| |
Zagrożenie!
Antycyklon dotrze do Polski. Pogoda gwałtownie się zmieni. Ciepła i złota jesień pojawi się na dłużej

Antycyklon dotrze do Polski. Pogoda gwałtownie się zmieni. Ciepła i złota jesień pojawi się na dłużej

Tegoroczna jesień wystawiła nas na próbę, bo wyjątkowo długo musimy czekać na cieplejsze i pogodniejsze dni. Cyrkulacja strefowa z często przechodzącymi niżami i frontami atmosferycznymi przynosi nam sporo pochmurnych okresów z umiarkowanymi temperaturami i opadami deszczu, a w górach śniegu. Pogoda jednak w końcu się zmieni. Napłynie cieplejsze powietrze wraz z dotarciem antycyklonu i poczujemy upragniony ciepły powiew złotej jesieni. Temperatura miejscami osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Sprawdźmy, gdzie i kiedy będzie najcieplej.

Ciepły okres jesieni pojawi się w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 6 października 2022

Antycyklon dotrze do Polski, przyniesie powiew ciepłej złotej jesieni, prognoza temperatury 6 października 2022

Antycyklon przejściowo ustabilizuje pogodę w Polsce. Układy niżowe i frontowe odsuną się poza nasz region, a w ich miejsce pojawi się obszar przejaśnień i rozpogodzeń z napływem ciepłego powietrza z zachodu i południowego zachodu Europy. Zachmurzenie nie od razu wszędzie ustąpi, ale opady zanikną i temperatury zaczną rosnąć.

Prognozowana temperatura w Polsce, 5 października 2022

Antycyklon dotrze do Polski, będzie cieplej, prognoza temperatury 5 października 2022

Już w środę 5 października, temperatura w Polsce na przeważającym obszarze wzrośnie do 15-19 st. C., a na zachodzie i południowym zachodzie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku miejscami może sięgnąć około 20-21 st. C. Nigdzie w tym dniu nie powinno padać.

Ciepły powiew jesieni w Polsce. Prognozowana temperatura, 6 października 2022

Ciepła złota jesień w prognozach, temperatura w Polsce, 6 października 2022

W czwartek 6 października również możemy miejscami liczyć na przyjemne jesienne temperatury. Na termometrach zanotujemy do 16-20 st. C. na przeważającym obszarze kraju, lokalnie 21-22 st. C. Nieco chłodniej będzie na Pomorzu do około 15 st. C.

Prognozowane położenie antycyklonu w Polsce, 7 października 2022

Antycyklon zmieni pogodę w Polsce, mapa ciśnienia 7 października 2022

Antycyklon, czyli tak naprawdę ośrodek wyżowy wpłynie w kolejnych dniach bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Spowoduje ustąpienie opadów oraz w wielu regionach zmniejszy zachmurzenie do umiarkowanego i okresami małego. Temperatury wzrosną również w rejonach podgórskich, gdzie okresami uaktywni się efekt fenowy, czyli ciepłego wiatru schodzącego w doliny ze szczytów górskich.

Ciepły powiew złotej jesieni w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 10 października 2022

Ciepła złota jesień w Polsce, antycyklon zmieni pogodę, mapa temperatury 10 października 2022

Wygląda na to, że ciepły powiew jesieni będzie możliwy w Polsce znacznie dłużej niż zakładały to wcześniejsze prognozy. Temperatury maksymalne na poziomie około 17-21 st. C., lokalnie do około 22-23 st. C. mogą również przedłużyć się na początek drugiej dekady października. Generalnie, między około 5-13 października (+/- 1 dzień) takie temperatury w naszym kraju będą jak najbardziej możliwe. Opadów w tym czasie będzie niewiele i wystąpią tylko miejscami w czasie przebudowy zasięgu antycyklonu. O wszystkich zjawiskach i istotnych zmianach będziemy informować na bieżąco. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!