| |
Zagrożenie!
Amerykanie podali pogodę na zimę 2022/2023. La Nina namiesza. W tych regionach Polski będzie więcej śniegu

Amerykanie podali pogodę na zimę 2022/2023. La Nina namiesza. W tych regionach Polski będzie więcej śniegu

Możliwy kryzysy energetyczny w Europie i rosnące ceny surowców sprawiają, że z niepokojem oczekujemy nadejścia zimy. Czy zima w Polsce będzie mroźna i śnieżna, czy dość sucha i względnie ciepła. Odpowiedź przynosi najnowsza amerykańska pogoda na zimę 2022/2023 dla Polski i Europy. Według nich, w tym sezonie zimowym ogólny wzór pogodowy w dużej mierze będzie zależny od zjawiska La Nina, czyli oceanicznej i atmosferycznej ujemnej anomalii temperatury powietrza i wody powierzchownej na równikowym Pacyfiku, a to z kolei tworzy system sprzężenia zwrotnego, który może wpływać na pogodę na całym świecie, szczególnie na temperaturę w zimie i wzorce opadów śniegu. La Nina nadal się umacnia i powinna się utrzymać w najbliższych miesiącach, dopiero około stycznia zacznie przechodzić do stanu neutralnego.

Pogoda długoterminowa na zimę 2022/2023. Średnia za okres grudzień - luty według Amerykanów

Amerykańska pogoda na zimę 2022/2023 dla Polski i Europy, czy będzie mróz i śnieg, czy częste cyklony i wichury

Europa południowa od Hiszpanii i Portugalii przez Włochy po Bałkany w tym okresie ma mieć często dynamiczną pogodę z opadami i wahaniami warunków atmosferycznych. Na obszarze od Krajów Nadbałtyckich przez Polskę po częściowo Francję ma przeważać pogoda z sumą opadów poniżej normy, a na północy w południowej Skandynawii z temperaturami powyżej normy klimatycznej.

Jak zima 2022/2023 w Europie i Polsce?

Najnowsza amerykańska prognoza pogody na zimę 2022-2023 dla Polski i Europy

To ma być już trzecia z rzędu zima w Europie w czasie występowania zjawiska La Nina, dlatego meteorolodzy twierdzą, że czeka nas sporo podobieństw do zeszłorocznej pogody zimowej. Jednak prognostycy AccuWeather twierdzą, że ten rok zawiera rzadki element układanki, którego nie było w ostatnich latach. Co ciekawa, utrzymująca się La Nina trzy lata z rzędu miała miejsce tylko trzy razy od początku prowadzenia ewidencji, z czego ostatni to początek tego stulecia w latach 1998-2001.

W Europie południowej pojawią się silne burze i częste cyklony. W górach spore szanse na śnieg

Amerykanie twierdzą, że istnieją przesłanki wskazujące na to, że ogólny szlak sztormowy tej zimy będzie często skierowany na południową Europę. Takie kraje, jak Portugalia Hiszpania, południowa Francja, Włochy i Bałkany mają większą szansę na częstsze występowanie opadów deszczu (w chłodniejszych okresach śniegu) i silnego wiatru niż w innych częściach kontynentu. Pod pewnymi względami mieszkańcy, od Półwyspu Iberyjskiego po południowo wschodnią Europę mogą dostrzec pewne podobieństwa do zim z ostatnich dwóch lat. Może to oznaczać zwiększone ryzyko ulewnych deszczy, zwłaszcza w południowo wschodniej Francji, północno środkowych Włoszech i na zachodnich Bałkanach.

Pogoda na zimę 2022-2023 dla Polski i Europy, przewidywania Amerykanów

Mieszkańcy miast, takich jak Wenecja we Włoszech, powinni uważnie monitorować wszelkie burze na tym obszarze ze względu na podatność ich lokalizacji na powodzie. Dominujący południowy szlak sztormowy w całej Europie oznaczałby również możliwość większych opadów śniegu w rejonie Alp. Obszary górskie, które tej zimy mogą mieć większe opady śniegu na Półwyspie Iberyjskim, obejmują Góry Kantabryjskie i Pireneje w północnej i środkowej Hiszpanii. Nadchodzący wzór pogodowy może prowadzić do idealnych okresów pogody dla regionalnych ośrodków narciarskich i miejsc zimowych ferii. Jednak niżej położone obszary poza wyższym terenem będą miały również szansę na normalne lub nieco ponadprzeciętne opady śniegu, gdy temperatura spadnie. Tej zimy temperatury będą prawdopodobnie miały tendencję do zbliżania się do normy lub nieco powyżej normy w całej południowej Europie.  

Prognozowana liczba dni śnieżnych względem normy w Europie w sezonie zimowym 2022/2023

Pogoda na zimę 2022-2023 prognoza liczba dni śnieżnych w Polsce i Europie

Na obszarze od Irlandii i Wysp Brytyjskich przez częściowo Francję i Polskę, Niemcy po Kraje Nadbałtyckie, liczba dni ze śniegiem w okresie listopad 2022 - kwiecień 2023 ma być o około 4 niższa względem normy. Na obszarze od południowo wschodniej Polski przez północne Bałkany po północne Włochy i Hiszpanie takich dni ma być o około 4 więcej w stosunku do normy.

