| |
Zagrożenie!
Antycyklon miesza w pogodzie. Satelita ujawnił wyjątkowe regiony w Polsce. Zobacz, gdzie ustąpił stratus

Antycyklon miesza w pogodzie. Satelita ujawnił wyjątkowe regiony w Polsce. Zobacz, gdzie ustąpił stratus

W okresie szczególnie jesienno - zimowym w Polsce zdarzają się okresy pogodowe z panowaniem zgniłych wyżów. Przynoszą one często całkowite zachmurzenie warstwowe stratus, a także niskie temperatury w dzień, czasami mgły i drobne opady mżawki lub śniegu i deszczu. Dokładna prognoza zasięgu stosunkowo cienkiego zachmurzenia i rejonów rozerwania tych chmur jest bardzo trudna do przewidzenia. Ma to kolosalne znaczenie, bo często takie okienka pogodowe lub regiony pochmurne przekładają się na inne temperatury względem prognoz i zapowiedzi pogodynek o słoneczku za oknem.

Zgniły wyż nad Polską i regiony pogodne ujawnione na zdjęciu satelitarnym NASA, 29 listopada 2022

Satelita NASA ujawnił nietypowe regiony w Polsce, tutaj ustąpił zgniły niż, 29 listopada 2022

Mimo upływu wielu lat, niskie zachmurzenie warstwowe towarzyszące zgniłym wyżom z antycyklonalną cyrkulacją jest nadal jednym z najtrudniejszych elementów pogodowych do prognozowania. Można powiedzieć, że jest to trudniejsze nawet w porównaniu do burz. Często dokładne wskazanie granicy całkowitego zachmurzenia i dokładnej temperatury w przypadku występowania stratusa jest nierealne. Grubość takiej warstwy zachmurzenia waha się często na poziomie zaledwie 100-400 m, stąd modele numeryczne nie zawsze w swych ograniczonych siatkach pionowych wyłapią jego występowanie, czy utworzenie.

Prognoza ICM UM wskazywała na ustąpienie zachmurzenia na południu Polski

Prognozowanie zgniłego wyżu, gdzie ustąpił stratus w Polsce

Modelem, który czasami dość dobrze sobie radzi z niskim zachmurzeniem jest warszawski ICM UM, ale nie jest tak zawsze. Od czasu do czasu również w jego przypadku zdarzają się spore błędy. Porównanie powyższej prognozy do rzeczywistego zasięgu rozpogodzeń na zdjęciu satelitarnym ujawnia, że dziś nie jest najgorzej, choć mamy spory błąd np. w przypadku Rzeszowa, gdzie miało być pogodnie, ale tutaj jednak rozpogodzenia nie pojawiły się i występują tuż na południe od miasta.

Granica zasięgu całkowitego zachmurzenia i pogodnego nieba na południu i południowym wschodzie Polski, 29 listopada 2022. Foto: NASA

W tych regionach ustąpił zgniły antycyklon, zdjęcie satelitarne 29 listopada 2022

Pogodowe szczęście uśmiechnęło się we wtorek 29.11 do mieszkańców południowych i zachodnich regionów Podkarpacia, wschodniej i południowej Małopolski, częściowo Górnego Śląska oraz lokalnie Opolszczyzny. Wspaniała pogoda panuje w Bieszczadach i Tatrach. Na szczytach można czerpać ze słońca garściami witaminę D, a to szczególnie ważne w tym często pochmurnym okresie.

Pogodny wyż nad Tatrami. Widok z Kasprowego Wierchu na Czerwone Wierchy. Foto: Monitoring TOPR, 29 listopada 2022

Pogodny wyż w Tatrach, ustąpił stratus, 29 listopada 2022

Okno pogodowe nad Tatrami umożliwiło satelicie NASA namierzenie dokładnego zasięgu pokrywy śnieżnej w rejonie Podhala i Tatr. Widać wyraźnie, że zima tutaj na przełomie listopada i grudnia nadal będzie się utrzymywać.

Pokrywa śnieżna w Tatrach widoczna na zdjęciu satelitarnym NASA, 29 listopada 2022

Pokrywa śnieżna w Tatrach, najnowsze pomiary i zdjęcie satelitarne, przełom listopada i grudnia 2022

W rejonach przejaśnień i rozpogodzeń na południu Polski temperatura wzrosła miejscami do 4-6 st. C., a w innych wielu regionach zalegania zgniłego wyżu jest zaledwie -1/2 st. C. W środę 30.11 obszar zalegania stratusa ma być większy. Szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia będzie możliwa głównie w rejonach podgórskich Małopolski, Górnego Śląska, chwilo Podkarpacia w Bieszczadach i miejscami na Dolnym Śląsku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!