| |
Zagrożenie!
Aktywny front załamie pogodę w Polsce. Będą burze z gradem i silnym wiatrem. W tym dniu spadnie deszcz

Aktywny front załamie pogodę w Polsce. Będą burze z gradem i silnym wiatrem. W tym dniu spadnie deszcz

Trwa przepiękny i długotrwały okres stabilnej i bezdeszczowej pogody związanej z dominacją antycyklonu nad znacznym obszarem Europy w tym w Polsce. Nic jednak nie trwa wiecznie, dlatego pytacie, kiedy pogoda się załamie i spadnie deszcz oraz czy wrócą burze z gradem. Najnowsze prognozy potwierdzają zmiany w polu barycznym, które za kilka dni odczujemy także w naszym kraju. Z zachodu wkroczy aktywny front na którym rozwinie się płytki niż i pojawią się zmiany.

Aktywny front przełamie antycyklon w Polsce i przyniesie burze z deszczem, gradem i silnym wiatrem, 13 września 2023

Aktywny front załamie pogodę i przyniesie burze z gradem i silnym wiatrem, kiedy spadnie deszcz w Polsce wrzesień 2023

Potwierdzają się zatem nasze wcześniejsze prognozy mówiące o trwalszym powrocie wyżowej słonecznej pogody z letnią temperaturą, jak również z najbliższymi opadami deszczu dopiero w trakcie nowego tygodnia. Zmiany zaczniemy odczuwać od środy 13 września, ale jeszcze nie w całym kraju. Aktualne wyliczenia podtrzymują objęcie w tym dniu przez front głównie zachodniej połowy Polski.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 20:00, 13 września 2023

Antycyklon ustąpi aktywny front załamie pogodę w Polsce, będą burze, grad i silny wiatr z deszczem 13 września 2023

W prognozie zasięgu oddziaływania frontu mogą jeszcze zajść zmiany, ale wygląda na to, że jeszcze we wschodniej Polsce, co najmniej do wieczora w tym dniu powinna utrzymać się stabilna pogoda. Na pozostałym obszarze kraju od zachodu zachmurzenie wzrośnie i miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i silniejszym wiatrem. To będą najbliższe możliwe opady w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dni.

Obszar antycyklonu przełamie pole niżowe z aktywnym frontem i płytkimi niżami, 13 września 2023

Aktywny front przyniesie burze i grad z silnym wiatrem, antycyklon zostanie przełamany, kiedy spadnie deszcz 13 września 2023

Dzień później obszar frontowy jest prognozowany we wschodniej Polsce, gdzie miejscami popada, zagrzmi i silniej powieje. Za frontem temperatury spadną nawet o około 10 st. C. względem poprzedzającego dnia. Czeka nas zatem nie tylko zmiana w zachmurzeniu, możliwych opadach i miejscami wystąpieniu burz, ale również pod względem temperatury.

Aktualnie prognozowany zasięg frontu z opadami nad Polską, 14 września 2023

Kiedy spadnie deszcz w Polsce wrzesień 2023, aktywny front załamie pogodę

Omawiane zmiany w pogodzie dobrze odzwierciedlają wiązki prognostyczne z prawdopodobieństwem opadów w dolnym zakresie wykresu. Widać wyraźnie, że do 12 września ma być stabilnie, a zmiany są możliwe 13-14 września, gdy miejscami pojawią się właśnie najbliższe opady związane z przejściem frontu.

Prognozowane zmiany w temperaturze i opadów w Polsce na przykładzie Łodzi do 24 września 2023

Burze z gradem i silnym wiatrem przyniesie w Polsce aktywny front, antycyklon ustąpi wrzesień 2023

Zmiana pogody nie przyniesie jednak jeszcze trwałej chłodnej i zaawansowanej jesieni w dalszej części września, bo wrócą dni cieplejsze, w tym z temperaturami powyżej 20-25 st. C. Dołączą jednak miejscami przelotne opady na zmianę ze słońcem. Tegoroczny wrzesień będzie mieć nadal szansę zapisać się jako wyjątkowo ciepły. Aktualnie prognozowana anomalia miesiąca od jego początku około 18 września w skali całego kraju ma być o około 3,1 st. C. powyżej najnowszej normy klimatycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!