| Szukaj |
Zagrożenie!

Antycyklon odetnie Polskę od potrzebnego deszczu. Sumy opadów przez co najmniej tydzień będą znikome. Burze odpuszczą

Do Polski dotarło zapowiadane ochłodzenie po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, ale opady deszczu były w tym czasie bardzo rozproszone. Solidniej popadało tylko w rejonie burz. W wielu regionach symbolicznie popadało, a miejscami dosłownie pokropiło. Na większe sumy opadów nie możemy jednak liczyć w kolejnych dniach, gdyż przez co najmniej tydzień antycyklon odetnie Polskę od potrzebnych długotrwałych opadów deszczu. Prognozowane sumy opadów do około 5-6 września są mizerne. Pocieszeniem będzie jedynie niższa temperatura, a przez to parowanie wilgoci z gleby będzie dużo mniejsze. Sprawdzamy najnowsze mapy opadów.

Prognozowana suma opadów w Europie do 6 września 2022. W tym czasie ulewy wystąpią poza Polską

Antycyklon odetnie Polskę od opadów deszczu, sumy opadów do 5-6 września 2022 będą znikome

Na powyższej mapie opadów możemy zauważyć, że większe sumy opadów w ciągu najbliższego tygodnia wystąpią poza Polską, zwłaszcza od Atlantyku przez Francję, północne Włochy, Alpy po częściowo Bałkany oraz na północny wschód od Polski w kierunku Rosji. Nasz kraj klinem sięgnie wyż znad Morza Norweskiego, dlatego widoczny jest obszar znikomych opadów w kierunku północno zachodnim Europy.

Prognozowane położenie obszaru wyżowego i niżowego nad Europą, 1 września 2022

Wyż zwany antycyklonem zablokuje Polskę przed opadami, mapa ciśnienia 1 września 2022

Chłodny front atmosferyczny z północnej i wschodniej Polski odsunie się definitywnie w poniedziałek 29.08 wieczorem. Od zachodu dostajemy się w obszar wyżowy, a to oznacza, że w kolejnych dniach pogoda będzie przeważnie dość stabilna. Burze na ogół zanikną, a opadów nie będzie lub wystąpią tylko słabe, lokalne i przelotne.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 5 września 2022. Model GFS

Prognoza opadów w Polsce, do 5 września 2022

Według amerykańskiego modelu GFS, do około 5 września w Polsce sumy opadów będą mizerne, wręcz symboliczne. Miejscami poniżej 1 mm, a to oznacza, że co najwyżej pokropi. Dożyliśmy czasów, że nawet przechodzący front atmosferyczny z zachodu na wschód kraju przez całą jego długość nie jest gwarantem większej sumy opadów. Przykładem jest obecny front chłodny. W czasie jego przejścia nad Rzeszowem zmierzyliśmy dosłownie 0,2 mm. To jest po prostu dramat.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 6 września 2022. Model ECMWF

Fatalne prognozy opadów w Polsce, antycyklon odetnie opady, prognoza opadów do 6 września 2022

Europejski model ECMWF również nie daje nadziei na większe sumy opadów w Polsce, zwłaszcza w centrum i na zachodzie, co najmniej do 6 września. Sytuacja w kierunku częstszych opadów powinna się zacząć zmieniać przed końcem pierwszej dekady września, gdy ulegnie zmianie wzór pogodowy nad Europą. Antycyklon ustąpi, a w jego miejsce pojawią się ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie, 8 września 2022

Kiedy zmiana pogody i więcej opadów deszczu w Polsce, mapa ciśnienia 8 września 2022

Wówczas bez blokady wyżowej strefy frontowe będą mieć otwartą drogę do przechodzenia nad Polską i tym samym wzrośnie częstotliwość opadów deszczu, co powinno być zgodne z prognozą sezonową na wrzesień zapowiadającą sumy opadów miejscami powyżej lub w normie klimatycznej.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz