| |
Zagrożenie!
Antycyklon Olenka zmieni pogodę. Prognozy opadów będą fatalne. Burze uderzą na południu

Antycyklon Olenka zmieni pogodę. Prognozy opadów będą fatalne. Burze uderzą na południu

W kolejnych dniach pierwszej dekady września czekają nas poważne zmiany w pogodzie, które zapoczątkuje antycyklon Olenka z centrum zbliżającym się w rejon Polski. Temperatury w ciągu dnia wzrosną i zaczną ponownie przypominać w wielu regionach letnie wartości, ponadto pojawi się sporo chwil ze słońcem, a prognozy opadów staną się fatalne, bo miejscami nie spadnie kropla deszczu nawet przez tydzień, a może dłużej. Silne burze odsuną się na południe Europy. To będzie dobry okres na skorzystanie z zaległego urlopu.

Rozległy antycyklon sięgnie Polski. Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze 8 września 2023

Antycyklon Olenka zmieni pogodę we wrześniu 2023 w Polsce, będzie długi okres bez opadów, wrócą letnie temperatury, burze odsuną się na południe Europy

Nadchodzące zmiany w pogodzie sprawdziliśmy w prognozach całego profilu troposfery, aby wykluczyć ryzyko górnego niżu. Prognozowany obszar antycyklonu ma być rozległy nad Europą, bo sięgnie szczególnie od Wysp Brytyjskich przez Skandynawię po środkową i wschodnią Europą. Olenka klinem wyżowym od zachodu już zaczyna sięgać Polski, ale dopiero w kolejnych dniach warunki pogodowe ustabilizują się w całym kraju.

Prognozowane sumy opadów w Polsce do 11 września 2023. Obszar antycyklonu namiesza w pogodzie

Antycyklon Olenka przyniesie fatalne prognozy opadów w Polsce we wrześniu 2023

Trwający weekend przyniesie jeszcze miejscami zanikające przelotne opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza miejscami na południu i południowym wschodzie oraz na północy kraju, ale już na początku nowego tygodnia od 4 września rozpocznie się w całej Polsce bezpośredni wpływ antycyklonu na warunki pogodowe. Aura ustabilizuje się i wrócą trwalsze chwile ze słońcem, nie będzie również padać i taka pogoda okresami ze zmiennym zachmurzeniem i niewykluczonymi lokalnymi mgłami w nocy będzie się utrzymać w kolejnych dniach do czasu przełamania wyżu, a szybko to raczej nie nastąpi gdyż jest przewidywane ośrodków wyżowych przebudowujących się w obszarze antycyklonu.

Prognozowane obszar wyżowy - antycyklonu nad Polską, 5 września 2023

Antycyklon Olenka zmieni pogodę będą fatalne prognozy opadów w Polsce we wrześniu 2023

Zapowiada się więc doskonały okres na skorzystanie z zaległego urlopu, tym bardziej, że na szlakach górskich i bałtyckich plażach będą już pustki lub niewiele osób. Dla ludzi ceniących spokój i kontakt z naturą pogoda będzie doskonała. Mało tego, obecność wyżu dzięki operacji słonecznej i osiadaniu powietrza spowoduje wzrost temperatur. Zaczniemy wracać do letnich wartości maksymalnych temperatur na poziomie 25-29 st. C., a przejściowo miejscami jest nawet szansa na niewielki upał na poziomie około 30-31 st. C. Jedynie noce mogą być okresami rześkie, ale to już nic dziwnego we wrześniu.

Wstępnie prognozowane letnie temperatury w Polsce z szansą miejscami na niewielki upał, 9 września 2023

Antycyklon Olenka poprawi pogodę we wrześniu 2023 w Polsce, będą fatalne prognozy opadów, ale pojawi się upał

Rozrastający wpływ antycyklonu nad Europą będzie mieć również wpływ na burze w Polsce, bo z naszego kraju zostanie usunięte chwiejne powietrze i całkowicie zniknie ryzyko lokalnej konwekcji. Miejscami burze wystąpią jeszcze do 3 września, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, ale już od 4 września zasięg chwiejnego powietrza nad Europą zostanie znacznie zredukowany. Oznacza to trwalszy brak opadów w naszym kraju, ale dramatu z tego powodu nie będzie, zwłaszcza, że obecnie wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej utrzymuje się przeważnie na poziomie 55-95%, ponadto nie jesteśmy już w szczycie sezonu wegetacji.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Europą w którym miejscami rozwiną się burze, 4 września 2023

Antycyklon Olenka usunie burze z Polski na południe Europy, wrzesień 2023

Burze odsuną się szczególnie nad południowo wschodnią Europę w rejon Bałkanów. Przejściowo w najbliższych dniach będą możliwe również na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza w Hiszpanii. W Polsce okres dość stabilnej pogody z nielicznymi wyjątkami czeka nas szczególnie między około 4-12 września, a może i dłużej. Więcej szczegółów podamy w najnowszej prognozie długoterminowej wydawanej w każdą niedzielę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
LOL

Trzy tygodnie pękną. 20-21 może coś popada.

03 wrzesień 2023 - 12:12
Odpowiedz