| |
Zagrożenie!
Antycyklon Erik ściągnie mróz. Fala chłodu obejmie całą Polskę. Temperatura spadnie do -16 stopni?

Antycyklon Erik ściągnie mróz. Fala chłodu obejmie całą Polskę. Temperatura spadnie do -16 stopni?

Do Polski zbliża się pierwsza w tym sezonie fala chłodu. W niektórych regionach zanotujemy mróz nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia. Będzie to miejscami pierwsza sytuacja z całodobowym mrozem szczególnie na północnym wschodzie Polski. Do naszego kraju chłodne powietrze z Arktyki i kontynentalnej części Rosji napłynie szczególnie między 17-22 listopada. Będzie za to odpowiedzialny antycyklon Erik, jaki powstał nad Skandynawią. W kolejnych dniach ten wyż kierując się na wschód będzie ściągał do Polski coraz chłodniejsze powietrze.

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji dosięgnie Polski. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 20 listopada 2022

Antycyklon Erik ściągnie mróz do Polski, prognozowana temperatura między 17-22 listopada 2022

Nasuwa się pytanie, jakie minimalne temperatury podczas tej fali ochłodzenia zanotujemy w Polsce? Temperatury w wielu regionach z pewnością spadną do -11/-4 st. C. To jest praktycznie pewne. Jeśli jednak wpływ wyżu skandynawsko-rosyjskiego będzie większy, a tego obecnie jeszcze nie możemy wykluczyć i pojawi się obszar nocnych rozpogodzeń, to miejscami w sprzyjających warunkach może się zdarzyć nawet -15/-16 st. C. z uwzględnieniem również temperatury przy gruncie.

Skrajna prognoza mrozu w sprzyjających warunkach w Polsce, 20 listopada 2022. Model GEM

Silny mróz ściągnie antycyklon Erik, prognoza temperatury 20 listopada 2022

Główny strumień chłodnego powietrza nad Polską ma się znaleźć między około 19-21 listopada. W tym właśnie okresie, jeśli zdarzy się wpływ pogodnego wyżu, to miejscami dwucyfrowy mróz w nocy będzie jak najbardziej możliwy. Powyższa prognoza kanadyjskiego modelu jest najbardziej skrajna ze wszystkich i nie należy ją obecnie odczytywać dosłownie dla poszczególnych regionów. Prognoza jedynie wskazuje możliwy potencjał mrozu w najlepszych warunkach.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 20 listopada 2022 nad ranem. Model ECMWF

Mróz w Polsce, jakie będą temperatury w czasie wyżu, mapa temperatury 20 listopada 2022

Pozostałe modele są bardziej łaskawe dla Polski, bo wskazują mróz na poziomie -11/-4 st. C. w wielu regionach. Większy mróz lokalnie nie jest jednak wykluczony. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych dniach.

Prognozowane położenie wyżu Erik nad Skandynawią, 16 listopada 2022

Wyż Eri ściągnie mróz do Polski, mapa ciśnienia 20 listopada 2022

Warto więc śledzić, jaki dokładny będzie wpływ i zasięg wyżu na Polskę między 19-21 listopada, bo nasz kraj na południu i zachodzie będzie również na skraju oddziaływania zatoki niżowej.

Obecnie przewidywane położenie antycyklonu między Skandynawią i Rosją kierującego do wschodniej i środkowej Europy chłodne powietrze, 20 listopada 2022

Antycyklon Erik ściągnie mróz, jakie będą temperatury minimalne, prognoza ciśnienia 20 listopada 2022

Zachęcamy do śledzenia bieżących i najnowszych prognoz na przełomie drugiej i trzeciej dekady listopada. W tym czasie miejscami spadnie pierwszy śnieg, ponadto chwyci mróz. Ostateczne wartości temperatur minimalnych w poszczególnych regionach kraju w czasie omawianego ochłodzenia nadal są otwarte.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!