| |
Zagrożenie!
Aktywny front wkroczy z zachodu. Burze gradowe przejdą przez Polskę. Uderzy silny wiatr

Aktywny front wkroczy z zachodu. Burze gradowe przejdą przez Polskę. Uderzy silny wiatr

Na trwalsze ustabilizowanie warunków pogodowych w całym kraju w najbliższych dniach nadal nie możemy liczyć. Silnego układu antycyklonu nie widać, ale za to zaznaczą się kolejne fronty atmosferyczne z płytkimi niżami i zmienną temperaturą z tendencją rosnącą. Wrócimy okresami do gorących dni będą jednak również wracać burze z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wystąpią burze na przechodzącym chłodnym froncie atmosferycznym.

Burze gradowe z ulewami i silnym wiatrem na froncie pojawią się w Polsce między 30 czerwca i 1 lipca 2023

Burze gradowe na chłodnym froncie przejdą przez Polskę, uderzy silny wiatr 30 czerwca i 1 lipca 2023

Lokalne przelotne opady i burze wystąpią w czwartek 29.06 tylko na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze na ogół powinna utrzymać się stabilna pogoda. Sytuacja zmieni się w piątek 30 czerwca, gdy do północnej, zachodniej i północno zachodniej Polski dotrze z Niemiec chłodny front atmosferyczny na którym miejscami rozwiną się przelotne opady deszczu i lokalnie burze z niewielkim gradem do 1-2 cm. Suma opadów może sięgać do około 10-30 mm.

Prognoza zasięgu frontu z opadami i lokalnymi burzami w Polsce, godziny popołudniowe 30 czerwca 2023

Aktywny front przyniesie burze gradowe w Polsce z silnym wiatrem, 30 czerwca 2023

Prognozy wskazują na możliwy miejscami liniowy układ burzowy. Wówczas zagrożeniem może być również silny wiatr, lokalnie w porywach do około 60-80 km/h. Strefa potencjalnych burz będzie się stopniowo w rejonie frontu przesuwać z zachodu w głąb kraju, ale w danej chwili nie będzie bardzo rozległa.

Prognoza zasięgu obszaru chwiejnego powietrza nad Polską wskazująca na możliwy rozwój miejscami burz, do godziny 17:00, 30 czerwca 2023

Burze na aktywnym froncie przejdą przez Polskę, spadnie grad i ulewny deszcz, 30 czerwca 2023

Stosowne prognozy burzowe przygotowali już meteorolodzy IMGW, którzy zdecydowali się w rejonach przejścia aktywnego frontu na wydanie alertu pogodowego pierwszego stopnia.

Prognoza burz dla Polski między 30 czerwca i 1 lipca 2023 według IMGW

Front będzie dość aktywny, ale będzie się bardzo wolno przemieszczać z północnego zachodu w głąb kraju w kierunku centrum i południowego wschodu. W sobotę 1 lipca zacznie się ponownie uaktywniać nad krajem. Według obecnych obliczeń modelu ECMWF w tym dniu będzie się początkowo rozciągał, zwłaszcza od południowego Podlasia przez Mazowsze po Górny Śląsk i częściowo Opolszczyznę. 

Aktualna prognoza położenia uaktywniającego się frontu z opadami i burzami w Polsce, godziny popołudniowe 1 lipca 2023

Aktywny front chłodny przyniesie burze gradowe i wichury w Polsce 1 lipca 2023

W kolejnych godzinach dotrze bardziej w głąb południowo wschodnich regionów Polski. Czeka nas zatem w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przejście chłodnego frontu atmosferycznego, ale dość wolne na przełomie czerwca i lipca. Miejscami wystąpią intensywne opady deszczu i burze, lokalnie z niewielkim gradem i silnym wiatrem. Stosowne prognozy burzowe na każdy dzień znajdziecie w naszej zakładce prognoza burz. Rekomendujemy również śledzenie bieżących danych radarowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!