| |
Zagrożenie!
Aktywny front przyniesie nawałnice. Burze superkomórkowe uderzą w Polsce. Gradobicia, zalania i wichury w tych regionach

Aktywny front przyniesie nawałnice. Burze superkomórkowe uderzą w Polsce. Gradobicia, zalania i wichury w tych regionach

Przed nami poważne załamanie pogody związane z przejściem aktywnego frontu chłodnego z poprzedzającą linią zbieżności wiatru. W ciągu najbliższej doby miejscami rozwiną się silne burze wielokomórkowe, lokalnie w formie superkomórek. W ich rejonie spadnie duży grad, ponadto będą ulewy powodujące zalania, jak również uderzenia wiatru o sile wichury. Nawałnice wystąpią w wielu regionach i mogą powodować szkody. Lokalnie nie można wykluczyć trąby powietrznej. Burze z licznymi wyładowaniami wystąpią także w nocy.

Aktywny front chłodny z linią zbieżności wiatru przyniesie nawałnice w Polsce w ciągu najbliższej doby do 27 sierpnia 2023

Aktywny front przyniesie nawałnice w Polsce, będą burze superkomórkowe z gradem, ulewami i wichurami do 27 sierpnia 2023

Nad Polskę z zachodu wkroczył już chłodny front przed którym na wschodzie i południu kraju zalega ciepła, chwiejna i wilgotna masa powietrza w której będą dobre warunki do inicjacji konwekcji, zwłaszcza w rejonach lokalnych przedfrontowych linii zbieżności wiatru. Szczególnie niebezpiecznie zacznie się robić w godzinach popołudniowych, a kolejna druga strefa silnych burz do południowej Polski wkroczy w nocy na niedzielę 27 sierpnia.

Prognozowany obszar opadów i miejscami burz w Polsce o godzinie 16:00, 26 sierpnia 2023

Front przyniesie nawałnice w Polsce, będą burze z gradobiciami i ulewami z wichurami także w nocy na 27 sierpnia 2023

Najsilniejszych burz spodziewamy się w regionach południowych i południowo wschodnich, gdzie miejscami obowiązuje 2 stopień alertu pogodowego. Dość silne burze wystąpią także na północy, zwłaszcza w regionie województwa pomorskiego, ale najbardziej gwałtowne zjawiska wystąpią w rejonie potencjalnych superkomórek na południu kraju.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 27 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 27 sierpnia 2023

Na naszą uwagę zasługują szczególnie godziny popołudniowe, gdy groźne burze zaczną się tworzyć miejscami na południu kraju, zwłaszcza między Górnym Śląskiem, Małopolską, Podkarpaciem po Ziemie Świętokrzyską. Lokalna burza wystąpi także na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. W tym czasie dość silne burze miejscami powinny wystąpić także w województwie pomorskim i rejonach ościennych.

Prognoza burz na noc 27 sierpnia 2023 dla Polski według IMGW

Sytuacja ponownie zacznie się komplikować w nocy, gdy do południowej Polski zacznie się nasuwać druga aktywna strefa burz podążająca na obszarze, zwłaszcza miejscami między Opolszczyzną, Górnym Śląskiem przez Ziemie Łódzką i Świętokrzyską w kierunku Mazowsza i północnej Lubelszczyzny. Początkowo ta burza może miejscami zaznaczyć się także w Małopolsce.

Prognozowany zasięg opadów i drugiej strefy burz w Polsce do godziny 03:00, 27 sierpnia 2023

Aktywny front i burze z nawałnicami w Polsce na 27 sierpnia 2023

W rejonie burz spodziewamy się intensywnych opadów deszczu z sumami opadów do 10-40 mm, a lokalnie modele dużej rozdzielczości nie wykluczają nawet 50-60 mm. Spodziewamy się także lokalnych opadów gradu o średnicy do około 2-5 cm, a porywy wiatru mogą osiągać do 60-100 km/h. Ryzyko lokalnej trąby powietrznej nie jest wykluczone.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!