| |
Zagrożenie!
Aktywny front z niżem przechodzi przez Polskę. Będą burze i ulewy. Wkracza ochłodzenie z przymrozkami

Aktywny front z niżem przechodzi przez Polskę. Będą burze i ulewy. Wkracza ochłodzenie z przymrozkami

Przez Polskę z zachodu na wschód i północy wschód przemieszcza się strefa aktywnego frontu atmosferycznego na której rozwinął się również płytki niż. Minionej doby front dotarł nad wschodnią połowę kraju i do środy 26.04 przesunie się za naszą wschodnią granicę. Jest to aktywny układ, a to oznacza, że niesie na swej drodze opady deszczu, ponadto lokalnie w chwiejnym powietrzu ponownie rozwiną się burze, punktowo z gradem i silnym wiatrem. Za frontem napływa chłodne powietrze niosące ochłodzenie i powrót przymrozków w najbliższych dniach.

Strefa frontu atmosferycznego nad Polską z naniesionym kierunkiem głównego przemieszczania o godzinie 09:10, 25 kwietnia 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Aktywny front w Polsce niesie ulewy i burze z gradem, wkracza ochłodzenie z przymrozkami, mapa opadów 25-26 kwietnia 2023

Miejscami opady mogą być intensywne, bo spadnie do około 5-20 mm wody na m2 ziemi. Front przynosi ponownym atak zimy w Tatrach, gdzie obecnie pada intensywny śnieg szczególnie w partiach szczytowych gór. W kolejnych godzinach strefa frontowa będzie się nadal przesuwać na wschód i północny wschód kraju, jednocześnie na krańcach wschodnich wzrośnie chwiejność powietrza i ponownie w godzinach popołudniowych lokalnie dojdzie do inicjacji burz.

Prognoza zasięgu frontu i opadów w Polsce o godzinie 14:00, 25 kwietnia 2023

Aktywny front w Polsce, wkracza ochłodzenie z przymrozkami, będą burze z ulewnym deszczem i gradem, prognoza do 26 kwietnia 2023

Największe ryzyko burz wystąpi na krańcach wschodnich Polski między Lubelszczyzną i Podlasiem. Na północnym wschodzie opady mogą być dość intensywne, ponadto nie są wykluczone opady drobnego gradu. W tej części kraju będzie jeszcze zalegać ustępująca ciepła masa powietrza tuż przed frontem chłodnym, ponadto zaznaczy się również skraj linii zbieżności wiatru.

Prognoza burz dla Polski, 25 kwietnia 2023

Prognoza burz w Polsce, 25 kwietnia 2023, gdzie zagrzmi i popada

Zasięg możliwych burz pokrywa się z prognozą chwiejności termodynamicznej atmosfery, która we wtorek 25.04 pojawi się szczególnie we wschodnich i północno wschodnich regionach kraju. Warto zatem w godzinach popołudniowych sprawdzać, gdzie jest burza.

Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza w Polsce o godzinie 13:00, 25 kwietnia 2023

Aktywny front i burze w Polsce, prognoza burz 25-26 kwietnia 2023

Potencjalne burze mogą przynieść drobny grad i ulewny deszcz, ale raczej nie będą zbyt trwałe i nie stworzą większego układu wielokomórkowego. Komórki burzowe mogą jednak przemieszczać się dość wolno, dlatego miejscami przyniosą ulewy przesuwające się na północny wschód.

Prognoza położenia strefy opadów w Polsce o godzinie 23:00, 25 kwietnia 2023

Aktywny front i opady w Polsce, burze przyniosą ulewy, prognoza frontu 25-26 kwietnia 2023

Do środy 26.04 strefa omawianych opadów odsunie się ze wschodniej Polski. Wcześniej w wielu regionach spadnie jednak sporo deszczu, a w górach, zwłaszcza w Tatrach i pod koniec strefy w wyższych Bieszczadach także śnieg.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do godziny 09:00, 26 kwietnia 2023

Ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów do 26 kwietnia 2023

Za frontem napływa powietrze arktyczne i ponownie miejscami w nocy i nad ranem pojawią się niewielkie przymrozki, zwłaszcza przy gruncie, ale lokalnie także na standardowej wysokości 2m. Od 28-30 kwietnia w ciągu dnia ponownie temperatury w Polsce wzrosną i wrócą powszechne wartości kilkunastu st. C., ale noce lokalnie w sprzyjających warunkach, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń mogą nadal przynosić przymrozki.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!