| |
Zagrożenie!
Aktywny front przyniesie ulewy i wichury. Spadnie ponad 30 litrów wody. Załamanie pogody nadciąga z zachodu

Aktywny front przyniesie ulewy i wichury. Spadnie ponad 30 litrów wody. Załamanie pogody nadciąga z zachodu

Przed nami kolejne załamanie pogody związane z przejściem aktywnego frontu atmosferycznego na którym przemieści się również wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. Front jest związany z potężnym cyklonem niosącym niszczące wichury na zachodzie Europy, ale również wpłynie na pogodę w Polsce. Na froncie spodziewamy się umiarkowanych i przejściowo intensywnych opadów deszczu. Miejscami spadnie ponad 10-30 litrów wody na m2 ziemi. Nasili się również wiatr. Najmocniej powieje halny w górach. Lokalnie niewykluczona burza.

Aktywny front nadciąga do Polski z zachodu. Przyniesie ulewy i silny wiatr. Położenie frontu o godzinie 09:45, 2 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Załamanie pogody przyniesie akywny front w Polsce, będą ulewy, wichury i lokalne burze do 3 listopada 2023

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych zarówno w świetle widzialnym, jak również podczerwonym widzimy obszerną strefę zachmurzenia frontowego, która od zachodu i południowego zachodu znad Niemiec będzie się zbliżać do Polski. Opady wieczorem oraz w nocy na 3 listopada pojawią się już w zachodnich i miejscami południowych dzielnicach kraju. Do piątkowego poranka popada szczególnie, od zachodniego i środkowego wybrzeża przez Ziemie Lubuską, częściowo Wielkopolskę po Dolny Śląsk, lokalnie centrum oraz miejscami regiony ościenne.

Prognoza zasięgu opadów i załamania pogody w Polsce do godziny 04:00, 3 listopada 2023

Font przyniesie ulewy i wichury w Polsce, załamanie pogody wkroczy z zachodu, prognoza opadów 3 listopada 2023

W ciągu dnia front będzie się systematycznie z opadami deszczu przesuwał na wschód i północny wschód kraju w głąb Polski. W godzinach popołudniowych rozciągnie się szczególnie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez centrum, Mazowsze po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie.

Prognoza zasięgu opadów i frontu nad Polską o godzinie 16:00, 3 listopada 2023

Załamanie pogody na froncie, będą ulewy i wichury, prognoza opadów 3 listopada 2023

Wieczorem i nocą strefa frontowa z opadami będzie się stopniowo zwężać w kierunku północno wschodnim kraju zanikając od południa i południowego zachodu. Popada w tym czasie szczególnie od Pomorza Zachodniego przez Warmię, Mazury po Podlasie i już tylko miejscami na południe od tych regionów.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 22:00, 3 listopada 2023

Gdzie spadnie deszcz, aktywny front w Polsce przyniesie załamanie pogody, dokładna prognoza opadów 3 listopada 2023

Przy przejściu frontu pojawi się miejscami niewielka niestabilność atmosfery, dlatego niewykluczone, że lokalnie wystąpi burza wbudowana w zachmurzenie frontowe lub zdoła się wypiętrzyć chmura kłębiasta. W każdym razie nie można wykluczyć rozwoju nielicznej konwekcji. Strefa opadów podczas tego załamania pogody sięgnie całego kraju, miejscami spadnie ponad 10-30 litrów wody na m2 ziemi. Początek listopada po ciepłym, ale wilgotnym październiku również więc zapowiada się mokry.

Prognozowana suma opadów w Polsce za okres przejścia frontu do godziny 07:00, 4 listopada 2023

Ulewy na froncie w Polsce, prognoza sumy opadów do 4 listopada 2023

Na uwagę zasługuje także wiatr, który najmocniej między 2-3 listopada powieje na południu kraju w rejonach podgórskich i górskich, miejscami powyżej 70-100 km/h. Wiatr najsilniejszy będzie na szczytach Sudetów i Tatr, miejscami nawet powyżej 140 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 07:00, 3 listopada 2023

Wichury w Polsce, halny w górach, prognoza wiatru 3 listopada 2023

Okresami silniej powieje również w głębi kraju na nizinach, z wyjątkiem dzielnic zachodnich, od Pomorza Zachodniego do Ziemi Lubuskiej. Na pozostałym obszarze kraju wiatr w porywach przy przechodzeniu frontu może osiągnąć do około 40-75 km/h. Kolejna istotna zmiana pogody czeka nas 5 listopada podczas wkroczenia następnej strefy opadów związanej z nadal utrzymującą się aktywną cyrkulacją zachodnią.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!