| |
Zagrożenie!
Antycyklon odetnie Polskę od potrzebnego deszczu. Sumy opadów przez co najmniej tydzień będą znikome. Burze odpuszczą

Antycyklon odetnie Polskę od potrzebnego deszczu. Sumy opadów przez co najmniej tydzień będą znikome. Burze odpuszczą

Do Polski dotarło zapowiadane ochłodzenie po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, ale opady deszczu były w tym czasie bardzo rozproszone. Solidniej popadało tylko w rejonie burz. W wielu regionach symbolicznie popadało, a miejscami dosłownie pokropiło. Na większe sumy opadów nie możemy jednak liczyć w kolejnych dniach, gdyż przez co najmniej tydzień antycyklon odetnie Polskę od potrzebnych długotrwałych opadów deszczu. Prognozowane sumy opadów do około 5-6 września są mizerne. Pocieszeniem będzie jedynie niższa temperatura, a przez to parowanie wilgoci z gleby będzie dużo mniejsze. Sprawdzamy najnowsze mapy opadów.

Prognozowana suma opadów w Europie do 6 września 2022. W tym czasie ulewy wystąpią poza Polską

Antycyklon odetnie Polskę od opadów deszczu, sumy opadów do 5-6 września 2022 będą znikome

Na powyższej mapie opadów możemy zauważyć, że większe sumy opadów w ciągu najbliższego tygodnia wystąpią poza Polską, zwłaszcza od Atlantyku przez Francję, północne Włochy, Alpy po częściowo Bałkany oraz na północny wschód od Polski w kierunku Rosji. Nasz kraj klinem sięgnie wyż znad Morza Norweskiego, dlatego widoczny jest obszar znikomych opadów w kierunku północno zachodnim Europy.

Prognozowane położenie obszaru wyżowego i niżowego nad Europą, 1 września 2022

Wyż zwany antycyklonem zablokuje Polskę przed opadami, mapa ciśnienia 1 września 2022

Chłodny front atmosferyczny z północnej i wschodniej Polski odsunie się definitywnie w poniedziałek 29.08 wieczorem. Od zachodu dostajemy się w obszar wyżowy, a to oznacza, że w kolejnych dniach pogoda będzie przeważnie dość stabilna. Burze na ogół zanikną, a opadów nie będzie lub wystąpią tylko słabe, lokalne i przelotne.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 5 września 2022. Model GFS

Prognoza opadów w Polsce, do 5 września 2022

Według amerykańskiego modelu GFS, do około 5 września w Polsce sumy opadów będą mizerne, wręcz symboliczne. Miejscami poniżej 1 mm, a to oznacza, że co najwyżej pokropi. Dożyliśmy czasów, że nawet przechodzący front atmosferyczny z zachodu na wschód kraju przez całą jego długość nie jest gwarantem większej sumy opadów. Przykładem jest obecny front chłodny. W czasie jego przejścia nad Rzeszowem zmierzyliśmy dosłownie 0,2 mm. To jest po prostu dramat.

Aktualnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 6 września 2022. Model ECMWF

Fatalne prognozy opadów w Polsce, antycyklon odetnie opady, prognoza opadów do 6 września 2022

Europejski model ECMWF również nie daje nadziei na większe sumy opadów w Polsce, zwłaszcza w centrum i na zachodzie, co najmniej do 6 września. Sytuacja w kierunku częstszych opadów powinna się zacząć zmieniać przed końcem pierwszej dekady września, gdy ulegnie zmianie wzór pogodowy nad Europą. Antycyklon ustąpi, a w jego miejsce pojawią się ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie, 8 września 2022

Kiedy zmiana pogody i więcej opadów deszczu w Polsce, mapa ciśnienia 8 września 2022

Wówczas bez blokady wyżowej strefy frontowe będą mieć otwartą drogę do przechodzenia nad Polską i tym samym wzrośnie częstotliwość opadów deszczu, co powinno być zgodne z prognozą sezonową na wrzesień zapowiadającą sumy opadów miejscami powyżej lub w normie klimatycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!