| |
Zagrożenie!
Alert pogodowy. Niszczące burze przejdą przez Polskę. Nawałnice przyniosą ulewy, gradobicia i wichury

Alert pogodowy. Niszczące burze przejdą przez Polskę. Nawałnice przyniosą ulewy, gradobicia i wichury

Falę upałów w Polsce zakończy gwałtowne przejście chłodnego frontu atmosferycznego z poprzedzającą linią zbieżności wiatru, która będzie zapalnikiem do powstania burz. Między 1/2 lipca z zachodu na wschód Polski przemieści się miejscami strefa przelotnych opadów i burz, lokalnie z gradem. Zjawiska mogą być silne, wręcz nawalne, dlatego obowiązuje alert pogodowy 1 i 2 stopnia meteorologicznego przed nawałnicami. Niektórzy synoptycy wydali nawet 3 najwyższy stopień ostrzeżenia przed silnymi burzami. Na naszą uwagę zasługują szczególnie godziny popołudniowe w zachodniej połowie Polski oraz wieczorne i nocne na pozostałym obszarze. 

Nawałnice i burze przejdą przez Polskę. Prognozowana chwiejność atmosfery i energii dostępnej drogą konwekcji o godzinie 17:00, 1 lipca 2022

Alert pogodowy 1/2 lipca 2022, nawałnice i burze przejdą przez Polskę i zakończą falę upałów. Sprawdzamy mapy z prognozami burz

Na zdjęciach satelitarnych i zobrazowaniach radarowych doskonale widać przemieszczającą się z zachodu do centrum kraju linie zbieżności wiatru poprzedzająca strefę chłodnego frontu atmosferycznego. Na styku gorącego powietrza zwrotnikowego z chłodnym polarnomorskim, będziemy mieć doskonałe warunki do rozwoju bardzo intensywnych zjawisk w czasie burz. W kolejnych godzinach burz zacznie się rozwijać coraz więcej.

Burze nad Polską zarejestrowane między godziną 10:15-12:15, 1 lipca 2022

Nawałnice i burze nad Polską, gdzie jest burza 1/2 lipca 2022

Burze aktualnie rozwijają się na południu Dolnego Śląska, lokalnie na Ziemi Lubuskiej oraz na północy Polski, zwłaszcza na Warmii. Głównym zagrożeniem w rejonie burz, będą bardzo silne porywy wiatru, miejscami do 70-100 km/h, a lokalnie nawet do 110-130 km/h. Taki wiatr może powodować spore szkody i zagrożenia dla życia. Spodziewamy się także miejscami przelotnych nawalnych opadów deszczu do 20-45 mm oraz opadów gradu o średnicy do około 2-6 cm. W ciągu najbliższej doby warto więc sprawdzać gdzie jest burza aby przygotować się do nadejścia nawałnicy lub uniknięcia wjechania, czy przemieszczenia się do centrum gwałtownych zjawisk pogodowych.

Prognoza burz dla Polski, 1/2 lipca 2022

Prognoza burz w Polsce 1/2 lipca 2022, gdzie jest burza

Służby meteorologiczne wydały stosowne prognozy i ostrzeżenia. Nasi synoptycy zdecydowali się na 1 i 2 stopień ostrzeżenia w 3 stopniej skali, gdyż natężenie zjawisk na ogół powinno się zmieścić w tych właśnie stopniach ostrzeżenia. Istnieje również umiarkowane ryzyko trąby powietrznej, ale nie można przewidzieć, czy na pewno powstanie i gdzie zejdzie.

Prognoza burz na 1 lipca 2022 według IMGW

Prognoza burz, czy będzie trąba powietrzna, mapy burzowe 1-2 lipca 2022 

Synoptycy IMGW wydali miejscami 4 najwyższy stopień ostrzeżenia w ich 4 stopniej skali. Zjawiska będą dynamiczne, dlatego również takiego rozwoju zdarzeń nie można wykluczyć.

Prognoza burz dla Polski i Europy, 1/2 lipca według organizacji Estofex

Prognoza burz dla Polski 1-2 lipca 2022, przegląd map pogodowych

Organizacja Estofex wydała 2 i 3 stopień ostrzeżenia burzowego szczególnie dla zachodniej połowy Polski i miejscami północnej, gdzie zjawiska burzowe mają być najsilniejsze. Sytuacja jest więc potencjalnie niebezpieczna i wymaga naszej szczególnej uwagi. Unikajmy otwartych przestrzeni, zabezpieczmy wszystkie luźne przedmioty mogące zostać porwane w czasie nawałnic i nie parkujmy samochodów pod drzewami. Schrońmy się w bezpiecznym miejscu i obserwujmy najnowsze dane i komunikaty pogodowe. Czekamy również na Wasze raporty.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!