| |
Zagrożenie!
Antycyklon Elżbieta namiesza w pogodzie. Ciśnienie eksploduje nad Polską. Wiemy, czy padnie rekord

Antycyklon Elżbieta namiesza w pogodzie. Ciśnienie eksploduje nad Polską. Wiemy, czy padnie rekord

Na mapach synoptycznych i zdjęciach satelitarnych obserwujemy obecnie obejmowanie Europy i Polski przez potężny antycyklon Elżbieta. Wyż ten bezpośrednio wpłynie w najbliższych dniach na pogodę w Polsce. Przyniesie nie tylko okresami przejaśnienia i rozpogodzenia, ale także miejscami silny mróz w nocy. Naszą uwagę przykuwa również prognozowane ciśnienie, które w centrum antycyklonu zbliży się do 1050 hPa. Sprawdźmy, czy padnie rekord ciśnienia w Polsce i kiedy będzie najwyższe w tym tygodniu.

Prognozowany potężny obszar antycyklonu z centrum wyżu, 8 lutego 2023. Dane: ECMWF / Windy

Antycyklon Elżbieta namiesza w pogodzie, czy będzie rekord ciśnienia w Polsce, między 7-9 lutego 2023

Pogodą w kolejnych dniach na znacznym obszarze Europy, w tym w Polsce będzie sterował potężny antycyklon Elżbieta. Na mapach synoptycznych jest widoczny z imieniem Elisabeth. Centrum wyżu we wtorek 7 lutego znajdzie się bezpośrednio nad pograniczem Niemiec i Polski z ciśnieniem około 1040-1042 hPa. W kolejnych dniach połączy się z wyżem znad Rosji. Wyż otrzyma wtedy nowe imię lub pozostanie przy aktualnym, bądź będzie widnieć na mapach Elżbieta II. Zależy, jak obecną sytuację pogodową zinterpretują niemieccy meteorolodzy nadający imiona ośrodkom barycznym w Europie.

Prognozowane położenie antycyklonu Elżbieta o godzinie 13:00, 7 lutego 2023

Antycyklon Elżbieta wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza wysokiego ciśnienia 7 lutego 2023

Ciśnienie już jest bardzo wysokie, a w kolejnych dniach jeszcze wzrośnie w Polsce o około 5-8 hPa. Apogeum najwyższego ciśnienia jest prognozowane w środę 8 lutego, gdy centrum wyżu znajdzie się tym razem nad pograniczem Polski i Ukrainy.

Prognozowane najwyższe ciśnienie w czasie oddziaływania antycyklonu w Polsce, 8 lutego 2023. Dane: ECMWF / Windy

Antycyklon Elżbieta przyniesie bardzo wysokie ciśnienie w Polsce, prognoza 8 lutego 2023

Najwyższe ciśnienie jest prognozowane nad południowo wschodnią Polską. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują między Lublinem, Rzeszowem, Krosnem, Sanokiem, Leskiem i Przemyślem ciśnienie maksymalne, do około 1046-1048 hPa. Jest to tzw. wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza, którym najczęściej posługujemy się w meteorologii.

Prognozowane prawdopodobieństwo ciśnienia w południowo wschodniej Polsce do 20 lutego 2023

 Prognoza ciśnienia, antycyklon Elżbieta namiesza w pogodzie, luty 2023

Na powyższej prognozie doskonale widać, że w tym miesiącu najwyższe ciśnienie w Polsce zostanie zanotowane 8 lutego. Żadna z prognoz nie wskazuje na osiągnięcie lub przekroczenie wartości 1050 hPa. Pobicie nowego rekordu ciśnienia na obszarze naszego kraju nie jest więc zagrożone. 

Prognozowane położenie antycyklonu i centrum wyżu w Europie z 8/9 lutego 2023

Silny wyż i antycyklon w Polsce, będzie wysokie ciśnienie i mróz, prognoza 9 lutego 2023

Aktualny powojenny rekord ciśnienia w Polsce nadal nie ulegnie zmianie. Wynosi 1054,4 hPa i był notowany w Suwałkach 16 grudnia 1997 roku. Do absolutnego krajowego rekordu również braknie i to dużo. Rekord ten na podstawie reanalizy i oszacowania wynosi około 1065 hPa (+/- 0,5 hPa) i miał miejsce również w Suwałkach, ale 23 stycznia 1907 roku. Przed nami więc dłuższy okres z wysokim ciśnieniem o około 9-11 hPa powyżej normy, ale bez szans na pobicie krajowego rekordu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Mówiłem. Do końca kwietnia. https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciaga-silny-antycyklon-bedzie-potezny-wzrost-cisnienia-i-dwucyfrowy-mroz-w-prognozach-niemal-1050-hpa Do końca kwietnia ciśnienie nie spadnie poniżej 1030 hPa. Oczywiście taka sytuacja równa się = 0,00 mm opadów. Może jakiś admin odniesie się do tych moich dywagacji?

06 luty 2023 - 22:09
Odpowiedz