| |
Zagrożenie!
Antycyklon Evangelia przedłuży mróz w Polsce. Będą jeszcze noce z dwucyfrowym mrozem przed odwilżą

Antycyklon Evangelia przedłuży mróz w Polsce. Będą jeszcze noce z dwucyfrowym mrozem przed odwilżą

W najbliższych dniach na pogodę w Polsce przed nadejściem odwilży wpłynie antycyklon Evangelia. Jego nietypowe imię pochodzi z Grecji, a zostało nadane przez niemieckich meteorologów prezentujących dokładną mapę synoptyczną dla Europy. W poprzednich prognozach wskazywaliśmy, że dojdzie do starcia antycyklonu z cyklonem atlantyckim i ostatecznie wygra ten ostatni. Wcześniej czeka nas utrzymanie mrozu, nocami i miejscami nadal z dwucyfrowymi spadkami temperatur.

Antycyklon Evangelia wpłynie na pogodę w Polsce. Prognozowany układ baryczny w Europie, 7 grudnia 2023

Antycyklon Evangelia przyniesie silny mróz w Polsce do 9 grudnia 2023

Obecnie w rejon zachodniej Polski zbliża się płytki, w zasadzie już górny wypełniający się niż Sani, który do 8 grudnia miejscami przyniesie rozproszone opady śniegu do 4-10 cm, przy czym najwięcej spadnie na południu województwa śląskiego i małopolskiego. Dominujący wpływ na pogodę będzie mieć jednak antycyklon Evangelia łączący się klinem ze znacznie silniejszym ośrodkiem wyżowym znad Rosji.

Prognoza zasięgu oddziaływania antycyklonu i zbliżającego się cyklonu z zachodu do Europy, 7 grudnia 2023

Antycyklon Evengelia przedłuży mróz w Polsce, prognoza ciśnienia 7 grudnia 2023

Taki układ baryczny w Europie zapewni nam w Polsce do 9 grudnia na ogół utrzymywanie mrozu z szansą jeszcze miejscami na niewielkie opady śniegu. Gdyby nie ten antycyklon, to łagodniejsze masy powietrza z zachodu do środkowej Europy zostałyby zaciągnięte o kilka dni wcześniej. Z tego powodu kolejna zimna noc czeka nas szczególnie 8 grudnia nad ranem w dzielnicach wschodnich i północno wschodnich, gdzie temperatury spadną poniżej -15/-10 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce 8 grudnia 2023

Antycyklon Evangelia w Polsce, prognoza mrozu 8 grudnia 2023

Przy takim układzie barycznym w Polsce nadal nocami oraz nad ranem w rejonach rozpogodzeń jest notowany silny mróz, aczkolwiek minionej nocy już na ogół bez przekroczenia -20 st. C. Najniższą temperaturę -18 st. C. przy gruncie na stacji IMGW, tym razem zanotowano w Kozienicach, ponadto -17 st. C. było w Sulejowie, -16 st. C. w Kielcach oraz -15 st. C. w Suwałkach i Częstochowie.

Prognozowany mróz w Polsce, 9 grudnia 2023

Silny mróz w Polsce, antycyklon Evangelia przedłuży zimę przed odwilżą, prognoza temperatury 9 grudnia 2023

Zimno tuż przed odwilżą zapowiada się także noc na 9 grudnia, zwłaszcza na południu w rejonach podgórskich, gdzie miejscami ponownie zostanie zanotowany dwucyfrowy mróz. Sytuacja zacznie się zmieniać w całym kraju od 10 grudnia, gdy z zachodu wkroczy front atmosferyczny wędrujący z opadami deszczu i śniegu w głąb Polski na wschód. Za frontem napłynie łagodna masa powietrza polarnomorskiego i pojawi się odwilż niemal w całym kraju.

Prognozowane przełamanie antycyklonu Evangelia przez cyklony atlantyckie wdzierające się z zasięgiem oddziaływania z zachodu w głąb Europy, 10 grudnia 2023

Cyklon przełamie antycyklon Evangelia w Polsce, prognoza ciśnienia 10 grudnia 2023

Obszar wyżowy w czasie zmiany warunków pogodowych zostanie zepchnięty na wschód i południe Europy. Polska dostanie się w zasięg oddziaływania cyrkulacji zachodniej. Czeka nas odwilż z częstszymi opadami deszczu, lokalnie początkowo także śniegu i marznącego deszczu z silniejszym wiatrem oraz dodatnimi temperaturami szczególnie w dzień. To utrzymanie ogólnopolskiej odwilży jest pewne co najmniej do 15-16 grudnia, a później pojawiają się spore rozbieżności w prognozach, które będziemy weryfikować w kolejnych aktualnych wiadomościach pogodowych.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!