Możliwy wybuch zimna w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Tej zimy prognoza przewiduje w tej części Europy temperatury na ogół zbliżone do normalnych, ale będą okresy również wyraźnie zimne i śnieżne. Ogólny wzór tej zimy w miastach takich jak Dublin i Edynburg będzie sprzyjał mniejszej liczbie dni śnieżnych niż w typowych latach. Jednak wszelkie chłodne i niespokojne okresy, które mogą dotknąć ten region w tym roku, mogą mieć poważne reperkusje, biorąc pod uwagę stan zapotrzebowania na energię i koszty związane z ogrzewaniem domów. Mimo, ze będą przeważać okresy pogody z temperaturami zbliżonymi do normalnych, to możliwy będzie okres wybuchu chłodniejszej i bardziej zimowej pogody od 2, do 3 tygodni. Podczas tych zimnych okresów wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia opady śniegu poza wyższymi obszarami.

Najnowsza pogoda na zimę 2022-2023, gdzie spadnie śnieg i będzie największy mróz w Polsce i Europie

Miejsca takie jak Góry Pennińskie, Wyżyny Południowe i Góry Grampian będą obszarami, które zdaniem prognostów powinny mieć największe szanse na normalne opady śniegu w tym roku. Styczeń i luty mogą przynieść bardziej aktywny okres pod względem opadów śniegu dla części Szkocji i wyżyn, z szansami również na burze. Z kolei obszary południowej Wielkiej Brytanii mogą odnotować prawie normalne sumy opadów zimowych w pierwszej połowie zimy i mniej opadów śniegu niż zwykle w lutym. Mimo, że częstotliwość sztormów może nie zmienić się znacznie tej zimy w porównaniu z ubiegłym rokiem, meteorolodzy twierdzą, że może być mniej cyklonów uderzających bezpośrednio w ląd.

W Europie środkowo północnej mało opadów z wyjątkiem południowo wschodniej Polski

W przeciwieństwie do niepewnej pogody przewidywanej dla krajów południowej Europy, lokalizacje położone dalej na północ, takie jak północna Francja, Beneluks, Niemcy i niektóre części Polski, mogą mieć znacznie mniej opadów i dynamicznych warunków atmosferycznych. Ogólny szlak sztormowy faworyzuje regiony na południu, wiele lokalizacji w środkowo północnej Europie będzie narażonych na ryzyko utraty obfitych opadów zimowych.

Norma sumy opadów w Polsce w zimie, za okres grudzień-luty

Zima w Polsce i Europie, amerykańska prognoza na sezon 2022/2023

Według prognoz AccuWeather, część Francji i Niemiec może mieć tendencję do bardziej suchej pogody niż w całej Polsce. Oczekuje się, że ilość opadów deszczu i śniegu tej zimy spadnie poniżej normy w północnej Francji i Niemczech, ale może być prawie normalna w Polsce. W tym regionie Europy dominować będą temperatury średnie do nieco poniżej średniej.

W krajach bałtyckich i Skandynawii śnieg nie wszędzie i często

Amerykańscy meteorolodzy przewidują cieplejszą niż przeciętną zimę w północno wschodniej Europie i Skandynawii. Czasami prawdopodobne są okresy niespokojnej i chłodnej pogody, ale wiele czynników atmosferycznych wskazuje na to, że temperatury w całym regionie mają tendencję do zwiększania się temperatury i przewiduje się mniej dni ze śniegiem w porównaniu z typowymi latami. Zimowe opady będą możliwe szczególnie w zachodniej i południowej części Norwegii. Ponadto eksperci mają obawy, że wilgotne niż z rejonu Morza Śródziemnego będą rozprzestrzeniać wilgoć do Finlandii, biorąc pod uwagę aktywny wzór przewidywany dla południowej Europy. Obszary w południowej Szwecji, w tym w Sztokholmie, mogą nie mieć zbyt wielu śnieżnych dni, zwłaszcza w pierwszej połowie zimy. Miłośnicy śniegu i zimy powinni takie warunki znaleźć na wschodzie i zachodzie w Finlandii i Norwegii, szczególnie w okresie od grudnia do lutego.

Warunki narciarskie w Europie

Obszary, które tej zimy mają mieć doskonałe warunki narciarskie, obejmują ośrodki w dużej mierze na najwyższych wzniesieniach w południowej Europie, gdzie prawdopodobnie zostanie utworzony aktywny tor sztormowy. Miejsca, w których spodziewane są „dobre” warunki narciarskie tej zimy, to kurorty w Szkocji, południowej Norwegii, środkowej Hiszpanii i środkowych Włoszech. W tym sezonie przewiduje się złe warunki dla wszystkich kurortów położonych w północnej Anglii i na terenach Niemiec, w tym na północnych stokach Alp. Dobre warunki narciarskie mają również być w rejonie pogranicza Polski i Słowacji, w Karpatach na obszarze Rumunii oraz w głębi Bałkanów.

Pogoda na zimę 2022/2023. Prognozowane warunki narciarskie 

Pogoda na zimę 2022/2023 dla Polski i Europy, prognoza warunków narciarskich

Z prognozy amerykańskiej dla Polski wyłania się trend zapowiadający zimę normalną. To oznacza, że będą okresy śnieżne szczególnie w południowo wschodnich regionach kraju, co z pewnością będzie miało związek z wędrówką niżów genueńskich. Wówczas mogą się nawet przydarzyć śnieżyce. Oczekiwany jest także spływ okresowy chłodnych mas powietrza, wtedy pojawią się silniejsze mrozy, ale będą to okresy przeplatane z łagodniejszymi pod względem temperatur. Zima najmniej zimowo zapowiada się w północnej, zachodniej i częściowo centralnej i południowo zachodniej Polsce, gdzie suma opadów ma być mniejsza, a przez to szanse na śnieg również będą mniejsze. W trakcie sezonu zdarzy się też, co najmniej 1-3 silne wichury związane głębokimi cyklonami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!