| |
Zagrożenie!
Antycyklon Hazal sięgnie Polski. Będzie dwucyfrowy mróz. Ciśnienie wzrośnie o ponad 40 hPa

Antycyklon Hazal sięgnie Polski. Będzie dwucyfrowy mróz. Ciśnienie wzrośnie o ponad 40 hPa

Wpływ niżu z mieszanymi i rozproszonymi opadami śniegu na warunki pogodowe w Polsce ustąpi za kilkanaście godzin. Od zachodu na początku nowego tygodnia dostaniemy się pod wpływ układu wyżowego, a konkretnie antycyklon Hazal sięgnie Polski. Jego zwiastunem będzie ciśnienie, które miejscami do wtorku 28 lutego 2023 wzrośnie o ponad 40 hPa. Spodziewamy się również spadku temperatury, bo mróz w nocy będzie zjawiskiem częstszym.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w środkowej troposferze, 1 marca 2023

Antycyklon Hazal sięgnie Polski, będzie dwucyfrowy mróz i ciśnienie wzrośnie o ponad 40 hPa, prognoza 1 marca 2023

Centrum antycyklonu będzie się znajdować w rejonie Wysp Brytyjskich, ale wyż klinem sięgnie również Polski i przyniesie niezłą pogodę szczególnie we wtorek 28.02, gdy nad krajem pojawi się w wielu regionach sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Wcześniej w najbliższych kilkudziesięciu godzinach czeka nas imponujący wzrost ciśnienia. Przykładem może być Warszawa, gdzie obecnie notujemy ciśnienie 991 hPa, a pod koniec lutego wzrośnie do około 1033 hPa.

Antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Prognozowane ciśnienie, 28 lutego 2023. Dane: ECMWF / Windy

Będzie duży wzrost ciśnienia, antycyklon Hazal wpłynie na pogodę, prognoza ciśnienia 28 lutego 2023

To oznacza, że ciśnienie w Polsce między aktualnym wpływem niżu, a wyżu we wtorek 28.02 wzrośnie o około 42 hPa. Osoby, które źle reagują na znaczny wzrost i wysokie ciśnienie będą mogły odczuwać rożne dolegliwości, w tym złe samopoczucie.

Prognozowane centrum wyżu i jego zasięg wpływu na warunki pogodowe w Polsce i Europie, 28 lutego 2023

Będzie wysokie ciśnienie w Polsce, antycyklon Hazal zmieni pogodę, prognoza 28 lutego 2023

W obszarze wyżowym będzie zalegać chłodna masa powietrza i ponownie pojawią się częstsze ujemne temperatury, które będą możliwe na znacznym obszarze kraju. Jedynym czynnikiem ograniczającym spadek temperatury będzie zachmurzenie. W rejonie jego zalegania mróz w nocy będzie niewielki, bo kilkustopniowy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 28 lutego 2023

Antycyklon Hazal i mróz w Polsce, prognoza temperatury 28 lutego 2023

Inaczej będzie w regionach z nocnymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Wówczas przy uwzględnieniu również temperatury przy gruncie mogą wystąpić spadki do około -15/-10 st. C. Taka skala mrozu nie będzie jednak powszechna, a wystąpi tylko miejscami, zwłaszcza w lokalnych zastoiskach chłodu przy silnej radiacji.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 1 marca 2023

Będzie wysokie ciśnienie i mróz, antycyklon zmieni pogodę, prognoza temperatury 1 marca 2023

Z mrozem w nocy w kolejnych dniach szybko się nie rozstaniemy. Najnowsze prognozy wskazuje na taką częstą możliwość przez znaczną część marca. Będziemy to weryfikować w naszej najnowszej prognozie długoterminowej na którą zapraszamy jak zwykle w niedzielę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!