| |
Zagrożenie!
Alert pogodowy. W kilku regionach Polski przejdą burze. Będą ulewy i opady gradu

Alert pogodowy. W kilku regionach Polski przejdą burze. Będą ulewy i opady gradu

Przed nami kolejny dzień z burzami w Polsce. W środę 8 czerwca dla kilku regionów meteorolodzy wydali alert pogodowy z ostrzeżeniem 1 stopnia. W rejonie burz wystąpią ulewne opady deszczu, lokalnie gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Burze ponownie będą dość rozproszone, tylko miejscami stworzą nieco większy układ wielokomórkowy, ale tam gdzie się rozwiną mogą być dość silne. Lokalnie niewykluczone zalania i podtopienia. Sprawdźmy, gdzie występuje największe ryzyko burz.

Alert pogodowy w Polsce. W kilku regionach możliwe dość silne rozproszone burze

Alert pogodowy w Polsce. Będą burze, ulewy i grad. Gdzie jest burza 8 czerwca 2022

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz ponownie obejmuje godziny popołudniowe i wieczorne, a w mniejszej skali lokalnie również najbliższą noc z 8/9 czerwca 2022. Największe ryzyko burz występuje na wschodnie i południ Polski, zwłaszcza od Małopolski przez Ziemie Świętokrzyską, Mazowsze, Lubelszczyznę po część Podkarpacia i południe Podlasia.

Prognoza burz dla Polski 8/9 czerwca 2022

Alert pogodowy w Polsce, prognoza burz 8-9 czerwca 2022

IMGW nieco bardziej na zachód rozszerza prawdopodobieństwo burz, ale naszym zdaniem na zachód od Małopolski i Mazowsza jest ono znacznie mniejsze o czym świadczą prognozy chwiejności atmosfery.

Prognoza burz IMGW dla Polski na 8 czerwca

Tradycyjnie zachęcamy szczególnie w godzinach popołudniowy i wieczornych do sprawdzania gdzie jest burza. Dane z detektorów wskażą nam precyzyjnie, gdzie pada i grzmi oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 8 czerwca 2022

Burze i ulewy w Polsce, gdzie jest burza 8 czerwca 2022

Opady i lokalne burze w Polsce wystąpią w rejonie pofalowanego frontu atmosferycznego rozciągającego się z południa na północny wschód kraju. Na wschodzie dodatkowo w strefie przedfrontowej znajduje się linia zbieżności wiatru, która będzie zapalnikiem - inaczej mówiąc inicjatorem powstania burz.

Prognozowana chwiejność atmosfery w Polsce o godzinie 17:00, 8 czerwca wskazująca na rejony z możliwym rozwojem burz

Burze w Polsce, mapa opadów i burz 8 czerwca 2022

Pamiętajmy, że burze to zjawiska lokalne. Nie wszędzie wystąpią i nie wszędzie będzie padać z takim samym natężeniem. Mimo to, aktualne burze nad Polską od kilku dni mają warunki do niesienia ulewnych opadów deszczu mogących powodować podtopienia i zalania. W krótkim czasie może spaść nawet 10-35 mm wody. Przekonali się o tym przedwczoraj mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, a wczoraj 07.06 również Katowic. Lokalnie wystąpią również opady niewielkiego gradu, a w rejonie burz również punktowo silne porywy wiatru do 65/75 km/h. Lokalnie mogą się rozwinąć również zalążki trąby powietrznej.

Skutki ulewy w Katowicach, 7 czerwca 2022. Zalana ulica Roździeńskiego. Foto: FB Katowice Dziś

Burze w Polsce, ulewy i zalania w Katowicach 7-8 czerwca 2022

Takich zjawisk w Polsce będzie coraz więcej. Powszechna betonoza miast i rosnąca liczba nawalnych i lokalnych opadów wywołanych przez zmiany klimatyczne, to nie może się dobrze skończyć. Zachęcamy i apelujemy do mieszkańców, aby w każdym mieście walczyć o każdy metr zielonej przestrzeni, gdyż każdy taki obszar zwiększy pochłanianie opadów. Warto również zacząć zbierać deszczówkę do zbiorników na okresy suszy. To nie tylko pomoże naszym roślinom i ogrodom przetrwać niedobór opadów, ale także ograniczy skutki nawalnych opadów. Jutro 09.06 również miejscami wystąpią burze w Polsce. Będziemy informować wraz z aktualizacją prognozy burzowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!