| |
Zagrożenie!
 Antycyklon przyniesie potężny mróz. Temperatura spadnie poniżej -40 stopni. Ciśnienie w Europie wzrośnie do prawie 1060 hPa

Antycyklon przyniesie potężny mróz. Temperatura spadnie poniżej -40 stopni. Ciśnienie w Europie wzrośnie do prawie 1060 hPa

Mroźna i śnieżna zima wycofała się z Polski i nie zamierza wracać w przeciągu kolejnego tygodnia z wyjątkiem miejscami mroźniejszych incydentów w nocy. Zupełnie inaczej jest we wschodniej i północnej Europie, gdzie nadal trzyma siarczysty mróz oraz zalega pokrywa śnieżna na ogromnym obszarze. Temperatura zaczyna ponownie spadać poniżej -40 st. C., a będzie jeszcze niższa za sprawą potężnego antycyklonu z ciśnieniem do blisko 1060 hPa.

Prognoza zasięgu potężnego mrozu poniżej -40/-20 st. C. w Europie, 15 lutego 2024

Ogromny antycyklon przyniesie potężny mróz w Europie w lutym 2024, temperatura spadnie poniżej -40 st. C. Zima jescze się przypomni

Za nami analiza najnowszych prognoz i już musimy zrewidować nasze przewidywania pod względem temperatury minimalnej i maksymalnego ciśnienia w centrum antycyklonu. Wydawało się wcześniej, że mróz nie spadnie poniżej -40 st. C., ale najnowsze dane ze Skandynawii wskazują, że mróz będzie większy. Rozwijający się i schodzący wyż z północy sprowadzi nad wschodnią Europę obszar pogodnego nieba w którym osiądzie bardzo zimne powietrze.

Potężny mróz w Europie, notowany 11 lutego 2024

Antycyklon przyniesie potężny mróz w Europie, luty 2024

Ostatniej doby temperatura w Szwecji na stacji Gielas spadła do -40,7 st. C., a biorąc pod uwagę fakt, że powietrze to będzie pochodzić właśnie z tego obszaru i przesunie się w kolejnych dniach na południowy wschód właśnie nad wschodnią Europę, to minimalne spadki temperatur lokalnie mogą być zbliżone, a przy gruncie znacznie większe.

Prognoza siarczystego mrozu w Europie, 16 lutego 2024

Antycyklon sprowadzi potężny mróz do Europy w lutym 2024, temperatury spadną poniżej -40 st. C. Nadciągnie zima z siarczystym mrozem

Największy mróz poniżej -40/-30 st. C. pojawi się w połowie lutego i na początku drugiej połowy miesiąca na wschód i północny wschód od Moskwy. Zimno szczególnie będzie w rejonie Kazania, a także w regionach na wschód i północ od tego miasta. To będą wówczas najbardziej mroźne regiony w Europie w lutym.

Prognozowane ciśnienie i położenie centrum antycyklonu w Europie, 16 lutego 2024

Prognoza mrozu i antycyklonu w Europie, luty 2024

Uwagę zwraca niezwykle wysokie ciśnienie, jakie będzie możliwe w centrum układu wyżowego. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na wartość maksymalną do około 1057-1058 hPa w rejonie miasta Kazań. W kolejnych dniach obszar wyżowy zacznie słabnąć, a centrum antycyklonu przesunie się nad Mongolię. Mimo to, wcześniej zanotujemy niezwykle silny mróz. Temperatury minimalne poniżej -40 st. C., nawet w europejskiej części Rosji nie są częste i sprawiają spore problemy w komunikacji, a także przy dostarczeniu ciepła do mieszkań.

Prognoza zasięgu występowania śnieżnej zimy w Europie do 16 lutego 2024

Prognoza zasięgu zimy ze śniegiem w Europie do 16 lutego 2024

Te wszystkie zmiany w polu barycznym sprawią, że prawdziwa zima z silnym mrozem i śniegiem nadal będzie się utrzymywać w północnej i wschodniej Europie. W Polsce nawrotu zimy nadal nie będzie w trakcie drugiej dekady lutego. Jej epizody ponownie miejscami będą bardziej prawdopodobne dopiero w ostatniej dekadzie lutego oraz w trakcie marca.

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy ciśnienia i temperatury Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!