| |
Zagrożenie!
Antycyklon Feuka sięgnie Polski. Wzrośnie ciśnienie i temperatura. Wiemy, kiedy pogoda zupełnie się załamie

Antycyklon Feuka sięgnie Polski. Wzrośnie ciśnienie i temperatura. Wiemy, kiedy pogoda zupełnie się załamie

Po krótkim przejściu strefy frontu atmosferycznego związanego z niżem znad północno wschodniej Europy, od 12 lutego 2023 ponownie Polska dostanie się pod wpływ wyżu. Na mapach synoptycznych pojawił się antycyklon Feuka i to on będzie kształtował warunki atmosferyczne w naszym kraju w kolejnych dniach. Ciśnienie ponownie wzrośnie, spodziewamy się również wyższych temperatur i braku śnieżyc i ulew.

Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze, 13 lutego 2023

Antycyklon Feuka sięgnie Polski, prognoza ciśnienia 12-13 lutego 2023, załamanie pogody dopiero za tydzień

Antycyklon Feuka mimo początkowo układu przypominającego Omegę, czyli wyż z izobarami w kształcie greckiej litery raczej nie będzie stabilnym układem, gdyż w drugiej połowie nowego tygodnia zostanie przełamany i ponownie pojawią się opady deszczu i śniegu związanego z przechodzącymi frontami i niżami.

Prognozowane położenie antycyklonu Feuka na mapie synoptycznej Europy o godzinie 13:00, 12 lutego 2023

Antycyklon Feuka zmieni pogodę w Polsce, prognoza 12 lutego 2023

Wraz z pojawieniem się kolejnego wyżu ponownie wzrośnie ciśnienie w Polsce. Przykładowo, w Krakowie między sobotą 11.02, a niedzielą 12.02 ciśnienie wzrośnie o około 13 hPa. Warunki pogodowe zaczną się znowu stabilizować po przejściu w ciągu najbliższej doby frontu z przelotnym deszczem i lokalnie śniegiem.

Prognozowany obszar wyżowy nad Europą i Polską, 14 lutego 2023

Wyż zablokuje cyklony w środkowej Europie, prognoza ciśnienia w Polsce 14 lutego 2023

Mimo, że wyż ponownie będzie kształtował warunki pogodowe w Polsce, to nie oznacza, że zawsze i wszędzie będzie pogodnie. Miejscami, jak to przy wyżu o tej porze roku będą również okresami regiony z niskim zachmurzeniem warstwowym, z którego popada miejscami mżawka lub słaby deszcz, zwłaszcza w poniedziałek 13 lutego na wschodzie, południu i północnym wschodzie kraju. W kolejnych dniach będzie również szansa na chwilami większe przejaśnienia i okresowe rozpogodzenia. Wzrośnie również temperatura, gdyż spodziewamy się przeważnie 4-10 st. C. w ciągu dnia, być może lokalnie nieco więcej. W nocy nie zawsze będą niewielkie przymrozki, a jeśli wystąpią to nie będą obejmować całego kraju.

Wstępnie prognozowane załamanie pogody po okresie dominacji wyżu, 17 lutego 2023

Załamanie pogody w Polsce dopiero za tydzień, prognoza frontu i opadów 17 lutego 2023

Większe zmiany w pogodzie czekają nas około 17-18 lutego, a więc za blisko tydzień. Dopiero wtedy ponownie zostanie przełamany układ wyżowy i w rejonie Polski mają się pojawić opady deszczu i śniegu.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce i załamanie pogody po okresie dominacji antycyklonu, 18 lutego 2023

Antycyklon Feuka wpłynie na pogodę w Polsce, załamanie pogody dopiero 17-18 lutego 2023. Prognoza opadów

Krótko mówiąc, po przejściu sobotniego 11.02 frontu i wystąpieniu miejscami opadów z silniejszym wiatrem ponownie dostaniemy się pod wpływ antycyklonu. W tym czasie, jeśli popada, to tylko lokalnie i symbolicznie mżawka lub deszcz, poza tym warunki pogodowe będą stabilne, choć nie zawsze pogodne. Zmiany dotrą nad Polskę w okolicach przyszłego weekendu, gdyż ma się pojawić front atmosferyczny z niżem.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 19 lutego 2023

Antycyklon Feuka zablokuje opady, zmiana pogody od 17-18 lutego 2023, mapa sumy opadów

Większe zmiany w pogodzie czekają nas około 17-18 lutego (+/-2 dni). Po przełamaniu wyżu podchodzenie kolejnych stref frontowych i niżów z opadami deszczu i śniegu powinno być kontynuowane w Polsce w ostatniej trzeciej dekadzie lutego. W tym czasie warunki pogodowe staną się nieco bardziej dynamiczne i będą wymagać dokładnego sprawdzania codziennych prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!