prognoza temperatury 10 lutego 2023

Mamy więc pewną sytuacje ochłodzenia, co najmniej między 5-11 lutego, ale jego dokładna skala będzie weryfikowana w poszczególnych bieżących prognozach. Mimo to, największego mrozu należy się spodziewać przy rozpogodzeniach, głównie w południowej, wschodniej po centralną Polskę.

Wyraźne ochłodzenie w Polsce i Europie. Prognozowana anomalia temperatury za okres 5-10 lutego 2023

Antycyklon i mróz w Polsce, prognoza anomalii temperatury do 10 lutego 2023

Najnowsze wyliczenia i prognozy numeryczne nadal potwierdzają powstanie i dotarcie w rejon Polski antycyklonu. Ciśnienie w jego centrum ma przekroczyć 1045 hPa. Zauważmy, że w omawianym okresie temperatury będą wyraźnie niższe od normy klimatycznej nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach Europy, szczególnie od centrum kontynentu przez Bałkany po Turcję.

Prognozowany antycyklon w rejonie Polski, 9 lutego 2023

Potężny antycyklon dotrze nad Polskę, prognoza ciśnienia 9 lutego 2023

Przed nami więc jeszcze kilka dni z aktywną cyrkulacją zachodnią, później wkroczy ochłodzenie i wyż w rejon Polski. To aktualny trend pogodowy do przełomu pierwszej i drugiej dekady lutego. Prognozy śledzimy non stop i będziemy na bieżąco informować o wszelkich zmianach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!