Anomalia temperatury jest wyraźna. Pogoda we wrześniu zaskoczy. Wiemy, czy jesień wygra z babim latem
Rozpoczyna się meteorologiczna jesień i pora sprawdzić, jaka pogoda czeka nas we wrześniu 2023 w Polsce. Czy nastąpi wczesna chłodna i deszczowa jesień z pierwszymi przymrozkami, a może będą podmuchy babiego lata z przyjemnymi temperaturami. Najnowsze prognozy sezonowe wiodących modeli numerycznych wskazują wyraźny trend pogodowy, który może napawać nas optymizmem. Na ogół średnia temperatura ma być powyżej normy, a opady mogą być poniżej normy klimatycznej.
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie
Tradycyjnie prognozy sezonowe są oparte o najnowsze wyliczenia amerykańskiego modelu CFSv2 oraz europejskiego ECMWF. Co ciekawe, oba przewidują wrzesień w Polsce, jako miesiąc ciepły z anomalią temperatury na poziomie około 1-2 st. C. powyżej normy wieloletniej. Oznacza to, że przez większą część tego miesiąca średnia dobowa temperatura będzie wyższa niż być powinna o tej porze roku. Temperatury maksymalne na poziomie 20-25 st. C. będą dość częste, a przejściowo zdarzą się także dni z temperaturami nawet 26-29 st. C., być może lokalnie jeszcze z niewielkim upałem, choć nie jest to pewne, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca.
Pogoda we wrześniu 2023 w Polsce. Przewidywana anomalia temperatury w poszczególnych tygodniach według modelu ECMWF
Ciepły wrzesień potwierdza także sezonowa europejska prognoza. Jak widać, przez znaczną część miesiąca średnia temperatura ma być o około 1-2 st. C. wyższa względem średniej wieloletniej. Byłaby to pewna odmiana względem ubiegłorocznego września, który zapisał się jako miesiąc chłodny. Średnia temperatura w Polsce we wrześniu zwykle waha się od 10,9 st. C. w Zakopanem przez 12,5 st. C. w Suwałkach, 13,9 st. C. w Płocku i Krakowie, do 14,5 st. C. w Opolu, Wrocławiu, Legnicy, Świnoujściu i na Półwyspie Helskim.
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie
Prognozowany rozkład pola barycznego w rejonie Polski sugeruje przewagę wpływu układu wyżowego na warunki atmosferyczne. Potwierdzają to również aktualne prognozy wyliczające pojawienie się w pobliżu naszego kraju centrum antycyklonu już w okolicach 4 września. Pole wyżowego następnie ma się rozciągać z korektami dość często między południową Skandynawią po wschodnią i środkową Europę. Okresami w tym obszarze pojawią się strefy frontowe z przelotnymi opadami, ale ma być ich wyraźnie mniej względem normy.
Prognozowana anomalia temperatury opadów w Polsce i Europie we wrześniu 2023
Z tego powodu miesięczna suma opadów w Polsce ma być na ogół poniżej normy lub co najwyżej miejscami w normie. Krótko mówiąc - wrzesień może się zapisać w naszym kraju, jako miesiąc suchy. Na szczęście o tej porze opady nie są już tak ważne i nie wpłyną negatywnie na rolnictwo pod warunkiem, że okres niedoboru opadów nie będzie się przeciągał do wiosny. Wyraźnie więcej opadów w tym okresie ma być między południową Francją i Hiszpanią oraz miejscami między Ukrainą i Rumunią.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce we wrześniu 2023 w poszczególnych tygodniach według ECMWF
Również europejski model przez większą część miesiąca przewiduje sumy opadów w Polsce poniżej normy klimatycznej, tylko jeden z tygodni może przynieść miejscami więcej opadów niż zwykle. Na ogół nie pozwoli to jednak na osiągnie normy opadów w całym miesiącu i ostatecznie wrzesień także w tej prognozie widnieje jako przeważnie miesiąc z opadami znacznie niższymi niż być powinny we wrześniu. Reasumując, przed nami wrzesień z przewagą spokojonej pogody, w tym z okresami panowania antycyklonu i mniejszą sumą opadów oraz temperaturami dość często charakterystycznymi dla dni ciepłych i okresami gorących. Noce mogą być jednak już dość często rześkie.
DobraPogoda24.pl