| |
Zagrożenie!
Antycyklon Ulla sięgnął Polski. Będą burze wewnątrzmasowe. Poczujemy letnie temperatury

Antycyklon Ulla sięgnął Polski. Będą burze wewnątrzmasowe. Poczujemy letnie temperatury

Minionej doby nad Polską wypogodziło się gdyż ostatecznie ustąpiło zachmurzenie frontowe i nasz kraj sięgnął pogodny wyż Ulla znad Bałtyku. Centrum antycyklonu będzie się przemieszczać nad północną Skandynawię, więc jego wpływ nie będzie długotrwały. Temperatury wzrosły i ponownie zrobiło się ciepło, a w najbliższych dniach będzie również gorąco i poczujemy oddech lata. Uważajmy jednak na lokalne burze wewnątrzmasowe, gdyż w chwiejnym powietrzu rozwiną się lokalnie na południu i południowym zachodzie kraju.

Wpływ pogodnego wyżu nad Polską. Zachmurzenie na zdjęciu satelitarnym o godzinie 09:05, 21 maja 2023. Dane: Eumetsat

Antycyklon Ulla sięgnął Polski, będą burze wewnątrzmasowe między Sudetami i Tatrami, prognoza burz 21-22 maja 2023

Mimo wyżu nad Polską przemieszcza się obszar chwiejnego i niestabilnego powietrza, jakie nasunęło się znad Ukrainy. Minionej soboty 20.05 w tym powietrzu rozwinęły się burze termiczne w południowo wschodniej Polsce, zwłaszcza na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej i lokalnie w Małopolsce. Pasmo tego chwiejnego powietrza przesunęło się nad południowe i południowo zachodnie krańce Polski i szczególnie w godzinach popołudniowych ponownie lokalnie rozwiną się burze wewnątrzmasowe o charakterze termicznym.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską o godzinie 14:00, 21 maja 2023

Burze i wyż Ulla w Polsce, gdzie zagrzmi 21-22 maja 2023

Ryzyko burz pojawi się w ciągu dnia szczególnie między Dolnym Śląskiem i południem Małopolski, zwłaszcza w rejonach podgórskich między Sudetami i Tatrami. Będąc na szlakach uważajcie i obserwujcie rozwój zachmurzenia. W przypadku rozwinięcia się burzy i jej zbliżania jak najszybciej szukajcie schronienia i schodźcie szybko w dół ze szlaków.

Prognozowany obszar możliwych przelotnych opadów i miejscami burz w Polsce w godzinach popołudniowych, 21 maja 2023

Burze termiczne i wewnątrzmasowe w wyżu Ulla rozwiną się w Polsce, 21-22 maja 2023

Tradycyjnie w sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy stosowną prognozę prawdopodobieństwa burz na każdy dzień w którym mogą wystąpić zjawiska burzowe w Polsce.

Prognoza burz dla Polski, 21 maja 2023

Prognoza burz dla Polski 21 maja 2023

Odpowiednią prognozę burzową przygotowali także meteorolodzy IMGW. Potencjalne burze będą mieć charakter rozproszony i przyniosą nie tylko wyładowania atmosferyczne, ale także przelotne opady deszczu i lokalnie niewykluczony grad. Możliwe są również silniejsze porywy wiatru. Punktowe burze będą szybko zanikać wieczorem.

Prognoza burz dla Polski według IMGW, 21 maja 2023

To będzie miejscami gorący dzień w Polsce, bo temperatura osiągnie lub przekroczy 25 st. C. Już w sobotę ponownie zrobiło się bardzo ciepło. Najwyższą temperaturę 24,3 st. C. wśród stacji synoptycznych zanotowano w Warszawie na lotnisku Okęcie. W niedzielę 21.05 będzie jeszcze cieplej, bo miejscami temperatura w Polsce wzrośnie do około 25-26 st. C.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 15:00, 21 maja 2023

Powiew gorącego lata w Polsce, temperatura przekroczy 25 st. C., prognoza 21-21 maja 2023

W poniedziałek 22.05 spodziewamy się stabilnej pogody w całym kraju. Ponownie miejscami przelotnie popada i wystąpią burze we wtorek 23.05 z upływem dnia, gdy z zachodu nasunie się strefa frontowa z płytkim niżem wchodząca w głąb kraju przez jego zachodnią połowę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!