Antycyklon Enno sięgnie Polski. Ciśnienie szybko wzrośnie do 1040 hPa. Wiemy, jaką pogodę przyniesie
Wpływ silnej cyrkulacji strefowej, która w tym tygodniu przyniosła wichury i odwilż w Polsce niebawem na kilkadziesiąt godzin osłabnie. Dostaniemy się pod wpływ mobilnego antycyklonu Enno. Czeka nas duży wzrost ciśnienia i zmiana pogody. Miejscami ciśnienie wzrośnie do 1038-1040 hPa. Pojawią się również okresy ze słońcem szczególnie w południowych regionach kraju. Noce w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń będą jednak mroźne, ale z niedużymi spadkami temperatur.
Antycyklon Enno zmieni pogodę w Polsce. Zasięg oddziaływania obszaru wyżowego w Europie, 29 stycznia 2024. Dane: ICON / Ventusky
Obecnie na pogodę wpływa jeszcze wypełniający się cyklon Katrin niosący wichury szczególnie w zachodniej i miejscami południowej Polsce. Dodatkowo przyniesie opady deszczu schodzące z północy na południe kraju, które im bliżej południa to ponownie przejdą w śnieg. Prawdziwe śnieżyce obejmą dzielnice południowe w rejonach podgórskich Śląska, Małopolski i Podkarpacia, gdzie dosypie miejscami nawet 10-20 cm śniegu, a w górach, zwłaszcza w Tatrach znacznie więcej.
Prognoza ciśnienia w rejonie Polski w nocy na 29 stycznia 2024. Dane: ECMWF / Windy
Antycyklon bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce wpłynie między 28-29 stycznia i jego oddziaływanie utrzyma się do końca stycznia. W tym czasie miejscami przyniesie nie tylko wzrost ciśnienia, ale również pojawi się przejściowo szansa na większe przejaśnienia i rozpogodzenia szczególnie w dzielnicach południowych i wschodnich. Nie wszędzie jednak przyniesie pogodne niebo. Najmniejsza szansa na rozpogodzenia będzie miejscami w północnej połowie kraju.
Prognozowany obszar przejaśnień i rozpogodzeń w Polsce w drugiej połowie dnia, 29 stycznia 2024
Apogeum ciśnienia w południowo wschodniej Polsce, do wartości 1038-1040 hPa czeka nas między 28-29 stycznia. Później ciśnienia zacznie spadać wraz z oddalaniem antycyklonu. W tym czasie wszelkie opady zanikną, miejscami wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia szczególnie w południowych regionach. Temperatury na ogół w całym kraju będą dodatnie, a więc o zimie nadal nie ma mowy. Wyjątkiem będą noce, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń bo w czasie panowania antycyklonu pojawi się niewielki mróz.
Prognoza zasięgu niewielkiego mrozu w Polsce, 30 stycznia 2024
Wpływ antycyklonu na pogodę w Polsce nie będzie trwały, gdyż już między 1-2 lutego pogoda się zmieni w czasie przejścia frontu i podejścia cyklonu. Wrócimy do aury charakterystycznej dla cyrkulacji strefowej okresami z wichurami. Wcześniej jednak czeka nas choć kilka dni stabilniejszej pogody.
Źródło: DobraPogoda24.pl