| |
Zagrożenie!
Alert pogodowy. Silne burze w Polsce przyniosą grad i ulewny deszcz. Gdzie jest burza 5 maja 2022

Alert pogodowy. Silne burze w Polsce przyniosą grad i ulewny deszcz. Gdzie jest burza 5 maja 2022

Do Polski zaczyna napływać coraz cieplejsze, wilgotniejsze i chwiejne powietrze. Znad Czech do południowo zachodniej Polski wkroczy niebawem płytki niż, który w godzinach popołudniowych uaktywni konwekcje z licznymi komórkami burzowymi. Miejscami rozwiną się burze wielokomórkowe, a nawet kilka superkomórek. Głównym zagrożeniem będą liczne wyładowania atmosferyczne, lokalne opady niewielkiego gradu oraz ulewne opady deszczu. Sprawdźmy, gdzie jest burza 5 maja 2022.

Zdjęcie satelitarne z godziny 11:15, z wyraźnym obszarem rozwijającej się konwekcji i przewidywanym kierunkiem przemieszczenia. Dane: Eumetsat

Alert pogodowy, gdzie jest burza 5 maja 2022, dokładna prognoza burz w Polsce

Dane z radiosondaży z Czech wskazują na dużą chwiejność termodynamiczną atmosfery nad tym obszarem. W godzinach popołudniowych powietrze to wraz z płytkim niżem dotrze nad południowo zachodnią i południową Polskę. Burze z ulewnym deszczem i gradem uaktywnią się szczególnie miejscami na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce po lokalnie Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Podkarpacie i być może Kujawy i Ziemie Świętokrzyską.

Prognozowana energia CAPE dostępna drogą konwekcji o godzinie 17:00 nad Polską

Alert pogodowy, będą silne burze z gradem w Polsce, gdzie jest burza 5 maja 2022

Wysyp komórek burzowych nad południowo zachodnią i południową Polską jest spodziewamy z upływem popołudnia oraz w godzinach wczesno wieczornych. To właśnie w tym okresie należy szczególnie śledzić wykryte komórki burzowe przez radary meteorologiczne. Na mapie opadów zobaczymy, gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze.

Prognozowane położenie komórek z przelotnymi opadami i burzami w Polsce, do godziny 17:00

Prognoza burz w Polsce, gdzie jest burza 5 maja 2022

Tradycyjnie w sezonie wiosenno-letnim opracowujemy specjalną prognozę burz dla Polski na której wskazujemy prawdopodobieństwo burz na najbliższą dobę wraz z przewidywanym stopniem ostrzeżenia meteorologicznego. Parametry atmosferyczne i wyliczenia numeryczne wskazują, że burze występujące miejscami nie powinny przekroczyć 1 stopnia ostrzeżenia.

Prognoza burz dla Polski na okres 5/6 maja 2022

Prognoza burz dla Polski, gdzie jest burza 5 maja 2022

Zawsze dokładamy wszelkich starań aby wydać jak najbardziej wiarygodną prognozę. Burze są jednak zjawiskami trudnymi do prognozowania, dlatego zawsze warto porównać kilka prognoz konwekcyjnych. Specjalną prognozę burz wydają również eksperci z IMGW. 

Prognoza intensywności burz na 5 maja 2022 w Polsce

Jak widać powyżej, obie prognozy burzowe są do siebie zbliżone. Zachęcamy do śledzenia w najbliższych godzinach dane z radarów oraz z detektorów burzowych, aby dokładnie wiedzieć, gdzie przechodzą burze. W piątek 06.05 również prognozujemy burze w Polsce, ale tym razem najwięcej ich będzie we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!