
Antycyklon Fiona podniesie ciśnienie o ponad 35 hPa. Pogoda w Polsce będzie nietypowa
Przed nami kolejne istotne zmiany pogody w tym tygodniu, które tym razem będą związane z wpływem potężnego antycyklonu Fiona. Do soboty zapewni nam ogromny skok ciśnienia o ponad 35 hPa, ale warunki atmosferyczne będą nietypowe, bo mimo obecności silnego wyżu w całym profilu atmosfery, rozpogodzeń będzie niewiele, a ponadto nadal miejscami spodziewamy się opadów, głównie deszczu i mżawki. Osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia mogą odczuwać ból głowy.
Prognoza położenia i oddziaływania antycyklonu Fiona w Europie, 16 grudnia 2023
Fiona jest antycyklonem, który powstał nad Atlantykiem i w kolejnych dniach wkroczy nad zachodnią i południowo zachodnią Europę. Jego centrum w najbliższą sobotę jest prognozowane w rejonie pogranicza południowych Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Ciśnienie w tym rejonie może maksymalnie wzrosnąć do około 1045-1046 hPa.
Prognoza ciśnienia i położenia antycyklonu Fiona z zasięgiem oddziaływania w Europie, 17 grudnia 2023
W tym czasie omawiany ośrodek baryczny będzie wpływał na warunki pogodowe także w Polsce. Jego zbliżanie nad zachodnią Europę już jest widoczne na wskazaniach barometrów, gdyż obserwujemy potężny wzrost ciśnienia. Jako przykład podamy dane dla Krakowa. Proszę sobie wyobrazić, że w minioną środę w stolicy Małopolski notowaliśmy minimalne ciśnienie na poziomie 1001,9 hPa, a 16 grudnia ciśnienie może wzrosnąć do około 1038-1039 hPa. Wzrost ciśnienia będzie więc kolosalny bo o około 36-37 hPa.
Prognozowane prawdopodobieństwo ciśnienia w Polsce na przykładzie Krakowa do 30 grudnia 2023
Zwróćmy również uwagę, że po odsunięciu się antycyklonu i powrocie aktywnej cyrkulacji zachodniej atmosfery, w nowym tygodniu czeka nas również kolosalny spadek ciśnienia z minimum około 22 grudnia. Przed nami więc ogromny skok, a następnie spadek. To będzie wyjątkowo trudny okres dla osób wrażliwych na duże zmiany ciśnienia.
Prognozowana anomalia ciśnienia na poziomie średniej troposfery, 18 grudnia 2023
Co ciekawe, omawiany ośrodek baryczny będzie rozbudowanym wyżem w całym profilu atmosfery o czym świadczy prognozowana anomalia na wysokości izobarycznej 500 hPa, ale mimo to nie należy się spodziewać licznych przejaśnień i rozpogodzeń. Wystąpią tylko miejscami i okresowo. Wyż jest zbudowany z bardzo wilgotnego i cieplejszego powietrza polarnomorskiego, a przez to rozbicie zachmurzenia warstwowego będzie trudne, zwłaszcza, że co pewien okres z tego zachmurzenia będą miejscami występować głównie opady deszczu i mżawki podsyłane dodatkowo przez niże z północnej i północno wschodniej Europy.
Prognozowane opady deszczu w Polsce między 17-18 grudnia 2023
Po odsunięciu się antycyklonu, w nowym tygodniu wrócimy do bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery z dynamiczną pogodą. Czekają nas częste opady zarówno deszczu, jak również śniegu z wahaniami temperatury, a także z silniejszym wiatrem, miejscami o sile wichury.
Źródło: DobraPogoda24.pl